Srbsko

NAŽIVO

Generálny tajomník Aliancie Mark Rutte uviedol, že cesta Ukrajiny do NATO je naďalej nezvratná. Na tlačovej konferencii zopakoval, že Ukrajine nebolo nikdy sľúbené členstvo v NATO ako súčasť prípadnej mierovej dohody s Ruskom.

16:57

Macedónsky minister zdravotníctva Arben Taravari informoval, že počet obetí požiaru, ku ktorému došlo v polovici marca v nočnom klube v meste Kočani v Severnom Macedónsku stúpol na 60 mŕtvych. K obetiam najnovšie pribudol manažér zmieneného klubu, ktorý zraneniam podľahol v nemocnici v Litve.

16:28

Poslanec Jozef Hajko uviedol, že Slovensko by malo prijať dlhodobú hospodársku politiku a vláda musí podporovať aj iné odvetvia ako automobilový priemysel.

16:14

Čína vyzvala WTO, aby sa zaoberala rozhodnutím USA zvýšiť clá na čínsky tovar o 34 %. Kroky USA „vážne podkopávajú pravidlá WTO, spôsobujú materiálne škody zákonným právam a záujmom členov WTO a vážne podkopávajú multilaterálny obchodný systém založený na pravidlách a medzinárodný obchodný poriadok,“ uviedlo ministerstvo.

16:13

Ministerka hospodárstva Denisa Saková informovala, že Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo tri výzvy v celkovej hodnote 163 miliónov eur zamerané na znižovanie nákladov na energie pre podnikateľský sektor a budovanie obnoviteľných zdrojov energie. Ide o prostriedky zo štrukturálnych fondov a plánu obnovy.

16:11

Robotník zo Slovenska zahynul v piatok ráno po 30-metrovom páde zo zdvíhacej plošiny v hale firmy blízko Viedne.

15:50

Hraničný priechod s Rakúskom medzi obcami Hohenau a Moravský Svätý Ján zostane aj naďalej otvorený pre cestnú dopravu. Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave o tom informovalo na sociálnej sieti. Trnavská krajská polícia pôvodne na sociálnej sieti upozornila, že rakúska strana plánuje od soboty 5. apríla uzavretie hraničného priechodu pre cestnú dopravu. Napokon však túto informáciu dementovala.

15:06

Taliansky minister priemyslu Adolfo Urso vyhlásil, že Taliansko navrhne pozastavenie účinnosti predpisov o znižovaní priemyselných emisií v EÚ, aby sa znížilo zaťaženie európskeho automobilového odvetvia, ktoré je obzvlášť postihnuté clami USA.

15:01

Rusko vyhostilo troch moldavských diplomatov po tom, čo Kišiňov v pondelok vyhlásil troch zamestnancov ruského veľvyslanectva za nežiaduce osoby.

15:00

Arcibiskup Paul Gallagher v piatok telefonoval so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom. Rokovali spolu o konflikte na Ukrajine.

15:00

Mark Rutte vyhlásil, že krajiny NATO budú vynakladať viac prostriedkov na obranu a mnohí spojenci tak už aj začali robiť.

14:56
Zobraziť všetky

NAJČÍTANEJŠIE










.

Protisrbské násilie v Kosove pokračuje aj v roku 2021

Na jeseň 2021 sa na severe Kosova objavila nová séria represálií voči tamojšiemu srbskému obyvateľstvu. Kosovská polícia to oficiálne odôvodnila bojom proti pašeráctvu, problémom je však to, že Priština znemožňuje do Kosova dovoz srbských tovarov, od liekov až po potraviny

Srbsko
Ilustračné foto
❚❚
.

