Diplomat svojím vyhlásením reagoval na príspevok na Twitteri amerického veľvyslanectva v Rusku, ktorý vyzýval vyhýbať sa zhromaždeniam v Moskve a obsahoval podrobnú trasu neschváleného mítingu 3. augusta.
Hovorkyňa ruského ministerstva zahraničia Maria Zacharovová skôr uviedla, že Moskva prinesie americkým orgánom informácie o tom, ako ich diplomatický personál a médiá zasahujú do ruských vnútorných záležitostí, keď podávajú správy o nepovolených zhromaždeniach v Moskve.
Shuang dodal, že opatrenia, prijaté ruskou vládou na zabezpečenie verejného poriadku v Moskve počas nepovolených zhromaždení sú “úplne legálne”.
“Ako uviedla ruská strana, ide o klasický príklad zasahovania do vnútorných záležitostí a príznak hegemónie veľmocí,” dodal.
Predtým Čína opakovane obviňovala Spojené štáty z antičínských aktivít v Hongkongu, kde tiež prebiehajú protesty. Začiatkom augusta, napríklad v čínskom hlavnom meste registrovali stretnutie amerických diplomatov v Hongkongu s aktivistami protestných demonštrácií.
Okrem toho bolo v radoch účastníkov akcií vidieť aj ľudí, podobných Američanom. V tejto súvislosti Peking rozhodne požiadal, aby Spojené štáty “prestali zasahovať” do vnútorných záležitostí Číny.
14. augusta kapitán 2. triedy, zástupca tlačového atašé Tichooceánskej flotily USA Nate Christensen informoval, že Čína zamietla žiadosť o vstup dvoch vojnových lodí do Hongkongu. Odborník z Ústavu medzinárodných vzťahov Nankingskej univerzity Zheng An’guang v rozhovore pre Sputnik uviedol, že išlo o čínsku reakciu na zasahovanie USA do jej vnútorných záležitostí.