Washington 6. novembra 2024 (HSP/Foto:TASR/AP-Alex Brandon)
A je to jasné, v USA vyhrala alternatíva. Ale čo sa stane „deň po“ v Európe?
Vo štvrtok a v piatok bude Budapešť zasvätená vrcholovému samitu: Zíde sa tu 27 európskych lídrov (plus predstavitelia ďalších pozvaných krajín), aby sa venovali zásadným témam našej doby. Zisťovali sme, aká bude nálada vo svetle víťazstva Donalda Trumpa…
Nemenovaný diplomat sa pre server Politico vyjadril, že otázka amerického volebného výsledku bude „všetkému dominovať“. Existuje totiž obava, že Orbán „zneužije“ zasadanie na posilňovanie svojej agendy. Podľa jeho odporcov ide o „pro-putinovskú“ politiku a anti-migranskú víziu. A svoju pozíciu chce posilniť prostredníctvom Roberta Fica, „nacionalistu“ Andreja Babiša – a napokon aj Donalda Trumpa.
Je známe, že Orbán navštívil Trumpa v jeho rezidencii, a preberal s ním aj otázku vojny na Ukrajine, na čo sú európski lídri zvlášť citliví. Kým maďarský premiér s jeho americkým náprotivkom trvajú na mierovej dohode, Európa oficiálne pretláča názor, že k mieru má dôjsť na základe podmienok určených Kyjevom. Inými slovami, budú podporovať boj na Donbase do posledného Ukrajinca.
Ďalší dvaja diplomati, ktorí si želali ostať v anonymite, vyjadrili podozrenie, že Orbán pripravuje na zasadnutie európskych špičiek telemost do USA. Vraj by takýmto gestom, vystúpením Trumpa na diaľku, chcel zhodiť svojich partnerov…
Všimnite si, ako veľmi sa trasú západné veľmoci pred našimi južnými susedmi… Vlastne pred jediným človekom. Dráždia ich aj Orbánove vyhlásenia typu, že otvorí hneď niekoľko fliaš šampanského, pokiaľ Trump vyhrá. Jednoducho, trasú sa pred vytvorením akéhosi „transatlantického mostu porozumenia“.
Nuž, to búchanie zátok bolo počuť až k nám.
Ani víťazstvo Harrisovej by však nebolo znamenalo, že Európa si môže „vydýchnuť“. EÚ ostáva naďalej „malým bratom“ USA. Ako uviedol poľský premiér Donald Tusk, „budúcnosť Európy nezáleží od amerických volieb, ale od nás.“ Bez ohľadu na víťaza volieb predpovedá novú geopolitickú éru Únie.
S tým sa dá v celosvetovom kontexte súhlasiť: Je to éra začínajúceho úpadku, bohužiaľ. Nie však kvôli Trumpovi, ale vlastným pričinením tých dominantných štátov, ktoré preferujú za vlasy pritiahnutú liberálnu politiku.
Mimochodom, Kamala Harrisová mala v predvolebnom súboji neférovú výhodu. Ako informujú Economic Times, médiá hlavného prúdu prezentovali demokratickú kandidátku v drvivej väčšine v pozitívnom svetle, na rozdiel od jej protivníka.
Konštatuje to štúdia vypracovaná Výskumným ústavom pre médiá (Media Research Center). NBC, ABC aj CBS News prezentovali prostredníctvom svojich moderátorov či komentátorov Harrisovú v kladnom svetle až v 84% prípadov. Oproti tomu sa Trump dočkal negatívneho hodnotenia v 89% prípadoch, keď bol spomenutý.
Tak potom kde je tu „nezávislá žurnalistika“?
Odhliadnuc od toho, že Harrisová sa tešila aj podpore popových hviezd typu Lady Gaga alebo Taylor Swiftovej, protežovali ju aj tucty anglosaských printových médií. Nečakane sa zdržal liberálny Washington Post, čo je podľa vyjadrení jeho majiteľa Jeffa Bezosa (Amazon) v súlade s líniou novín. Avšak prebehnite si očami, kto každý otvorene podporil Harrisovú: Addison County Independent, The Advocate, The Atlantic, Baltimore, Jewish Times, Bay Area Reporter, Bay Windows, The Berkshire Eagle, The Boston Globe, Boston Irish, BuzzFeed, The Capital Times, The Charlotte Observer, The Charlotte Post, Daily Herald, Daily Kos, The Daily Pennsylvanian, The Denver Post, The Dominion Post, The Economist, El Nuevo Día, The Everett Herald, The New York Times, a ten zoznam pokračuje ešte dlho…
Trochu mi to pripomína, ako keď ležiaky z Denníka N organizujú svoje verejné posedeníčko s názvom Ako zachrániť demokraciu? Oni totiž nemajú na mysli skutočnú demokraciu, podporujúcu absolútnu pluralitu názorov. Oni si bránia len „tých svojich“. Neexistuje, aby spomenuli, že vládna delegácia v Číne zožala úspech, oni si len budú húsť svoje o „autokratických režimoch“…
A čo takto denník SME? Šéfredaktorka Balogová dnes napísala: „Voľby pre Trumpa sčasti vyhral Twitter a sociálne siete. Trumpove radikálne postoje a konfrontačný štýl komunikácie oslovili širšie masy, nielen najextrémnejšie časti spoločnosti.“ Jasné, lebo sociálne siete majú väčší vplyv ako súhrn riadnych médií vychádzajúcich v anglickom jazyku po celom svete…
Veď ešte aj vyššie citovaná americká štúdia potvrdila, že Harrisová bola jasne uprednostňovaná, a to aj v televíznom vysielaní dominantných spravodajských staníc! Prečo nás SME neinformuje objektívne?
Autor knihy Sviňa a bývalý novinár (dnes už preňho niet riadneho označenia) Arpád Soltész na facebooku zaplakal: „Európa má teraz dve možnosti. Do zajtra rána sa stane dospelou, alebo sa stane zbedačenou perifériou západnej Ázie.“ To je síce pekný pokus o politickú poéziu, ale inak holý nezmysel. Autor evidentne nepozná inú možnosť existencie, ako v područí euroatlantických štruktúr. Evidentne ho desí civilizačná inakosť alebo čo i len náznak možnosti spolupráce a spoločného rozvoja s národmi mimo anglosaského okruhu.
Nie je tento exkluzívny prístup tak trochu latentne rasistický? Neviem, len sa pýtam…
S nervami hotové sú aj Aktuality, ktoré v reakcii na voľby označili Trumpa za „notorického megalomana“, a vnímajú „smutný obraz Ameriky“, ktorý by vraj nedokázal napraviť ani jeden z kandidátov…
A takto by sme mohli ďalej pokračovať.
To je, prosím pekne, dnešná „nezávislá žurnalistika“ na Slovensku i vo svete. Tak čo sa niekto čuduje, že ľudia majú záujem o alternatívu, keď im „riadni“ novinári prinášajú selektívne informácie podľa toho, ako sa to hodí do ich vlastného obrazu sveta?
A aký z toho plynie záver? Slovenský mediálny mainstream sa opäť sám zdiskreditoval…
Prečítajte si tiež
- Silné slová Orbána, ktoré tvrdo zasiahnu Západ
- Karma. Prečo Harrisová prehrala
- Naplnili sa očakávania Moskvy v amerických voľbách?