Macron sa pri príležitosti ukončenia 1.svetovej vojny v Paríži nesmierne snažil, aby ho nikto nezatienil a aby znemožnil čo i len krátke stretnutie Putina a Trumpa. Zvučal Ravell, zvonili zvony, pochodovali gardoví vojaci, sám Macron sa zúčastnil pompéznej prehliadky ozbrojených síl, pretože je značne poznačený napoleonským komplexom. Navyše všetci svetoví lídri boli zahltení francúzskymi predstavami a protokolom, sám Macron sa aj pri fotení pri pamätníku snažil rozostaviť svetových lídrov ako orchester, v ktorom chcel byť on sám vnímaný ako dirigent.
Ale ako je všeobecne známe, dirigent prichádza na scénu vždy až posledný, keď už je orchester pripravený. Predposledný prišiel Trump a posledný prišiel Putin. A ako býva zvykom u dirigentov, podajú vždy ruku osobne prvej huslistke, ktorá reprezentuje celý zbor. Preto podal Putin ruku Trumpovej manželke. Putin a Trump sa vzájomne potľapkali po predlaktí a následne Putin ukázal Trumpovi zdvihnutý palec, čo znamená ocenenie práce a skrytú informáciu, že sa porozprávajú neskôr na inom stretnutí, kde už nebude zavadzať Macron. Macron sa totiž až priveľmi snažil, aby sa Trump a Putin nemohli osobne stretnúť, dokonca na poslednú chvíľu z Macronovej iniciatívy prišlo aj k presádzaniu lídrov, takže pri slávnostnom obede sedeli Trump a Putin od seba vzdialení, len aby sa nemohli rozprávať.
Portál Iarex okomentoval ďalšie Macronove aktivity. Podľa portálu Macron sa veľmi snažil dokázať, že je svetovým lídrom, jeho aktivity však pôsobili rozpačito. Donald Trump nakoniec nenavštívil kvôli nepríjemnému počasiu pamätník amerických vojakov, ktorí padli v 1. svetovej vojne vo Francúzsku (autom to bolo ďaleko, vrtuľník z bezpečnostných dôvodov Američania odmietli, kvety k pamätníku amerických vojakov položili menej významní členovia americkej delegácie). Trump a Macron sa však stretli za zatvorenými dvermi.
Podľa zverejnených informácii, Trump vyzval Macrona, aby Francúzsko investovalo 2% svojho HDP do vojenského rozpočtu NATO, s čím Macron súhlasil, no krátko po odchode Trumpa zmenil svoj postoj. Macron navrhol vytvoriť spoločnú európsku armádu, ktorá by predstavovala bezpečnostnú alternatívu a dokázala by chrániť Európu pred Rusmi, Američanmi i Čínou.
Macronove vyhlásenia teda možno vnímať ako výzvu Bielemu domu. Macron zašiel ešte ďalej a otvorene kritizoval Trumpa za Trumpove vyhlásenie o tom, že je nacionalistom. Trump totiž prednedávnom na mítingu v Texase označil sám seba za nacionalistu.” Viete, existuje taký starý termín – nacionalizmus. Snažia sa nás presvedčiť, že nie je vhodné používať toto slovo. Ale ja budem toto slovo používať a som nacionalista” uviedol Donald Trump.
V európskej a americkej politickej tradícii je určitý rozdiel vo vnímaní nacionalizmu. V Európe sa nacionalizmus vníma ako etnický nacionalizmus, pretože väčšina európskych štátov bola sformovaná na etnickom princípe. Pre USA, ktoré vytvorili migranti sú nacionalizmus a patriotizmus synonymá, takže slovo nacionalizmus má inakší charakter ako v Európe
Macronova kritika nepopulárneho v Európe Trumpa je pokusom Macrona vylepšiť svoje politické postavenie. Rating Macrona je veľmi nízky (22-27%) a prekonáva rekord veľmi nepopulárneho bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda. Rating Macrona vo francúzskej spoločnosti je oveľa nižší ako rating Trumpa (42-46%) v americkej spoločnosti. Pred dverami sú voľby do Europarlamentu a tu sa Macron nemôže spoľahnúť na úspech. Macron sa snaží vystupovať ako ochranca liberalizmu a demokratických hodnôt, no Macronovu celkovú politickú úroveň najpresnejšie prezentuje známa fotografia s polonahými černošskými tanečníkmi. Podľa niektorých odborníkov to je spoločnosť, do ktorej skutočne Macron patrí a v ktorej sa cíti naozaj ako doma.