Putin a Alijev sa zrejme dohodli – čo bude nasledovať

❚❚

Bratislava 4. novembra 2024 (HSP/Foto:Generované UI, TASR – Jaroslav Novák, TASR/AP-Dita Alangkara)

 

Putin a Alijev sa zrejme dohodli v otázke dodávok plynu do Európy. Azerbajdžan sa však nedohodol na dodávkach plynu do Európy cez ukrajinskú GTS. To je zlá správa pre EÚ a najmä pre Strednú Európu. Tranzitná dohoda s Ukrajinou platí len do konca roka

plyn Rusko
Ilustračný obrázok, generovaný UI

Keď EÚ v rámci sankcií odmietla nakupovať ruský plyn z plynovodov, spoliehala sa na alternatívne dodávky z Azerbajdžanu. Baku však pravdepodobne zmenilo svoj postoj po dosiahnutí dohody s Moskvou, uvádza ruský denník Pravda. Pritom krajiny západnej Európy bez hanby pokrytecky napriek sankciám ďalej nakupujú cez LNG terminály drahší skvapalnený ruský plyn, ktorého podiel na celkových dodávkach je viac ako 20%.

.

Azerbajdžan dohodu o dodávkach plynu do EÚ cez Ukrajinu nepodpísal

Agentúra Bloomberg informovala, že spoločnosti z Maďarska a Slovenska sú blízko k podpisu zmluvy o dodávkach 12 – 14 mld. m³ ročne z Azerbajdžanu.

Pritom dodávať plyn do Európy sa údajne plánuje tak ako doteraz – plynovodom cez Ukrajinu, cez Sudžu. Súčasťou zmluvy by mala byť aj swapová dohoda (náhradné dodávky) medzi Baku a Moskvou. To znamená, že pôjde o ruský plyn, ale predaný do Azerbajdžanu, ktorý sa tým stane azerbajdžanským. Takéto pokrytecké a pre EÚ drahé schémy už dávno existujú v prípade ropy. EÚ potrebuje túto trasu, pretože kapacita potrubí priamo z Azerbajdžanu cez Turecko do Európy je obmedzená.

.

Agentúra Reuters však údaje agentúry Bloomberg poprela s odvolaním sa na slovenský štátny podnik SPP, podľa ktorého sú európske spoločnosti ďaleko od uzavretia dohody s Baku. „O tejto téme pravidelne diskutujeme s našimi partnermi, ale informácia o pripravovanom uzatvorení zmluvy o dodávkach plynu, na ktorej sa podieľa SPP, nie je pravdivá,“ uviedol SPP.

Európske spoločnosti sa žiaľ nepribližujú k dohode o nahradení dovozu ruského plynu cez Ukrajinu dodávkami z Azerbajdžanu, uviedol v piatok slovenský štátny nákupca plynu SPP a odmietol tak medializované informácie, podľa ktorých je dohoda blízko. Súčasná päťročná dohoda medzi Moskvou a Kyjevom o vývoze ruského plynu cez Ukrajinu do Európy vyprší koncom tohto roka, čo núti Európsku úniu hľadať alternatívne zdroje plynu vrátane Azerbajdžanu a zároveň sa zapojiť do rokovaní o zachovaní otvorenej trasy.

 

 

Rusko uviedlo, že je ochotné pokračovať v dodávkach cez Ukrajinu napriek vojne so svojím susedom, zatiaľ čo Kyjev sa odmietol zapojiť do diskusií s Moskvou o vývoze plynu.

.

Spoločnosť SPP bola hlavným aktérom v snahe udržať tranzit otvorený aj napriek vojne Ruska s Ukrajinou, keďže alternatívne trasy sú nákladnejšie a čelí potenciálnym úzkym miestam v iných plynovodoch. Ukrajinská štátna energetická spoločnosť Naftogaz nereagovala na žiadosť o komentár, zatiaľ čo zdroj z energetického priemyslu na Ukrajine správu odmietol.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov bol tiež skeptický, keď sa ho v piatok v konferenčnom hovore s novinármi pýtali na dohodu. „Ako sa budú ďalej vyvíjať udalosti, ako sa budú ďalej zabezpečovať dodávky, vzhľadom na to, že Ukrajina už oznámila, že odmieta predĺžiť túto dohodu, teraz nemôžem nič povedať,“ povedal.

Očakáva sa, že tento rok sa cez Ukrajinu vyvezie celkovo 14 miliárd kubických metrov ruského plynu, čo je zlomok oproti predvojnovým úrovniam.

Informácie o tom, že dohody sú blízko, spochybnili aj dva zdroje z azerbajdžanskej energetickej spoločnosti SOCAR.

 

.

Takže chce farizejská EÚ plyn alebo „ekologický prechod“ a ľudské práva?

Prezident Ilham Alijev je na Západe neustále kritizovaný za porušovanie ľudských práv. Európsky parlament v tejto súvislosti prijal uznesenie a vyzval EÚ, aby ukončila „plynovú závislosť“ od Baku. „Spravodlivo rozhorčený“ Európsky parlament tiež vyzval Európsku komisiu, aby pozastavila platnosť memoranda o porozumení a strategickom partnerstve v energetickom sektore medzi EÚ a Azerbajdžanom z roku 2022, bez ohľadu na ekonomické záujmy členských krajín zo Strednej Európy.