To predstavuje veľký problém pre tamojšiu srbskú menšinu, ktorá rozhodnutia tzv. kosovských orgánov neuznáva a srbské tovary naďalej dováža. Tento problém by sa určite dal riešiť aj rokovaniami, Priština však záujem o skutočné riešenie nemá: kosovským Albáncom ide o zastrašenie tak miestnej srbskej populácie, ako aj vysídleného srbského a rómskeho obyvateľstva (vyše 200 tisíc), ktoré po roku 1999 muselo z Kosova utiecť a dodnes sa nemohlo vrátiť.
V nasledujúcom texte sa budem venovať týmto témam:
• Etnická čistka po roku 1999

• Šikany a ponižovanie

• Nová vlna represií

.

• Európska ignorancia

Etnická čistka po roku 1999
Ako je známe, v roku 1999 sa uskutočnila vojna štátov NATO proti Juhoslávii. NATO vtedy zaútočilo na Juhosláviu bez súhlasu Bezpečnostnej rady OSN, čím porušilo medzinárodné právo. Svoju agresiu odôvodňovalo etnickou čistkou proti albánskemu obyvateľstvu v Kosove, ktorú mali proti tamojším Albáncom vykonávať orgány juhoslovanského štátu a etnickí Srbi. Vojna NATO proti Juhoslávii skončila záväznou rezolúciou BR OSN 1244 (1999), ktorá potvrdila „suverenitu a územnú celistvosť JZR a ďalších štátov regiónu“. Srbsko je pritom nielen štátom regiónu, ale aj právnym nástupcom Juhoslávie, o ktorej rezolúcia hovorila. Kosovo napriek tomu v roku 2008 vyhlásilo „nezávislosť“, čím sa stihlo stať nebezpečným precedensom pre iné oblasti sveta. Na to nič nezmenilo ani nezáväzné poradné stanovisko MSD z roku 2010.

Ešte vážnejším problémom než otázka statusu je však problém pokračujúcej etnickej čistky v Kosove. To je dôležité preto, lebo vojnu v roku 1999 viedlo NATO údajne kvôli zastaveniu etnickej čistky a s cieľom vytvorenia „multietnického Kosova“. Po roku 1999 však musela väčšina ne-Albáncov z Kosova utiecť a dodnes sa nemohla vrátiť. Srbský komisariát pre migráciu v spolupráci s UNHCR dnes eviduje vyše 200 tisíc vnútorne vysídlených osôb z Kosova. Mnohí z týchto ľudí sa pritom v 20. storočí z Kosova vysťahovali do bohatých republík Juhoslávie, avšak po roku 1991 sa do Kosova museli vrátiť. V roku 1999 tak utekali už druhý raz… Okrem Srbov z Kosova zutekala i väčšina kosovských Rómov a aj to svedčí o tamojšej situácii menšín. Návrat všetkých utečencov, teda i srbských a rómskych, žiadala už rezolúcia BR OSN 1244 (1999), lenže kvôli pokračujúcemu útlaku sa do Kosova od roku 1999 vrátili iba výnimky – mnohí, najmä mladí, však naďalej odchádzajú. Zdá sa, že Západu to príliš nevadí – cynicky povedané, čím menej menšín v Kosove, tým menej etnických konfliktov.

 
Šikany a ponižovanie
Napriek rétorike o „multietnickom Kosove“, ktorá slúžila na ospravedlnenie vojny z roku 1999, je dnes Kosovo etnicky homogénnejšie než v minulosti. Priština síce formálne návrat vyhnaných menšín do Kosova neodmieta, fakticky im ho však komplikuje. Väčšinu Srbov, ktorí uvažovali o návrate do Kosova, veľmi odstrašilo krvavé etnické násilie v marci 2004. Napriek tomu, i potom zostalo niekoľko srbských gett, z ktorých najväčšiu životaschopnosť vykazujú gettá severne od rieky Ibar. V nich zotrvávajú hlavne starší ľudia a pre budúcnosť by bolo potrebné zvýšiť tam podiel mladých. Mnohí rodičia však posielajú svoje deti radšej preč do iných častí Srbska, pretože tam majú okrem slobody pohybu aj väčšiu možnosť vzdelávacích a voľnočasových aktivít. Lenže tieto deti sa už asi do Kosova nevrátia… Albánci sa proti gettám tiež snažia používať rôzne šikany. Ešte v roku 2010 vypla Priština srbské mobilné komunikačné siete, neustále problémy sa objavujú s elektrickými sieťami a vodou, ale aj v oblasti zdravotníctva a školstva.

