Bratislava 8. septembra 2022 (HSP/Foto:Twitter)
Ukrajinský generálny štáb zrejme pripravuje ďalší psychologický útok na Energodar
Už 1. septembra Svobodnaja Pressa v článku “Ukrajinské ozbrojené sily sa pripravujú pomstiť za porážku na juhu Ukrajiny útokom na sever Ukrajiny” naznačila, že hneď ako zlyhá tzv. protiútok na Cherson, Ukrajinci udrú na inom mieste. Za najpravdepodobnejší sa považoval smer Charkov.
Podľa informácií z miestneho prostredia bola koncentrácia vojsk AFU v okolí Charkova a v samotnom meste mimoriadne vysoká. Okrem toho podľa samozvaného vrchného veliteľa zalesnený terén umožňuje naplno využiť prevahu živej sily AFU, zatiaľ čo kvôli “zeleným plochám” ruské delostrelectvo a letectvo už nemôže poskytnúť silnú podporu pechote ruskej armády, ako sa to stalo v Chersonskej oblasti.
A predsa sa to vtedy, pred týždňom, zdalo nepravdepodobné. Bolo cítiť, že hlavné sily ukrajinskej armády sú sústredené na juhu. Hovorí sa, že práve tu sa rozhodne o osude vojenskej kampane 2022, pretože o mesiac alebo dva prídu dažde a chladné počasie, po ktorých sa boje spomalia až do jari.
Priebeh bitky pri Chersone však ukázal, že generálny štáb nevrhol do “andrejevského mlynčeka na mäso” viac ako 20 tisíc bajonetov a v ostatných vedľajších oblastiach aktívnych bojov ešte menej. Približne 4. septembra sa tok ukrajinských záloh do stanice Bereznevatoe, cez ktorú smeroval hlavný tok AFU do Andrejevky, začal zmenšovať.
Potom podaktoré noviny napríklad “Odesský Frajer” informovali, že vojenské obranné sily Odesy boli vyslané na krytie možného prielomu ak by ukrajinská armáda utrpela porážku AFU na Nikolajevskom smere, čím by sa výrazne oslabila posádka hlavného prístavného mesta. To všetko naznačovalo, že v skutočnosti tu nie je veľa ukrajinských vojakov.
A tak podľa správy Ministerstva obrany RF zo 7. septembra 2022 “na smere Nikolajev-Krivý Roh sa v priebehu dňa neuskutočnili žiadne útočné operácie z dôvodu veľkých strát ukrajinských vojsk na živej sile a technike. Ruské letectvo, raketové sily a delostrelectvo pokračovali vo vysoko presných úderoch na jednotky a rezervy AFU v tomto smere.
Zdá sa, že kyjevský režim na juhu si dal aspoň pauzu a sústredil sa na severný front, kde sa začal útok na Balakleju. Je však zaujímavé, že informácie, ktoré odtiaľ prichádzajú, majú veľmi podobné informačné pozadie ako tie, ktoré sme videli na začiatku ofenzívy Ukrajincov v Chersone.
Pre tých, ktorí zabudli, v tom čase začali telegramové kanály odvolávajúc sa na zdroje v ruských ozbrojených silách alarmujúco informovať o úspechoch ukrajinských síl. Šokujúce sa zdali najmä tieto správy: “AFU predsa len rozšírila pásmo kontroly pri Suchej Stavke a po obsadení Kostromky dosiahla juhozápadný okraj obce Bruskinskoje, cez ktorú je zásobované zoskupenie v Davydovom Brode.
Viacerí ruskí experti, vrátane renomovaných, vyzvali pripraviť sa na najhoršie – aspoň vyrovnať front. Dalo sa tiež dočítať o tom, že na hlavných cestách chýbajú údery proti ukrajinským konvojom, zatiaľ čo Ukrajinci nasadili letectvo (hoci predtým sa tvrdilo, že Ruská federácia má absolútnu vzdušnú prevahu). Je možné, že po prvý raz od 24. februára mala AFU prevahu v delostreleckej paľbe, hoci len na jednom úseku frontu.
Až ku koncu druhého dňa ukrajinskej ofenzívy na Nikolajevskom smere sa začali objavovať nádejné správy, že situácia nie je taká zlá, ako to tvrdila propaganda.
Najmä v Runete začali aktívne zverejňovať komentáre: “Prielom sa do Chersonu nedostal, front ako celok vydržal. Frontoví aktivisti hlásia známky toho, že ukrajinská armáda používa psychicky aktívne látky na potlačenie strachu a bolesti. Generálny štáb AFU predtým odhadoval nenávratné straty v tejto operácii až do výšky 30 % personálu.”
