Pred koncom roka ukrajinský prezident Petro Porošenko podpísal zákon, podľa ktorého všetci bývalý bojovníci Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA) získavajú štatút vojnových veteránov. Bašta poukazuje na fakt, že zákon sa týka nielen tých, ktorí bojovali proti Červenej armáde ale aj spojencov Hitlerovho Nemecka.
“Ukrajinských príslušníkov divízie SS Galizien zákon výslovne nezmieňuje, avšak uvidíme, aká bude prax,” uvádza Bašta.
Bývalý diplomat zdôrazňuje, že ide o prvý pokus zásadne revidovať výsledky II. svetovej vojny, a nielen nacizmus už je “čírym zlom,” do tejto rady sa teraz pridáva aj ZSSR a dnešné Rusko.
Bašta tiež kritizuje postoj Európskej únie, ktorá podľa neho považuje zločiny bojovníkov UPA za “drobnú chybu” a nijako nereaguje na legislatívne iniciatívy ukrajinskej vlády.
“Proti zákonu protestovala Ruská federácia, Izrael a Poľsko, Západ ako taký mlčí, len český minister zahraničia Petříček vyhlásil, že ide o ukrajinskú vnútornú záležitosť,” píše.
“Pre Brusel je protiruská orientácia Ukrajiny zárukou demokracie. Pre pána ministra Petrička tiež, “dodáva.
Pozornosť Baštu tiež upútal ten fakt, že ukrajinská tajná služba SBU začala vyšetrovať pokus o štátny prevrat v Kyjeve, ku ktorému došlo v máji minulého roka v Česku.
Na bližšie neurčenom mieste v CŘ sa zišiel Prvý národný ukrajinský kongres (PNUK), ktorý označil Najvyššiu radu, Generálnu prokuratúru a ministerstvo vnútra Ukrajiny za nezákonné a zločinecké organizácie. Bašta spresnil, že PNUK plánuje vytvoriť vlastné inštitúcie súdnej a výkonnej moci a ukrajinskú ľudovú armádu, ktorá vykoná štátny prevrat a bude bojovať proti polícii a Národnej garde.
Bývalý diplomat tiež uviedol, že PUNK vybral za svojho prezidentského kandidáta Ivana Bubenčíka, ktorý “patril k osobám, ktoré rozpútali masaker, ktorý následne viedol k pádu prezidenta Janukovyča”.
Bašta dodáva, že kongres bol organizovaný Rustamom Tašbajevom, ktorého v roku 2015 SBU vyhostila z Ukrajiny, kvôli akcii Majdan 3.0, a že SBU považuje zasadnutie PNUK za pokus o založenie teroristickej organizácie.
“Celkom by ma zaujímalo, či si naše tajné služby vo svojej zbesilej honbe za ruskými a čínskymi špiónmi všímajú aj podobných rizikových javov,” uzatvára Bašta.