Bez podpory z Belehradu sa srbské gettá v Kosove zaobísť nedokážu a jednou z hlavných foriem pomoci sú potraviny či lieky. Srbskí obyvatelia sú od pomoci z Belehradu závislí aj preto, lebo na nich „zabudli“ mnohé mimovládne organizácie zo Západu. Ako silný nástroj nátlaku využíva Priština zavádzanie embarga na srbské tovary – opakovane už od roku 2011. Formálnym dôvodom pre zavádzanie embarga na tieto tovary sú administratívne prekážky, fakticky však vždy ide o komplikáciu kontaktu kosovských Srbov so zvyškom Srbska. Pravidelné albánske šikany predstavujú jasný signál aj pre vysídlených Srbov, ktorý by znovu uvažovali o návrate do Kosova. Ich beznádej najlepšie potvrdzuje predaj nehnuteľností v Kosove. Mnohí z vysídlených Srbov žijú v skromných pomeroch mimo Kosova a chudoba, ktorá ich po pandémii zasiahne, ich zrejme donúti predávať úplne všetko.

.

 
Nová vlna represií
Počas pandémie v rokoch 2020 – 2021 vzrástla v Kosove všeobecná nespokojnosť a tamojší politici, najmä premiér A. Kurti, sa ju rozhodli riešiť novou populistickou vlnou protisrbských represií. Ich nástrojom sa stala rétorika o úplnej reciprocite vo vzťahu voči Belehradu. V máji 2020 zaviedli požiadavku, aby srbské tovary vo svojej dokumentácii pri dovoze do Kosova používali označenie „Republika Kosovo“, rovnocenné s inými suverénnymi štátmi. To je však problém, pretože v otázke statusu Kosova existuje medzi Albáncami a Srbmi dlhodobý spor. Výrobcovia tovarov v Srbsku musia pritom hľadieť na srbský právny poriadok a ten nezávislosť Kosova neuznáva. Podobne ani označovanie Kosova za nezávislý štát v dokumentácii by pre výrobcu, ktorý sa orientuje na srbských spotrebiteľov, nebol príliš ziskový krok, naopak, stratil by množstvo svojich zákazníkov. Priština si však takýmto spôsobom vzala miestnych Srbov za rukojemníkov: aby sa mohli dostať k srbským tovarom, nútia ich, aby „uznali“ nezávislosť Kosova dokumentáciou a označeniami tovarov.

Ďalším z problémov, ktorý eskaloval v septembri 2021, bol problém označovania vozidiel (ŠPZ). Belehrad dlhodobo neuznáva suverenitu Kosova a ani poznávacie značky automobilov, ktoré to majú potvrdzovať. Priština sa preto rozhodla „recipročne“ neuznávať srbské označenia. To sa však stalo problémom pre kosovských Srbov pri návšteve ostatných častí Srbska. Tento problém eskaloval v septembri blokádami prechodov Brnjak a Jarinje zo strany kosovských Srbov. Spor sa mal nakoniec vyriešiť tým, že sa značky budú prelepovať pri prechode zo Srbska do Kosova a opačne. Uvedené riešenie pripravil M. Lajčák ako predstaviteľ EÚ, opäť však išlo o ústupok zo strany Srbov, ktorí tak musia označovaním áut „uznať“ status Kosova, s ktorým nesúhlasia a plniť pritom o jednu byrokratickú povinnosť viac. Hlavným problémom je však to, že ani septembrová dohoda sprostredkovaná M. Lajčákom neviedla k zastaveniu šikany voči Srbom v Kosove.

