Vladivostok 3. septembra 2021 (HSP/Foto:SITA/AP-Alexander Zemlianichenko)
Prinášame vám výsledky prvého dňa Východného ekonomického fóra, o ktorom informovalo Veľvyslanectvo Ruska na Slovensku v tlačovej správe zaslanej redakcii
Po dvojročnej prestávke sa začalo Východné ekonomické fórum (EEF). Na EEF-2021 prišli zástupcovia z viac ako 60 krajín sveta. Počet účastníkov sa však znížil o polovicu, tohto roku je to 4 000 osôb oproti 8,5 tisícom v roku 2019.
Bohatý rozsah pracovného programu to však nijako neovplyvnilo. Pokiaľ ide o prezentované inovácie, EEF sa už takmer vyrovná Petrohradskému medzinárodnému ekonomickému fóru, ktoré je známe tým, že obchodné spoločnosti vo svojich stánkoch vystavujú najnovšie výsledky technologického pokroku. Na EEF bol predstavený robot menom Alex, ktorý vie rozprávať a pohybovať sa. Čím sú výstavné stánky ešte zaujímavé, v akej celkovej sume môžu byť v rámci fóra podpísané dohody a akými vyhláseniami prekvapili top hostia EEF, to sa môžete dočítať v reportáži novín Izvestija.
Po prestávke
Východné ekonomické fórum sa začalo o tretej ráno moskovského času. Z tohto dôvodu účastníci pri absolvovaní kontroly, pití rannej kávy a ceste do konferenčných miestností menej hovorili o ekonomike a viac o počte hodín strávených v spánku, ako aj o tom, ako prekonať poruchy biorytmu spôsobené dlhým letom.
Témou rozhovorov v kuloároch bol tiež zvláštny režim epidemiologickej bezpečnosti: napriek tomu, že absolútne všetkých hostí fóra podrobili testu na koronavírus, treba bezpodmienečne dodržiavať zásadu nosenia rúšok. Bez nich nie je dovolené vstúpiť do priestorov, a aj vnútri to kontrolujú špeciálni zamestnanci vybavení tabuľkami, ktorí tých, čo prišli na Ruský ostrov, uvádzajú do údivu svojou vrtkosťou. Človek si len na malú chvíľku zloží rúško, a milé dievča okamžite vyskočí, máva tabuľkou a zdvorilo, ale neoblomne žiada, aby ste si ho opäť nasadili. Treba poznamenať, že to funguje: ľudí bez ochranných prostriedkov na fóre vidieť zriedka.
Vo Vladivostoku sa všetko vyznačuje veľkými dimenziami. Výnimkou nie je ani budova Ďalekovýchodnej federálnej univerzity, v ktorej sa koná Východné ekonomické fórum. Zo stánkov obchodných spoločností, bánk a regionálnych vlád je panoramatický výhľad na Japonské more, ktorý púta pozornosť hostí rovnako úspešne ako exponáty.
Ale aj v samotných stánkoch je veľa zaujímavých vecí. Najneobvyklejším exponátom je robot menom Alex, ktorý sa zovňajškom tak podobá na človeka, že mu dokonca presvitajú žily na spánkoch. Alex vie hovoriť, žmurkať, pohybovať sa a dokonca rukou nakresliť vo vzduchu srdiečko. Ako tvrdia jeho tvorcovia, mohol by nájsť využitie v multifunkčných centrách, na lekárskych univerzitách a na rôznych podujatiach. Humanoidný robot je dielom permskej spoločnosti Promobot. Jeho pokožka, ktorá je predmetom zvláštnej pýchy, pretože prispieva k dosiahnutiu ľudskej podoby, však bola vyrobená tu, vo Vladivostoku.
Už tradične sa jedným z najinovatívnejších stal stánok banky Sber. A hoci banka na EEF nepriniesla roboty, stále bolo na čo pozerať. Banka napríklad na veľkej obrazovke predviedla, čo dokáže pomocou biometrie. Jedna z inovácií je určená na boj proti teroristom: ak systém zistí zdvihnuté ruky, automaticky to nahlási bezpečnostným službám.
Svoje inovácie predviedol aj Hyundai: účastníci fóra sa v jeho stánku mohli oboznámiť s modelom vodíkového motora pre električky. A to napriek tomu, že električky nemožno nazvať špecializáciou spoločnosti. Na Východnom ekonomickom fóre bol prezentovaný aj ruský automobil prémiovej triedy Aurus poháňaný vodíkovým palivom. Ako je uvedené v popise, dojazd modelu Aurus Hydrogen je až 600 km, auto nevypúšťa žiadne emisie CO2.
Hlavné vyhlásenia
Prvý deň Východného ekonomického fóra bol bohatý na vyhlásenia. Šéf banky VTB Andrej Kostin napríklad povedal, že Krym nepotrebuje, aby tam prišli veľké ruské banky. Podľa jeho slov je teraz na polostrove toľko štátnych investícií, že ich ani nestíhajú prestavať.
“Pomaličky sa tam vracia aj súkromný kapitál, a bankový sektor je dostatočne reprezentovaný bankou RNKB a bankou Rossija, čo absolútne stačí”, povedal Kostin, pričom dodal, že o téme fungovania veľkých bánk na Kryme najčastejšie hovoria “hurá-vlastenci”. “To však nie je možné, lebo by to znamenalo postih všetkými sankciami, tak európskymi, ako aj americkými”.