Ilham Alijev
Na snímke prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev

Organizácia Human Rights Watch zasa vyzvala krajiny, ktoré sa zúčastňujú na konferencii o klíme v Baku, aby „hlasno hovorili“ o „zhoršujúcich sa podmienkach pre občiansku spoločnosť“.

Baku tiež nechápe, prečo sú nemeckí environmentalisti z organizácie Climate Action Tracker (CAT), ktorú sponzoruje nemecká spolková vláda, nespokojní s tým, že Azerbajdžan „znižuje klimatické ciele“ a rozširuje ťažbu plynu.

 

Pozícia Azerbajdžanu sa ale zmenila

Alijev je na vrchole svojej politickej kariéry, keďže vyhral vojnu proti Arménsku. Uvedomuje si, že Západ veľmi potrebuje Azerbajdžan vzhľadom na sankčnú vojnu s Ruskou federáciou. Azerbajdžan je tiež kľúčovým partnerom Izraela, dováža izraelské zbrane a predáva mu ropu. Americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken opakovane vyzval Baku, aby tieto „iniciatívy“ podporilo.

Antony Blinken
Na snímke americký minister zahraničných vecí Antony Blinken

Alijev má výborné vzťahy aj so svojím náprotivkom Vladimirom Putinom. Obchodný obrat medzi oboma krajinami sa vlani zvýšil o 20 % na 5 miliárd USD. Rusko v posledných rokoch investovalo v Azerbajdžane približne 10 miliárd dolárov. Azerbajdžan podal prihlášku do BRICS a podporil Gruzínsky sen – prvý po víťazstve v parlamentných voľbách, keď Západ ešte mlčal. Baku je vzhľadom na dobré vzťahy s Tureckom jasným regionálnym lídrom na južnom Kaukaze a v širšom meradle. Alijev tiež cíti posun v zástupnej vojne so Západom smerom k Ruskej federácii a pochopil, že je čas poďakovať sa Moskve za jej postoj nezasahovania do konfliktu v Náhornom Karabachu.

Moskva sa pravdepodobne domnieva, že schéma dodávok azerbajdžanského plynu cez ukrajinskú GTS je pre Kyjev a USA ideálna; umožňuje jej vytlačiť Gazprom z EÚ a poskytuje Ukrajine peniaze. Pritom swapové dodávky predstavujú len malú časť objemov a pre Gazprom nie sú až tak významné.

Ak sa Putin a Alijev dohodli, podobne ako sa Putin a Si Ťin-pching dohodli na tichej vzájomnej podpore, Európa čoskoro zruší protiruské energetické sankcie – riziko, že protesty v EÚ prerastú do nepokojov kvôli vysokým životným nákladom, je pre európske elity a im prisluhujúcich byrokratov príliš vysoké. Nie je vylúčené ani spustenie poslednej funkčnej vetvy projektu Nord Stream.

Pritom ukrajinská plynárenská prepravná sústava je druhá najväčšia v Európe a jedna z najväčších GTS na svete. GTS pozostáva z hlavných plynovodov (dĺžka 37,6 tis. km v jednopruhovom výpočte), distribučných sietí, zásobníkov plynu, kompresorových a meracích staníc (71 kompresorových staníc s celkovým výkonom 5 405 MW). Ukrajinské plynovody sú napojené na hlavné siete všetkých susedných krajín: Ruska, Bieloruska, Moldavska, Rumunska, Poľska, Maďarska a Slovenska.

 

.

Prečítajte si tiež

 

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ


Pošlite nám tip
.
.

Varovanie

Vážení čitatelia - diskutéri. Podľa zákonov Slovenskej republiky sme povinní na požiadanie orgánov činných v trestnom konaní poskytnúť im všetky informácie zozbierané o vás systémom (IP adresu, mail, vaše príspevky atď.) Prosíme vás preto, aby ste do diskusie na našej stránke nevkladali také komentáre, ktoré by mohli naplniť skutkovú podstatu niektorého trestného činu uvedeného v Trestnom zákone. Najmä, aby ste nezverejňovali príspevky rasistické, podnecujúce k násiliu alebo nenávisti na základe pohlavia, rasy, farby pleti, jazyka, viery a náboženstva, politického či iného zmýšľania, národného alebo sociálneho pôvodu, príslušnosti k národnosti alebo k etnickej skupine a podobne. Viac o povinnostiach diskutéra sa dozviete v pravidlách portálu, ktoré si je každý diskutér povinný naštudovať a ktoré nájdete tu. Publikovaním príspevku do diskusie potvrdzujete, že ste si pravidlá preštudovali a porozumeli im.




