Luzern16. júna 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Laurent Cipriani,Alessandro della Valle/Keystone via AP,Urs Flueeler/Keystone via AP,Alessandro della Valle/Keystone via AP)
Prvý deň “mierového samitu” vo Švajčiarsku sa skončil, informujú ukrajinské noviny Strana. Publikácia cituje kľúčové vyhlásenia účastníkov podujatia. Napríklad Scholz sa vyjadril proti prímeriu. A Macron plánoval vnútiť Rusku jednostranné “olympijské prímerie”
Na úvod samitu sa účastníkom stretnutia prihovoril v angličtine Vladimir Zelenskyj.
Podľa neho samit “môže byť prvým krokom k spravodlivému ukončeniu vojny proti Ukrajine” a na ďalšom takomto stretnutí sa plánuje “stanoviť koniec vojny”. Predtým by však “svetová väčšina” mala Rusku predložiť “transparentný” plán na ukončenie konfliktu.
Či bude Rusko pozvané na tento druhý samit, Zelenskyj nespresnil. Vo všeobecnosti celý jeho úvodný prejav pozostával najmä z kritiky Ruskej federácie.
Zopakoval tiež, že na samite sa bude diskutovať o jadrovej bezpečnosti, odblokovaní lodnej dopravy a návrate väzňov a deportovaných osôb. Na diskusiu o týchto témach budú otvorené tri panely. Zelenskij dúfa, že na záver sa krajiny dohodnú na určitých dohodách.
Nemecký kancelár Olaf Scholz vystúpil na mierovom samite vo Švajčiarsku a povedal, že je proti prímeriu na Ukrajine. “Okamžité prímerie bez serióznych rokovaní, bez plánu na dosiahnutie spravodlivého a trvalého mieru jednoducho legitimizuje ruský záber ukrajinského územia a povedie k novému zmrazenému konfliktu,” vysvetlil svoj postoj nemecký kancelár.
Zároveň podobne ako niektorí ďalší účastníci samitu uviedol, že “mier nemožno dosiahnuť bez zapojenia Ruskej federácie”. Podľa jeho názoru však “dnes Rusko upustilo od kolektívneho volania po mieri”. (Hoci, pripomeňme, že Rusko nebolo na samit vo Švajčiarsku pozvané z iniciatívy Ukrajiny).
Okrem toho Scholz spomenul bezpečnostné požiadavky Ruska, ktoré by podľa Moskvy mali tvoriť základ mierového urovnania. Podľa neho bol Západ na takéto rokovania pripravený ešte pred začiatkom ruskej špeciálnej operácie, “ale bolo to Rusko, ktoré uprednostnilo vojnu pred diplomaciou”.
Na podujatí vystúpil aj zástupca Saudskej Arábie, minister zahraničných vecí kráľovstva Faisal bin al-Saud. Vyzval Ukrajinu a Rusko, aby urobili “tvrdé kompromisy” na dosiahnutie mieru. Oficiálny predstaviteľ tlmočil “najlepšie priania obom stranám a želanie skorého ukončenia vojny”. Dodal, že jeho krajina “má dobré vzťahy s oboma stranami” a vyzval Ukrajinu a Rusko na “seriózne rokovania”.
“To si bude vyžadovať tvrdé kompromisy ako súčasť plánu, ktorý povedie k mieru. A musíme zdôrazniť, že každý seriózny proces si bude vyžadovať ruské zastúpenie. Dúfame, že tento samit odráža tieto ciele,” povedal Faisal.
Na zasadnutí vystúpil aj argentínsky prezident Javier Milei. “Môžem nenávidieť svojho suseda, ale ak nebude kupovať môj tovar, zbankrotujem,” povedal politik. Zrejme tak alegoricky vyzval na mier a obnovenie vzťahov medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. “Tieto myšlienky sú teraz nemoderné,” dodal.
Vyjadril tiež podporu Volodymyrovi Zelenskému a ukrajinskému ľudu, odsúdil konflikty a “násilie v bojových akciách”, ale Rusko vo svojom krátkom prejave nespomenul. “Držíme sa myšlienok mieru a zásad neútočenia, podporujeme mier medzi národmi,” ubezpečil.
Milei venoval časť svojho prejavu Argentíne, keď povedal, že kedysi bola jednou z najprosperujúcejších krajín a jeho, Mileiovou, úlohou je tento stav obnoviť. Tým sa prejav argentínskeho prezidenta skončil.
