Praha 1. novembra 2021 (HSP/Sputnik/Foto:Facebook/The Cuckoos Nest)
Nebinárne toalety dorazili aj do Prahy. Zatiaľ sa týkajú iba niektorých škôl, v prvom rade tých, kde sa vyučuje v anglickom jazyku. Sme otvorení akejkoľvek téme, tvrdí zástupkyňa International School of Prague v rozhovore pre Lidové noviny
Hoci sú žiaci, ktorí sa neidentifikujú ako dievčatá alebo chlapci, v Česku skôr raritou, sociálne zariadenia pre nebinárne deti sa pomaly rozširujú aj v Česku. V International School of Prague si žiaci a učitelia môžu vybrať, ako ich budú oslovovať, a vybrať si neutrálne anglické zámeno they (oni). Po novom si môžu dokonca vybrať, či využijú toalety pre svoje pohlavie alebo rodovo neutrálne.
Podľa Andrey Koudelkovej, ktorá má v International School of Prague na starosť rozvoj školy, je to dané otvorenosťou školy, v ktorej sú žiaci vedení ku kritickému mysleniu a môžu všetko bez strachu prediskutovať.
„Naša škola svojou misiou a filozofiou prístupu k človeku bola vždy otvorená akejkoľvek téme, ktorú duša študenta prežíva. Či už v zmysle radostnom, alebo zložitom,“ povedala Koudelková pre Ľudové noviny.
.
Ojedinelý prípad
V Česku je to ale zatiaľ skôr vzácny prípad. Podľa predsedu Asociácie riaditeľov základných škôl Ľuboša Zajaca sa s otázkou nebinárnych žiakov zatiaľ väčšina škôl nestretla a nebinárne toalety preto nemajú.
Za zlepšenie prostredia nebinárnych detí sa vyslovil aj sociológ Univerzity Palackého v Olomouci Zdeněk Sloboda. Obáva sa ale, že zavádzanie zvláštnych toaliet môže ich postavenie naopak zhoršiť. Tieto deti môžu čeliť aj šikanovaniu a byť vylúčení z kolektívu.
„Pri delení priestoru je problematické vytváranie tretej kategórie. Ak by všetci mali buď chlapčenské, alebo dievčenské šatne a záchody a jeden jediný človek na škole mal svoju vlastnú šatňu, pretože je nebinárny, je to problematické,“ povedal Sloboda pre denník.
„Hlavná rada je počúvať, nebinárne deti si samy povedia. Tým, že dospievajú, sa u nich navyše situácia môže premieňať. Je dôležité byť otvorení aj zmenám,“ dodáva.
.
Koudelková zo svojej strany kritizuje tvrdenie zástupcov škôl, že sa ich problém potrieb transgenderových detí netýka.
„Ak sa riaditelia českých škôl s touto problematikou nestretnú, je to z toho dôvodu, že sa nikto necíti sociálne a citovo bezpečne o tom v škole hovoriť. To je ten diametrálny rozdiel medzi prostredím, ktoré je u nás a ktoré je vo väčšine českých škôl,“ upozornila Koudelková.
Pripomeňme, že v septembri Ľudové noviny informovali, že v Česku rastie počet detí, ktoré žiadajú o zmenu pohlavia. Predseda Sexuologickej spoločnosti Petr Weiss to pripísal predovšetkým väčšej informovanosti populácie. Podľa odborníkov sa najčastejšie obracajú deti okolo dvanástich až šestnástich rokov. Dá sa ale stretnúť aj s mladšími pacientmi. Bez súhlasu zákonného zástupcu však lekári nikdy nesmú začať liečbu.