Utrecht 3. júla 2021 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Thanassis Stavrakis)
Možno to len málo kto tušil, že koronavírusom sa môžu ochorieť aj psy a mačky. Takéto závery uvádza štúdia univerzity v holandskom Utrechte, v ktorej vedci otestovali celkom 310 domácich zvierat. Výsledky ukázali, že šesť mačiek a psov malo pozitívne výsledky PCR testov, zatiaľ čo ďalších 54 zvierat malo v tele protilátky
Odborníci závery svojej štúdie prezentovali na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb. Vedúci katedry veteriny na Cambridgeskej univerzite Jamesa Wooda sa nechal dokonca počuť, že je “holandská štúdia solídne vykonaná a ukazuje, že približne 20 percent domácich zvierat vystavených vírusu sa nakazilo a infekcia u väčšiny z nich nakoniec vymizla, rovnako ako u väčšiny ľudí“.
Vedci z univerzity v holandskom Utrechte však neboli jediní, kto s takouto informáciou prišiel. K obdobnému zisteniu dospeli počas svojho bádania tiež Kanaďania, informoval server BBC.
“Keď máte covid, mali by ste sa vyhnúť kontaktu so svojou mačkou alebo psom úplne rovnako, ako by ste sa mali izolovať od ľudí,” prezradila veterinárka Els Broensová z univerzity v Utrechte.
Následne dodala, že zhruba jeden z piatich domácich miláčikov sa nakazí od svojich infikovaných majiteľov. Za zmienku stojí však to, že zvieratá na rozdiel od ľudí príliš vážne neochorejú. Existuje ale iné riziko.
“Ale potenciálne riziko je, že by domáce zvieratá mohli pôsobiť ako rezervoár vírusu a opätovne nakaziť ľudskú populáciu,” poznamenala Broensová.
Zvieratá, šírenie nákazy a očkovanie
A ako je to s nákazou a jej šírením zvieratami? Autori štúdie uvádzajú, že je nepravdepodobné, že by domáce zvieratá nakazili svojich majiteľov. Avšak, kvôli rýchlemu šíreniu vírusu medzi ľuďmi túto možnosť nemožno úplne vylúčiť, upozorňuje BBC.
Pokiaľ ide o to, aké príznaky zvieratá vykazovali, väčšinou mali len veľmi mierny priebeh choroby. Za zmienku stojí aj to, že napríklad v Rusku začali veterinári očkovať proti covidu-19 i zvieratá.
Túlavé mačky vs. covid-19
V neposlednom rade pripomeňme tiež samostatnú štúdiu univerzity v Guelph v kanadskom Ontáriu. V nej sa totiž zistilo, že nákaza hrozila obzvlášť mačkám, ktoré spali na posteli svojho majiteľa. Štúdia testovala na protilátky 48 mačiek a 54 psov zo 77 domácností a zisťovala blízkosť kontaktu majiteľa a zvieraťa.
A vedci došli k zaujímavému zisteniu – medzi v domácnosti chovanými zvieratami malo pozitívny test 67 % mačiek a 43 % psov. U zvierat z útulkov toto číslo predstavovalo iba 9 %, pozitívne testovaných na protilátky na covid-19, a u túlavých mačiek len tri percentá.