V prvý deň Východného ekonomického fóra sa veľa hovorilo o pandémii koronavírusu, ako aj o očkovaní. Šéf Ruského fondu priamych investícií Kirill Dmitrijev povedal, že účinnosť Sputnika-V pri testovaní v San Maríne dosiahla 94,8%. Ako uviedla šéfka Rosturizmu Zarina Doguzovová, záverom tohto roku sa začnú pre cudzincov organizovať „očkovacie” zájazdy do Ruska.
“Na pokyn prezidenta vyvíjame spoločnú činnosť s kolegami z ministerstva zdravotníctva. Predkladáme ponuky všetkým krajinám, s ktorými bude v čase, keď sa začnú “očkovacie” zájazdy, fungovať pravidelná letecká doprava”, uviedla s tým, že v súčasnosti je takýchto krajín už 60.
Fóra sa zúčastňuje aj minister práce Anton Koťakov. Povedal, že v Rusku systémom home office naďalej pracujú asi 3 milióny ľudí. Poznamenal tiež, že trh práce sa vrátil k ukazovateľom, ktoré boli pred pandémiou COVID-19. Podľa ministra je dnes miera nezamestnanosti v Rusku 4,5%, vlani to bolo 4,6 – 4,7%.
Šéfka Rospotrebnadzoru Anna Popovová zároveň varovala, že na jeseň sa očakáva nová vlna koronavírusovej infekcie. “Očakávame nárast, ktorý zákonite príde. Dúfame však, že pri plnom dodržiavaní všetkých hygienických a protiepidemických zásad bude tento nárast nižší”, uviedla Popovová.
Hľadieť si do očí
Ústrednou udalosťou fóra bude plenárne zasadnutie, ktoré sa uskutoční 3. septembra za účasti ruského prezidenta Vladimíra Putina. Mimochodom, ruský líder už dorazil na miesto konania Východného ekonomického fóra. Tento rok sa fóra zúčastnili delegácie z viac ako 60 krajín sveta. Účastníkov je však menej, než na minulom fóre: v roku 2019 ich počet predstavoval 8,5 tisíc osôb, teraz ich je 4 tisíc. Ako píšu noviny Izvestija, odborníci očakávajú, že v rámci fóra budú uzatvorené zmluvy v celkovej sume 3,5 – 4,5 bilióna rubľov. V roku 2019 bolo na fóre podpísaných 270 dohôd v hodnote 3,4 bilióna rubľov. V rokoch 2017 a 2018 bolo uzatvorených 217 a 220 zmlúv v hodnote 2,5 bilióna respektíve 3,1 bilióna rubľov.
Fórum bude veľmi užitočné, pretože podľa názoru Georgija Ostapkoviča, riaditeľa Centra konjunkturálych štúdií Vysokej školy ekonomickej, národnej výskumnej univerzity, odborníci potrebujú pri riešení dôležitých úloh osobne komunikovať.
“Ľudia sa musia stretávať a navzájom si hľadieť do očí. Na Západe sa dvaja podnikatelia stretnú v bare a pri poháriku whisky rozhodujú o miliardách dolárov. Najdôležitejšia je bezprostredná komunikácia a nijaký online formát ju nenahradí”, tvrdí Ostapkovič.
Podľa odborníka má Ruská federácia na východe veľmi sľubných partnerov, a to Čínu a Japonsko, a na základe výsledkov stretnutí zástupcov týchto krajín s ruskou delegáciou sa dajú očakávať dôležité dohody.
“Ak by sme mali porovnať Petrohradské medzinárodné ekonomické fórum a Východné ekonomické fórum, tak Petrohradské je samozrejme väčšie, tradičnejšie, považuje sa za ústredné ruské fórum. Príprava naň zaberie viac času, zúčastňujú sa ho predstavitelia väčšieho počtu krajín, najmä z Európy. Východné ekonomické fórum sa zasa koncentruje na východ. Ale aj na východe máme veľa potenciálnych partnerov, s ktorými sa máme o čom rozprávať,” konštatoval Georgij Ostapkovič.
Východné ekonomické fórum je dôležité predovšetkým z hľadiska rozvoja exportného potenciálu Ruska. Napríklad objem našich dodávok plynu do Číny v roku 2021 je niekoľkonásobne vyšší ako denné objemy dodané do Číny na základe zmluvy z minulého roka, uviedol Gennadij Salyč, predseda predstavenstva banky Freedom Finance Bank.
Podľa odborníka, “EEF pomôže prijať spoločné riešenia na zlepšenie infraštruktúry, prekonanie politických rozdielov a uzavretie obchodných dohôd. Dôležité je koordinovať úsilie korporácií, vlády a zahraničných partnerov o stabilný rozvoj regiónu”.
Dodal, že ázijské krajiny ako Japonsko, Južná Kórea, Taiwan, India, Čína majú záujem o rozvoj obchodu s Ruskom a potenciál na jeho zvýšenie v tomto smere je oveľa významnejší ako smerom na západ.