Bratislava 12. februára 2020 (SITA/HSP/Foto:Screenshot) AKTUALIZOVANÉ
Koalícia strán Progresívne Slovensko/Spolu – občianska demokracia (PS/Spolu) podáva trestné oznámenie na niekoľkých členov vlády za zneužitie právomocí verejného činiteľa a z marenia úlohy verejným činiteľom. Po podaní trestného oznámenia na Generálnej prokuratúre SR to povedal predseda Spolu Miroslav Beblavý. Trestné oznámenie pre podozrenie z prekročenia právomoci verejného činiteľa podala dnes aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová
Podľa Beblavého sa toho dopustili tí členovia vlády, ktorí dnes dopoludnia schválili návrhy zákonov o trinástom dôchodku, prídavkoch na dieťa a diaľničných známkach. Beblavý zdôraznil, že schválením týchto návrhov dvojnásobne porušili zákon.
„Keď obyčajný človek poruší zákon, tak nikoho nezaujíma, či má nejaký úmysel alebo robí len predvolebnú korupciu. Každopádne za to musí pykať. Členovia vlády sú zjavne zvyknutí na to, že oni keď niečo urobia, tak tie dôsledky znášať nemusia. Stačí, keď vyhrajú ďalšie voľby alebo sa vyvodí politická zodpovednosť,“ povedal Beblavý.
Poukázal na to, že po schválení týchto zákonov bude mať od Slovenska horšie verejné financie spomedzi členských štátov Európskej únie už iba Rumunsko. „Trestnoprávna zodpovednosť však nie je iba na členoch vlády, ale aj na poslancoch parlamentu, ktorí v tejto veci zvolávajú mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR,“ dodal Beblavý.
Nicholsonová: Je to masívna volebná korupcia
Trestné oznámenie podala aj europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (SaS).
„Práve som poslala na GP SR trestné oznámenie na vládu pre podozrenie z prekročenia právomoci verejného činiteľa vo vzťahu ku schváleniu 13. dôchodku a dvojnásobných rodinných prídavkov dva týždne pred voľbami,“ informovala dnes na sociálnej sieti.
„Je evidentné, že členovia vlády SR, ako aj niektorí poslanci NR SR budú konať v rozpore s Rokovacím poriadkom NR SR, ako aj výdavkovým stropom, ktorý prijala minulý mesiac vláda. Navyše je tu podozrenie, že porušia aj trestný zákon, keďže chcú získať pre seba neoprávnenú výhodu v podobe lepšieho volebného výsledku. A tak nepriamym úmyslom spôsobiť štátnemu rozpočtu škodu vo výške cca 350 mil. eur, čo je predpokladaná suma na zaplatenie ich sľubov,” priblížila dôvody podania trestného oznámenia Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Podľa § 326 ods. 1 Trestného zákona je trestné, ak verejný činiteľ, ktorý v úmysle spôsobiť inému škodu alebo zadovážiť sebe alebo inému neoprávnený prospech písm. a) vykonáva svoju právomoc spôsobom odporujúcim zákonu.
Orgány činné v trestnom konaní sa tak podľa strany SaS musia prioritne zaoberať touto volebnou korupciou. „Chceme robiť zodpovedné kroky v sociálnej oblasti, nebránime sa zodpovednému zvyšovaniu dávok, ale toto sa nedá robiť dva týždne pred voľbami a porušovaním zákonov. Smeráci už v roku 2010 sľubovali 13. dôchodok a zvýšenie rodinných prídavkov, mali dve vlády na to, aby to presadili, avšak neurobili nič. Teraz znásilňujú zákony, aby si kúpili ľudí,” uzavrela Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) na tlačovej konferencii v utorok 11. februára povedal, že Smer-sociálna demokracia chce zvolať mimoriadnu schôdzu, na ktorej plánuje v skrátenom legislatívnom konaní riešiť vyššie prídavky pre deti, trináste dôchodky a situáciu okolo Istanbulského dohovoru.
Zvolanie schôdze podporil aj predseda parlamentu Andrej Danko (SNS), ktorého podmienkou bolo, aby vláda predložila do parlamentu aj Istanbulský dohovor a zrušenie diaľničných známok. Tretia vládna strana Most-Híd program takejto schôdze nepodporila, naopak istú podporu mali od strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Zámer Smeru-SD zvolať mimoriadnu schôdzu kritizovali viacerí opoziční politici.
Vláda dnes nakoniec vyslovila nesúhlas s Istanbulským dohovorom a navrhla poslancom urobiť to isté. Kabinet zároveň schválil aj 13. dôchodky, dvojnásobné prídavky na deti a zrušenie diaľničných známok. (viac v článku)