Ako informuje portál Topky.sk, Slovensko sleduje vývoj epidemiologickej situácie vo výskyte ochorenia COVID-19 v zahraničí. Hoci nemá priame spojenie s Čínou, v súčasnosti sa posilňuje monitoring odpadových vôd v okolí významných medzinárodných letísk na Slovensku na doplnenie prehľadu o aktuálnej situácii. Informovala o tom hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.
„Aktuálne preverujeme možnosti vyšetrovania odpadových vôd priamo z lietadiel na základe posúdenia rizika zavlečenia vírusu v rámci medzinárodných letov na územie SR, hoci ide o odporúčanie najmä pre krajiny, ktoré majú priame letecké spojenie s Čínou,” uvádza sa v odporúčaniach pre cestujúcich z a do Číny, ktoré vydalo ÚVZ SR spoločne s viacerými ministerstvami.
Čína uvoľnila obmedzenia v oblasti hromadného testovania a karantény začiatkom decembra a to takmer po troch rokoch snáh o úplné potlačenie šírenia vírusu, respektíve politiky tzv. nulovej tolerancie.
Ukončenie povinného testovania na covid, ktoré tam podnietili masové protesty, však sťažilo sledovanie prudko rastúceho počtu nových prípadov nákazy. Čínske úrady priznali, že v súčasnosti je ,,nemožné” spočítať celkový počet pacientov s koronavírusom.
Český epidemiológ Roman Prymula nesúhlasí s tým, aby bol testovaný každý po príchode z Číny, ale každý kto má klinické príznaky a dorazí do krajiny. Uviedol tak v rozhovore pre reláciu Roztřel. Podotkol, že omikron vytvára mnoho subvariantov, ktoré by ale klinicky nemali byť také závažné a vznik variantu, ktorý by nás klinicky potrápil, nie je pravdepodobný.
Na otázku či má podľa epidemiológa štvrtá dávka vakcíny pre bežných ľudí zmysel alebo by skôr ešte počkal Prymula odpovedal:
„Sme pomerne v pokojnej epidemiologickej dobe a nečakáme nejakú veľkú epidemiologickú záťaž a mali by sme byť z hľadiska budúcnosti obozretní, čo sa bude diať. Samozrejme, nie je možné očkovať s každým novým subvariantom. Je to kontraproduktívne a populácia prestane veriť tomu, že to má nejaký zmysel. Štvrtá posilňujúca dávka by mala byť na mieste u osôb, ktoré sú nejakým spôsobom hendikepovaní z hľadiska imunity,“ hovorí profesor.
Na otázku, či hrozí niečo podobne závažné ako v Číne Prymula odpovedal, že po dlhodobej izolácii je ľudský organizmus oslabený, čím sú ľudia náchylnejší. Podľa Prymulu stále platí, že sa ľudia do istej miery baktériám majú vystavovať, aby imunitu trénovali, a nie sa im úplne brániť.
Najlepšou cestou je teraz vymyslieť vakcínu, ktorá má dlhšiu trvanlivosť účinku a populácia sa nemusí opakovane preočkovávať. Samotný pôvod koronavírusu však profesor vidí v čínsko-americkom výskume a neúmyselnom úniku z laboratóri.