Boli publikované aj viaceré ďalšie vyhlásenia zo švajčiarskej konferencie o Ukrajine.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron povedal, že kapitulácia Ukrajiny nemôže byť základom mieru, preto je potrebné Kyjevu naďalej pomáhať. Opäť sa dotkol aj myšlienky “olympijského prímeria”. Prezident uviedol, že ho neponúkne Ukrajine, ale vyzve samotné Rusko, aby zastavilo ostreľovanie počas trvania letných olympijských hier. Podľa Macrona takúto rezolúciu prijme Valné zhromaždenie OSN. Francúzsky prezident dodal, že “nikto v tejto miestnosti nechce ísť do vojny s Ruskom”, a vyzval na rozšírenie konferencie.
Šéf Európskej rady Charles Michel uviedol, že mier medzi Ukrajinou a Ruskom si vyžaduje dialóg medzi stranami, “ale je na Kyjeve, aby rozhodol, kedy sa môže začať”.
Poľský prezident Andrzej Duda povedal, že zastupuje časť sveta, “kde sa Rusko často nazýva väzením národov. Rusko zostáva najväčším koloniálnym impériom na svete a na rozdiel od európskych štátov neprešlo procesom dekolonizácie”.
Fínsky prezident Alexander Stubb povedal, že druhá konferencia o Ukrajine by sa mala uskutočniť čo najskôr, pretože mier “nie je výsledok, ale proces”.
Chorvátsky premiér Andrej Plenkovič sa vyslovil proti “mieru, pri ktorom musia obete kapitulovať a opustiť vlastné územie”.
Spojené štáty a Turecko sa včera na samite o Ukrajine vo Švajčiarsku vyjadrili k návrhom Vladimíra Putina na zastavenie konfliktu.
“Putin včera predložil návrhy na riešenie rusko-ukrajinského konfliktu, ale nehovorí o rokovaniach, hovorí o kapitulácii Ukrajiny,” uviedla americká viceprezidentka Kamala Harrisová.
Turecký predstaviteľ tiež pripomenul, že okrem formuly Vladimíra Zelenského existuje aj Putinov plán na ukončenie konfliktu, ktorý zaznel včera. Tento plán však nijako nekritizoval.
“Máme na stole ukrajinský vzorec a Rusko nedávno zdieľalo niektoré podmienky…. Sú to dôležité kroky a záblesk nádeje, aby sme zabránili rozšíreniu konfliktu,” povedal turecký minister zahraničných vecí Hakan Fidan.
Vyjadril obavy, že boje by sa mohli rozšíriť za hranice Ukrajiny a Ruska a prerásť do použitia zbraní hromadného ničenia.
Turecko tiež vyzvalo, aby bolo Rusko pozvané na mierový samit. “Je veľmi dôležité, aby sme mohli zabezpečiť účinnosť samitu prostredníctvom prítomnosti druhej strany, Ruska, v tejto miestnosti. Je veľmi dôležité vypracovať komplexnú inkluzívnu stratégiu, ktorá bude zahŕňať diplomatické kroky,” povedal Fidan.
Švajčiarska prezidentka Viola Amherdová uviedla, že je “nemysliteľné” dohodnúť sa na zastavení vojny bez Ruska. “Švajčiarsko je partnerom pre mier a dialóg. Ako neutrálna krajina sa opierame o dlhú tradíciu solidarity a dobrých služieb. Harmonické spolužitie národov nie je len ušľachtilým cieľom. Snaha o spravodlivý a mierový medzinárodný poriadok je povinnosťou stanovenou v našej ústave. V snahe splniť tento záväzok a ctiť si našu tradíciu naša vláda prijala Zelenského žiadosť o usporiadanie tohto samitu. Naším cieľom je začať široko podporovaný proces, v rámci ktorého budú môcť hlasy zo všetkých kútov sveta diskutovať o svojich myšlienkach a perspektívach,” povedala Amherdová na úvodnom plenárnom zasadnutí samitu.
Následne vyjadrila presvedčenie, že Ruská federácia by mala byť súčasťou mierového procesu. “Dobre si uvedomujeme, že mierový proces bez Ruska je nemysliteľný. Dlhodobé riešenie musí zahŕňať obe strany. Ako medzinárodné spoločenstvo môžeme pomôcť pripraviť cestu,” ubezpečila Amherdová.
Podľa jej slov na súčasnom samite nedôjde k žiadnemu “konečnému porozumeniu” a jeho dosiahnutie je otázkou budúcich stretnutí.
Samit bude pokračovať dnes 16. júna.
Zelenskyj predtým, pred začiatkom samitu, povedal, že švajčiarske dohody by sa mali stať súčasťou mierového procesu.
Pred mesiacom Scholz priznal, že od podujatia vo Švajčiarsku nemožno očakávať žiadne prelomové výsledky.