Bratislava 20. júna 2023 (HSP/Facebook/Foto:TASR-Jaroslav Novák)
Stúpajúcim preferenciám Progresívneho Slovenska (PS) a naopak klesajúcim tendenciám Hlasu, sa vo svojom najnovšom príspevku venuje Juraj Draxler, bývalý minister školstva
“Vládu by po septembri mohlo zostavovať Progresívne Slovensko,” začal varovne Draxler.
Zároveň upozornil, že “jeden prieskum ešte nič neznamená. Navyše, agentúra Ipsos sa dosť často používa v kontextoch, ktoré pomáhajú PS, Hegerovi a podobne.”
Podľa bývalého ministra školstva, ale výsledky nemožno ignorovať:” Ale napriek tomu by som prieskum, podľa ktorého je už na jednej úrovni s Hlasom, nebral na ľahkú váhu. (Titulky dokonca hovoria o druhom mieste, ale vieme, že novinári o štatistickej odchýlke pri meraniach väčšinou nepočuli.)”
“Ak už nič iné, Hlas už niekoľko týždňov ide dole, hoci by mal ako veľká strana, naopak, zbierať hlasy voličov malých strán a nerozhodnutých. Majú aj technicky nie najlepšiu kampaň (okrem ďalších problémov) a zdá sa, že im to neprekáža. Pokojne ešte budú klesať. Väčšinu občanov to asi nebude trápiť, ale prípadná vláda s PS na čele by rozhodne pre krajinu ani náhodou nebola dobrou správou,” dodal.
Draxler následne vymenoval, čo čaká Slovensko v prípade víťazstva PS v parlamentných voľbách: “Po prvé, bavíme sa o predĺženej ruke veľmi agresívnych záujmov. Toto sú ľudia, ktorí nás pokojne aj vtiahnu do vojny. Po druhé, určite neprinesú do vládnutia nejakú akčnosť. Čakajme rad ďalších “remišových.”
“Dosť počujem utešovania, že ľudia sa od PS odvrátia, keď mladý Šimečka s jeho nie práve atraktívnym prejavom bude musieť ísť častejšie pred kameru. Možno. Ale na druhej strane september ešte bude taký plný emócií a zverejňovania rôznych škandálov, že relatívne nové PS môže proste zobrať veľké percento hlasov ako alternatíva tomu všetkému, čo tu bude vzduchom lietať. Paradoxne, oni teraz už kampaň ani veľmi nemusia robiť. Stačí im mať všade veľa bilbordov so svojou značkou. To už robia a peňazí majú dosť na to, aby sa takto pasívne prezentovali až do dňa volieb,” zdôraznil.
“Niekoľko mesiacov hovorím, že po voľbách bude situácia pre krajinu veľmi komplikovaná. A spôsob, akým sa vyvíjajú preferencie, zatiaľ naznačuje, že ten chaos bude naozaj veľký. Ale aspoň budeme mať rôzne superlatívy. Napríklad najväčšie prekladisko zbraní v Európe,” uviedol na záver.
Prieskum preferencií
Podľa volebného modelu agentúry Ipsos pre Denník N by parlamentné voľby v júni vyhral Smer-SD so ziskom 18,9 percenta hlasov. Nasledovali by Progresívne Slovensko (15,5 percenta) a Hlas-SD (14,8 percenta).
Štvrtá by skončila Republika (8,3 percenta), za ktorou nasledujú hnutie Sme rodina a strana SaS (obe 7,2 percenta). Do parlamentu by sa dostali aj OĽANO a priatelia (6,4 percenta) a KDH (5,6 percenta).
Plány Progresívneho Slovenska
Strana PS v rámci predvolebnej kampane poukazuje na výhody rýchleho vstupu Ukrajiny do EÚ, ktorý by podľa nich priniesol ekonomické bonusy podnikateľskému sektoru na Slovensku.
Predseda strany Michal Šimečka predstavil aj tri kľúčové tézy slovenskej zahraničnej politiky – podpora vstupu Ukrajiny do EÚ, podieľanie sa slovenských firiem na obnove povojnovej Ukrajiny a udržanie Slovenska v euroatlantickom civilizačnom okruhu.
Podpredseda PS Tomáš Valášek poukázal nielen na potrebu vstupu Ukrajiny do EÚ a jeho prínos pre Slovensko, ale aj na potrebu „fyzických prepojení” Slovenska s Ukrajinou.
„Predošlé vlády mali tendenciu správať sa k tej východnej hranici, akoby za ňou žili vlci a nič iného”, podotkol Valášek a zároveň poukázal na neprepojenie Slovenska s Ukrajinou pomocou diaľnice, keďže podľa neho D1 končí ďaleko od ukrajinských hraníc a susedia Ukrajiny ako napríklad Poľsko si už diaľnicu dávno postavili. Valášek upozornil na miliardy, ktoré EÚ presmerovala do rôznych európskych fondov na podporu lepšieho fyzického prepojenia medzi EÚ a jej susediacimi krajinami. Podľa Valáška si Slovensko podalo prihlášku na prepojenie D1 smerom na Ukrajinu len prednedávnom, čo je podľa neho príliš neskoro.
Prečítajte si tiež:
Prieskum: Smer-SD si udržiava prvenstvo a zvyšuje náskok
Najprv chceli povinné očkovanie Slovákov, teraz chcú diaľnicu na Ukrajinu