Liberálne médiá často píšu o tom, že v súčasnosti máme “ultrakonzervatívny parlament.” Paradoxne sa však môže stať, že aj cez “ultrakonzervatívnych poslancov” parlamentu schvália zákon, ktorý bude prvým krokom k registrovaným partnerstvám pre homosexuálov a môže spustiť následnú “salámovú metódu”, až to možno skončí pri adopciách detí homosexuálnymi pármi.
O avizovanej zmene legislatívy v prospech homosexuálov informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková – nominantka údajnej “konzervatívnej strany” Za ľudí, ktorá vystúpila na „online“dúhovom pochode Gay pride.
Kolíková zverejnila krátky príhovor, v ktorom podporila LGBTI hnutie a prisľubila, že v tejto veci bude súčasná vláda konať: “Vnímam, že je dôležité, aby sme urobili zadosť aj záväzku, ktorý máme v programovom vyhlásení vlády smerom k ľuďom, ktorí žijú v jednej domácnosti, tak máme záväzok, ktorý je jasný, aby sme aspoň na úrovni majetkových práv urobili rovnosť.”
Kolíkovej dáva skutočne za pravdu aj programové vyhlásenie Matovičovej vlády, kde sa píše: “Vláda SR zlepší legislatívu v oblasti majetkových práv, týkajúcu sa osôb žijúcich v spoločnej domácnosti.”
Programové vyhlásenie vlády podpísali aj všetci vládni poslanci (paradoxne s výnimkou liberála Miroslava Kollára zo Za ľudí), vrátane konzervatívnych poslancov z Kresťanskej únie okolo Anny Záborskej a Richarda Vašečku.
Ake sú riziká právnej úpravy o „ľuďoch žijúcich v spoločnej domácnosti?“
Veľkým problémom je samotná vágna formulácia tohto sľubu, ktorý sa dostal aj do programového vyhlásenia vlády. Každý si ju môže totiž vysvetľovať po svojom. Liberáli pravdepodobne budú tlačiť na to, aby sa to v oblasti majetkových práv čo najviac podobalo registrovaným partnerstvám.
Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková svojím vystúpením na dúhovom pochode už dala najavo, že táto legislatívna zmena ohľadom majetkových práv osôb žijúcich v spoločnej domácnosti bude primárne vytvorená kvôli homosexuálnym párom.
Čo sa týka majetkových práv, už v súčasnosti existuje právna úprava, ktorá dovoľuje každému človeku spísať závet, prípadne môže prepísať svoj majetok, alebo jeho časť na inú osobu. Logicky teda z toho vyplýva, že nová úprava v tejto oblasti, ešte viac uľahčí ľuďom žijúcim v jednej domácnosti – primárne homosexuálnym párom tieto úkony, aby možno formou nejakej registrácie, respektíve zmluvy mali podobný účinok ako u ľudí žijúcich v manželstve.
Je to samozrejme zatiaľ len hypotéza, no čo iné si pod týmto pojmom predstaviť?
Nie je vylúčené, že táto právna úprava môže byť spúšťačom tzv. „salámovej metódy.“ To znamená, že teraz to budeme nazývať „osobami žijúcimi v spoločnej domácnosti“, neskôr si legislatívci povedia, že po právnej stránke je to na úrovni registrovaných partnerstiev a zmena názvu je len maličkosť. Nasledovať môžu manželstvá pre homosexuálov a nakoniec možno cez nejakého aktivistického sudcu skončíme pri adopciách detí homosexuálmi.
Ostáva len dúfať, že vládni ministri a poslanci s konzervatívnym cítením otvorenie tejto pandorinej skrinky nedovolia. Najlepšie by spravili, ak by akékoľvek zmeny legislatívy v tomto smere zmietli zo stola. Súčasné majetkové práva sú v poriadku a Slovensko nepotrebuje žiaden inštitút, ktorý by definoval ľudí žijúcich v jednej domácnosti. Bola by to zrejme nebezpečná skratka k registrovaným partnerstvám
Samuel Gdovin