Dňa 13. októbra spustila kosovská polícia veľký záťah voči „pašerákom“, v praxi však voči tým, ktorí používajú srbské lieky alebo iné tovary bez dokumentácie, ktorú požaduje Priština. Kvôli tomu uskutočnila v Kosovkej Mitrovici a ďalších obciach raziu na trhoch a v lekárňach . Miestni Srbi však proti zásahu protestovali a polícia ich rozohnala za pomoci brutálneho násilia s množstvom ranených, jedna srbská dôchodkyňa zomrela a jeden Srb sa nachádza v kritickom stave. Celkovo, Priština postavila kosovských Srbov do neriešiteľnej situácie: srbské tovary nemôžu doviesť s vedomím tzv. kosovských orgánov, pretože tie vyžadujú dokumentáciu, ktorú však srbskí výrobcovia s ohľadom na srbské zákony neuvedú. V takejto situácii by mali A. Kurti a spol. ukázať ústretovosť, miesto toho však posielajú na sever Kosova políciu vykonávať akty násilia…

 
Európska ignorancia
Žiaľ, za problém, ktorý sa objavil v Kosove, nesie veľkú spoluzodpovednosť EÚ a celkovo štáty Západu. Belehrad by rýchlo dokázal vlastnými silami zabezpečiť ochranu srbských obyvateľov v regióne, ktorý považuje za svoje územie. Práve v tom mu však bránia západné štáty, ktoré sú v Kosove aj vojensky prítomné. Lenže tieto štáty nezabránili excesom tzv. kosovských orgánov voči srbskej menšine. Ako možno vnímať to, že po septembrovej vlne násilia sprostredkoval splnomocnenec EÚ M. Lajčák dohodu, ktorá mala znížiť napätie, avšak už 13. októbra 2021 kosovsko-albánska polícia napadla srbské gettá pod zámienkou boja proti pašerákom? EÚ sa pri tejto akcii zmohla iba na vyjadrenia o potrebe neriešiť spory jednostrannými akciami. Lenže kým má Priština ochranu západných štátov, o žiadnu skutočnú dohodu so Srbmi usilovať nemusí. Brusel by sa mal preto voči excesom albánskej polície vyjadriť oveľa ostrejšie. Zdá sa však, že sa dostal úplne do vleku americkej politiky.

Problémom je, že predstavitelia EÚ zotrvávajú pri stereotypnej predstave, že Belehrad v budúcnosti vymení uznanie Kosova za členstvo v EÚ. Lenže to si žiadna srbská vláda nedovolí. Dokonca ani bývalý prezident B. Tadič, ktorý bol silným podporovateľom vstupu Srbska do EÚ, nebol ochotný urobiť taký extrémny krok. K vyriešeniu problémov v Kosove by však mohlo prispieť aj Slovensko a to najmä tým, že by prednášalo realistickejšie návrhy na ochranu Srbov a Rómov v Kosove. Nejde ani tak o otázku statusu, kde je dohoda dlhodobo nereálna, ale najmä o garancie práv tamojších menšín. Samozrejme, takéto kroky nemožno očakávať od prezidentky Z. Čaputovej ani ministra zahraničia I. Korčoka. Avšak ani B. Kollár nevystupuje presvedčivejšie: nedávno sa zúčastnil na stretnutí s predsedami parlamentov západného Balkánu, a ani tam nedokázal protisrbské excesy skritizovať. Situácia srbskej menšiny v Kosove je však kľúčovou odpoveďou na otázku, nakoľko európske a slovenské orgány berú ochranu ľudských práv vážne.
Branislav Fábry

.

Prihláste sa k odberu newslettra Hlavných správ
Pošlite nám tip
.


.
.

.

Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

.
.
.

Romana Tabák končí na ministerstve športu. Podľa Huliaka bola jej práca nedostatočná

Bývalá poslankyňa parlamentu Romana Tabák skončila na ministerstve cestovného ruchu a športu. Ako uviedol šéf retortu Rudolf Huliak , exposlankyňa…

04. 04. 2025 | Z domova | 1 min. čítania | 0 komentárov

.