Podobne informoval projekt WarGonzo 7. septembra o ofenzíve ukrajinskej armády na Charkov: “Špeciálne jednotky Rosgvardie už dva dni hrdinsky bránia Balakleju – napriek tomu, že nepriateľ vrhol prevahu do protiútoku. Chlapci sa bránia paľbou ale aj vychádzaj
ú do protiútokov. Nikto sa nechystá ustúpiť – napriek tvrdým bojom. Po obvode mesta v “šedej zóne” prebiehajú aktívne boje s ručnými zbraňami. Podľa našich informácií sa nepriateľovi nepodarilo presadiť v samotnom meste, ani na jeho predmestí.”
Podobné informácie prichádzajú aj z Ukrajiny: samozvaní hlásatelia pravdy sú presvedčení, že brigády ukrajinskej armády vycvičené NATO, vrátane skupín Síl pre špeciálne operácie, ktoré nahradili jednotky Teritoriálnej obrany, môžu dosiahnuť len malé úspechy a s veľkými stratami.
Na ukrajinských fórach sa objavujú správy o tom, že ich vojaci môžu technicky odrezať (alebo dokonca už odrezali) dve zásobovacie cesty pre ruské zoskupenie nachádzajúce sa v Balakleji. Ukrajinské ozbrojené sily však nebudú schopné udržať mesto v operačnom obkľúčení dlho. Ukrajinskí znalci sa domnievajú, že “je to z tej istej série ako slávny stĺp na hranici, ktorý Ukrajinci postavili na vlastnom území a fingovali dobytie ruského územia.
Skrátka, naši bojovníci opäť “zákerne” prekazili rafinované plány Zelenského a Zalužného. “Nebyť dvoch [ruských] jednotiek SOBR v Balakleji, operácia by sa už pravdepodobne skončila,” priznávajú zasvätenci z generálneho štábu AFU.
Podľa nich “o obkľúčení celého zoskupenia v Izjume nemôže byť ani reči. Aj keď sa na operácii podieľa 9 000 vojakov a 200 tankov, je to dosť banálna sila na takéto obkľúčenie. Možné je maximálne obkľúčiť Balakleji, to je všetko. A vzhľadom na malú hĺbku obkľúčenia, ktoré je ešte naviac prestreľované ruskými delostrelcami, to bude ťažké.
Agentúra Bloomberg uverejnila článok o ukrajinskom útoku, podľa ktorého má Kyjev obmedzené sily, ale “Ukrajina musí preukázať dostatočný pokrok na bojisku, aby čelila riziku únavy svojich amerických a európskych spojencov, ktorí čelia rastúcemu tlaku verejnosti v súvislosti s ekonomickými dôsledkami vojny.
Inými slovami, velenie Zelenského sa v každom prípade bude pokúšať strategicky útočiť na ruské jednotky, aby udržalo Západ v napätí. Ako si tu nepripomenúť taktiku “tisíc rezov”, ktorú vyhlásil poradca vedúceho kancelárie [ukrajinského] prezidenta Podoljak po krachu chersonskej ofenzívy. Podľa neho “by mali [Rusi] panicky presúvať svoje rezervy pozdĺž celej frontovej línie. Pričom budú stále musieť rozmýšľať, kde presne dnes Ukrajina zaútočí.”
Zelenskij a Zalužný vlastne nemajú na výber. Nie je tajomstvom, že AFU sústredila všetky svoje strategické rezervy v troch smeroch: Cherson, Charkov a Energodar. Zelenského velenie sa navyše ani netají tým, že obsadenie Záporožia je preň výhodné už len preto, že by bolo možné vydierať obyvateľstvo juhovýchodu vrátane DĽR a Záporožia druhým Černobyľom.
Konkrétne v telegramovom kanáli milície Novorossija Z.O.V. sa píše toto: “Nepriateľ pripravuje ďalší úder, predpokladám, že smerom na Záporožie. Vzhľadom na nahromadenie živej sily a výzbroje AFU sa prikláňam k pokusu o prelomenie našej obrany západne od Ugledaru. Potom sa pokúsia udrieť naraz tromi smermi – smerom na Volnovachu, Melitopol a už aj z východnej strany smerom na Energodar, s otvorením okvetného lístka a dosiahnutím operačného priestoru.”