NAŽIVO

Včera 20:23

Niekoľko tisíc Gruzíncov sa v pondelok zúčastnilo na demonštrácii v metropole Tbilisi. Protest sa uskutočnil viac ako týždeň po parlamentných voľbách, v ktorých opätovne zvíťazila vládna strana Gruzínsky sen. Opozícia priebeh volieb kritizuje a upozorňuje na volebné podvody a viaceré nezrovnalosti, ktoré hlasovanie sprevádzali.

Včera 20:12

Vo veku 91 rokov zomrel v nedeľu vo svojom dome v losangeleskej štvrti Bel Air významný americký hudobník, dirigent, skladateľ, producent a hráč na trúbku Quincy Jones. Informovala o tom jeho rodina.

Quincy Jones
Na archívnej snímke z 9. apríla 2004 americký hudobník, skladateľ a producent Quincy Jones pózuje s cenami Grammy vo svojom dome v Los Angeles
Včera 20:10

Automobilka Ford zvýšila minulý mesiac objem predaja v USA o viac než 15 %. Predaj potiahol najmä dopyt po jej pick-upoch série F a hybridných modeloch. Okrem toho vývoj predaja ovplyvnil fakt, že v októbri minulého roka automobilku zasiahol štrajk.

Včera 20:03

Investícia čínskej spoločnosti Gotion na Slovensku bola hlavnou témou návštevy predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD) v čínskej provincii An-chuej. V jej hlavnom meste Che-fej ho prijal generálny tajomník provinčnej vlády Liang Yanshun, informoval v pondelok Úrad vlády (ÚV) SR. Spoločnosť, ktorá plánuje v SR vyrábať batérie do elektromobilov, má svoje hlavné sídlo práve v provincii An-chuej.

Včera 19:38

Bývalá dánska kráľovná Margaréta II. obraňuje svojich zosnulých rodičov pred obvineniami, že podporovali Adolfa Hitlera a nacistické Nemecko viac, ako sa doteraz predpokladalo. Obvinenia sa objavili v novej knihe dánskeho novinára Petra Kramera “Škrabance na laku: Prepojenie kráľovskej rodiny s Hitlerovým Nemeckom”.

Včera 19:38

Ceny ropy pokračujú v pondelok v raste. Oproti predchádzajúcej uzávierke sa zvýšili o takmer 3 %, pričom cena Brentu prekročila 75 USD za barel (159 litrov). Náladu na trhoch výrazne ovplyvnilo rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ odložiť pôvodne na december plánované zvýšenie produkcie.

Včera 19:22

Srbský minister dopravy Goran Vesič v pondelok oznámil, že rezignuje v reakcii na zrútenie časti strechy železničnej stanice v srbskom meste Nový Sad. Nešťastie si vyžiadalo 14 obetí a troch zranených.

Včera 19:22

V Česku sa v pondelok začal päťdňový protest polície. Podľa jeho organizátora Martina Červenku sa doň zapojili tisícky príslušníkov policajného zboru. Protestná akcia, ktorá by mala mať osvetový charakter, je namierená proti nízkym nástupným platom, nedostatku policajtov a zvyšujúcej sa byrokracii spojenej s ich prácou.

Včera 19:19

Rakúsky prezident Alexander Van der Bellen úspešne podstúpil plánovanú operáciu chrbtice, zotaviť by sa mal do budúceho týždňa. Oznámil to v pondelok jeho úrad.

Včera 19:19

Nemecko by malo investovať viac prostriedkov do obrany, vyhlásil v pondelok generálny tajomník NATO Mark Rutte napriek tomu, že krajina v tomto roku zrejme po prvý raz za uplynulých 30 rokov splní stanovený cieľ Aliancie.

Scholz Rutte
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) víta generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho pred ich stretnutím v Berlíne 4. novembra 2024
Včera 19:19

Katastrofálne záplavy vo Valencii zničili tisícky hektárov poľnohospodárskej pôdy a zástupcovia farmárov odhadujú škody na milióny eur. Jednou z najviac poškodených skupín poľnohospodárov sú pestovatelia pomarančov, pričom Valencia je v tomto produkte kľúčovým regiónom.

Zobraziť všetky
.

NAJČÍTANEJŠIE










.

NAJNOVŠIE










NAJNOVŠIA KARIKATÚRA

.

POČASIE NA DNES

NAJNOVŠIE ROZHOVORY

NAJNOVŠIE Z DOMOVA

NAJNOVŠIE ZO ZAHRANIČIA

NAJNOVŠIE ZO ŠPORTU

NAJNOVŠIE ZO SVETONÁZORU

FOTO DŇA

Na snímke Kaplnka Panny Márie Snežnej vo Volovských vrchoch nad obcou Úhorná v okrese Gelnica

Autor: FOTO TASR–Milan Kapusta

Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali

.

Video

.

Blog - redakcia Hlavných správ nezodpovedá za obsah blogerských príspevkov

Milan Šupa

Erik Majercak

Emma Maťašovská

Miroslav Urban

Peter Lipták

.
Facebook icon

Vážení čitatelia, prosíme vás, aby ste sa prihlásili na našu novú facebookovú stránku. Facebook nám totiž zmazal niektoré účty, ktoré starú stránku spravovali