Muskov otec v exkluzívnom rozhovore o synovi: Elon sa nezastaví, „kým nebude číslo jeden“

Errol Musk poskytol ruskej redakcii BBC rozhovor o svojom synovi a Trumpovom blízkom spojencovi Elonovi. Reč bola aj o ruskom…

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

Na rozdiel od ostatných, „my sme spoľahliví“, odkazujú lídri EÚ Strednej Ázii

Európska únia sa Strednej Ázii predstavila ako “spoľahlivý” partner, keďže sa usiluje o lepší prístup k dôležitým surovinám a tiež…

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 5 min. čítania | 0 komentárov

JD Vance opäť naložil európskym politikom

JD Vance povedal, že hlavnou hrozbou pre Európu nie je Rusko alebo Čína, ale vnútorná politika samotnej Európy

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Kanada je pripravená nahradiť Spojené štáty v úlohe svetového lídra

Kanada je pripravená nahradiť Spojené štáty v úlohe svetového lídra. Oznámil to premiér krajiny Carney, píše The New York Times

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
.

Rusko pritvrdzuje: “strategická hrozba” pre Západ a “katastrofálne riziko” pre Ukrajinu

Rusku sa v rokoch 2022-2024 podarilo prekonať NATO vo výrobe vojenskej techniky, čo predstavuje „strategickú hrozbu“ pre Západ a „katastrofálne…

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Hecl pre HS: Čo sa stalo s Hašekom? Ani Šatan nevie, čo sa to s ním stalo. Prerod toho človek niekde musel nastať

Aby o športovcoch rozhodovali športovci. Takýmto mottom sa chcú riadiť na ministerstve športu a cestovného ruchu. Aké kroky na podporu…

04. 04. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Rozhovory | 9 min. čítania | 0 komentárov

Dva obrazy chorého sveta

Predseda Zahraničného výboru NR SR a poslanec za SMER-SSD Marián Kéry upozornil na dva obrazy : Na prvom sú opoziční…

04. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Z domova | 4 min. čítania | 0 komentárov

Kotlár: Nikdy som nepovedal, že poznám zdroj a pôvod slintačky a krívačky!

V stredu sme v našom denníku informovali o tom, že František Majerský (poslanec KDH) na sociálnej sieti napísal o Petrovi…

04. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
.

Nie transparentnosti! Alebo o čom vlastne bol ostatný protest pred parlamentom

Mier Ukrajine je iniciatíva, ktorá zúfalo hľadá dôvod, aby si kopla do vládnej koalície. Keď už sa im minuli témy,…

04. 04. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Komentáre | 8 min. čítania | 0 komentárov

Prípad Černák: Jedna vražda, jeden rok vo väzení

Horúcou témou posledných dní je prebiehajúci proces, v ktorom sa rozhoduje o podmienečnom prepustení “bossa slovenského podsvetia“ Mikuláša Černáka

04. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

To najdôležitejšie z Ukrajiny

V tomto článku vás budeme v priebehu dňa informovať o najdôležitejších udalostiach na frontoch Ukrajiny z pohľadu ruskej a ukrajinskej…

04. 04. 2025 | Aktualizované 04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Aktualizované 04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 7 min. čítania | 0 komentárov

Tak to už je dosť silné tvrdenie, čo poviete !? Aktivistka Demetrianová prichádza s návrhom, s ktorým mnohí rodičia nesúhlasia

Známe amorálne médiá hlavného prúdu rozširujú svoje tematické okruhy. Tentoraz propagujú sexuálnu výchovu…

04. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Komentáre | 5 min. čítania | 0 komentárov
.

Boj o dostupné potraviny: Orbánov úspech a výzva pre Takáča

Orbán obmedzil marže maloobchodníkov na niektorých základných potravinách v Maďarsku, čo viedlo k výraznému poklesu ich cien. Trh s potravinami…

04. 04. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Komentáre | 11 min. čítania | 0 komentárov

Prečo treba zaťať zuby a platiť transakčnú daň. Alebo, žeby nie…

Všetci podnikatelia sú pobúrení novou daňou nazývanou transakčná, ktorú musia platiť od 1. apríla

04. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Košice ako príklad, priznať si to museli aj organizátori. Účasť na proteste bola mizivá

Košičania sa opäť zišli na proteste, ich rady však v porovnaní s predošlými zhromaždeniami zredli. Protestné zhromaždenie nazvané „Nie ruskému…

04. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Z domova | 5 min. čítania | 0 komentárov

Český minister: "Naša iniciatíva plne zabezpečí ozbrojeným silám Ukrajiny muníciu do jesene!"

USA, 4.apríla 2025 - Česká iniciatíva bude plne poskytovať ozbrojeným silám Ukrajiny muníciu do začiatku jesene. Táto krajina ich s…

04. 04. 2025 | 0 komentárov

.

Mainstreamovým médiám zasadil ďalšiu ranu nový prieskum

Najnovší prieskum slovenských agentúr má dokazovať, že Slováci sú spomedzi bývalých krajín socialistického bloku najviac „zakonšpirovaný” národ…

04. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Komentáre | 4 min. čítania | 0 komentárov

Ruské lietadlá zasiahli mesto Sumy hneď po Zelenského "reportáži"

Ukrajina, 4. apríla 2025 - V noci 4. apríla ruské jednotky zaútočili na ciele na územiach kontrolovaných kyjevským režimom. Raketový…

04. 04. 2025 | 0 komentárov

Trumpov najbližší okruh neodporúča telefonovať s Putinom. Majú jednu podmienku

Najbližší okruh amerického prezidenta Donalda Trumpa mu neodporúča, aby v blízkej budúcnosti telefonoval ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Referuje o tom…

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 1 min. čítania | 0 komentárov

Nadácia Billa Gatesa a ďalšie neziskové organizácie by mohli prísť o štatút oslobodenia od daní kvôli diskriminácii bielej rasy

Nadácia Billa a Melindy Gatesovcov a dve ďalšie neziskové organizácie sa dostali pod paľbu kritiky za to, že realizujú programy…

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 2 min. čítania | 0 komentárov

.

Na jeseň môže byť cena plynu pokojne aj 100 eur, upozorňuje šéf SPP

Európske plynárenské spoločnosti sa už začali pripravovať na ďalšiu vykurovaciu sezónu. Výnimkou nie je ani náš najväčší dodávateľ plynu, spoločnosť…

04. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Ekonomika | 3 min. čítania | 0 komentárov

Hrozivé čísla: Útoky na katolíkov sú aj v Európe čoraz častejšie a tolerovanejšie

Podľa rôznych správ špecializovaných organizácií útoky na kresťanov, najmä katolíkov, v Európe aj v Latinskej Amerike narastajú, informuje CNA

04. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Svetonázor | 3 min. čítania | 0 komentárov

Prelomový objav: Tínedžer dosiahol to, čo mu môžu jeho starší kolegovia závidieť

Len 14-ročnému géniovi sa podaril obrovský objav – na záchranu životov využil umelú inteligenciu. Jeho preddiagnostický nástroj má až 96%…

04. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zaujímavosti | 3 min. čítania | 0 komentárov

Spisovatelia protestujú v Londýne, chcú chrániť autorské práva: „Meta nám ukradla knihy“

Britskí spisovatelia sa zhromažďujú pri pobočke Meta v Londýne aby vyjadrili nesúhlas s používaním databázy “tieňovej knižnice“ LibGen. Meta využíva knihy…

04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Zo zahraničia | 3 min. čítania | 0 komentárov

.

Bláznivé odporúčanie EK, ktoré šokovalo ostrieľaného generála

Dopracovali sme sa až sem: Eurokomisia odporúča občanom Európy pripraviť si pohotovostný balíček na 72 hodín. Neviem o tom, že…

03. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 3 min. čítania | 0 komentárov

Slafkovský sa pochytil s Pastrňákom. Po anglicky sme sa nerozprávali, vraví slovenský mladík

Juraj Slafkovský usilovne naháňa métu 50 bodov v produktivite v NHL, ktorá je jeho osobným maximom z minulej sezóny. Vo…

04. 04. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Šport | 3 min. čítania | 0 komentárov

Kdo má zájem na překotném schválení DSA?

Unijní nařízení DSA, které má v sobě několik cenzurních pastí, bude projednávat naše sněmovna ve formě Zákona o digitální ekonomice už…

04. 04. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Česky | 4 min. čítania | 0 komentárov

Demencia: Varovné príznaky, ktoré definitívne prehliadate

Demencia: Varovné príznaky, ktoré definitívne prehliadate. Rozpoznať prvé príznaky demencie môže byť náročné, najmä ak sa javia ako obyčajné zabúdanie…

04. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAŽIVO

Generálny tajomník Aliancie Mark Rutte uviedol, že cesta Ukrajiny do NATO je naďalej nezvratná. Na tlačovej konferencii zopakoval, že Ukrajine nebolo nikdy sľúbené členstvo v NATO ako súčasť prípadnej mierovej dohody s Ruskom.

16:57

.

Nepopulární opatření…

Tím se vždycky začíná po volbách, že? Tedy, pokud jde o rozumného premiéra a ne Petra Fialu. To nejhorší se…

04. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov
04. 04. 2025 | Česky | 6 min. čítania | 0 komentárov

Očný test: Nájdite skrytý rybársky háčik skôr, než vám vyprší čas

Očný test: Nájdite skrytý rybársky háčik skôr, než vám vyprší čas. Myslíte si, že máte bystré oči? Vyskúšajte si svoje…

04. 04. 2025 | 0 komentárov

Tvrdé odkazy Šimečkovi a jasné postoje. Poslanci predkladajú uznesenie, ktoré sa má týkať verejných zhromaždení

Poslanci vládnej koalície predkladajú do parlamentu uznesenie, ktoré sa má týkať verejných zhromaždení. Na tlačovej besede to avizoval podpredseda Národnej…

03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

Ako sa 16-ročné dievča stalo matkou 150 detí

Kirgizsko, 3. apríla 2025 - Jeseň a zima v rokoch 1941 - 1942 boli najstrašnejším obdobím blokády. Skorá zima, chlad,…

04. 04. 2025 | 0 komentárov

.

NAJČÍTANEJŠIE










SNS vyzýva premiéra Fica, aby odvolal eurokomisára Šefčoviča

Slovenská národná strana vyzvala predsedu vlády SR Roberta Fica (Smer-SD), aby z pozície európskeho komisára, ktorý zastupuje Slovenskú republiku, odvolal…

03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

SUV, ktoré okamžite zaujme svojim dizajnom

4.4.2025 Redakcia Auto trendy . Moderné pohonné technológie a futuristický dizajn. Hyundai Nexo prichádza ako nový kráľ vodíkových SUV, ktorý…

04. 04. 2025 | 0 komentárov

Boja sa transparentnosti: V Bratislave sa koná pochod proti novele zákona o mimovládnych organizáciách

V Bratislave sa vo štvrtok večer koná pochod proti novele zákona o mimovládnych organizáciách. Organizátori tvrdia, že jej cieľom je…

03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov
03. 04. 2025 | Z domova | 2 min. čítania | 0 komentárov

.
.

Blogy

Marek Brna

René Pavlík

Milan Šupa

Erik Majercak

Peter Lipták

Zdeno Drdol

.
.
.
HS

NAŽIVO

Vstupujete na článok s obsahom určeným pre osoby staršie ako 18 rokov.

Potvrdzujem že mám nad 18 rokov
Nemám nad 18 rokov