Niektorí kritici uviedli, že pokoj nastal za vysokú cenu, lebo mesto bolo nútené zastaviť sa už o 20.00 h miestneho času – mosty sa pre dopravu zatvorili a polícia zatkla desiatky disciplinovaných ľudí za porušenie zákazu vychádzania.
Približne hodinu po termíne, keď mali ľudia opustiť ulice, sa začali policajti posúvať smerom k davom demonštrantov v newyorských štvrtiach Manhattan a Brooklyn. Občas ľudí postriekali paprikovým sprejom alebo použili obušky proti demonštrantom, ktorí sa nepohybovali dostatočne rýchlo.
Šéf newyorskej polície Terence Monahan oznámil, že zatkli okolo 60 ľudí v blízkosti Central Parku – patrili do veľkej skupiny protestujúcich, ktorí pochodovali z miesta neďaleko rezidencie starostu.
Mestský verejný obhajca Jumaane Williams, ktorý sa zúčastnil na zhromaždení v centre Brooklynu, vyjadril hnev nad tým, že boli rozohnané pokojné demonštrácie. “Nemôžem uveriť, čo som práve videl a zažil,” napísal na Twitteri. Použitie sily proti nenásilným protestujúcim označil za “odporné”.
S prichádzajúcim večerom bolo hlásených iba niekoľko prípadov úmyselného poškodzovania majetku a násilia, k akým dochádzalo v predchádzajúcich dňoch počas demonštrácií – vtedy protestujúci podpaľovali policajné vozidlá a hádzali do policajtov rôzne predmety. Nevyčíňali ani bandy výtržníkov, ktorí na svojom pochode ulicami predtým porozbíjali mnoho obchodov a vykradli tovar.
Protesty v americkom hlavnom meste Washington boli pokojné – okolo Bieleho domu totiž stála na stráži Národná garda a policajti, prieskumné lietadlá sledovali demonštrantov zo vzduchu.
Demonštranti sa rozdelili na dve skupiny: jedna zostala pri Bielom dome a druhá pochodovala ku Kapitolu. Protestujúci niesli pútače a skandovali, ale neboli žiadne náznaky, že by mohlo dôjsť k zrážkam s policajnými silami.
V San Franciscu policajti smrteľne postrelili muža, 22-ročného Seana Monterrosu, podozrivého z vlámania do lekárne. Policajti si totiž kladivo pripevnené k pásu mladíka pomýlili so strelnou zbraňou, informovala v stredu polícia. Prípad sa stal ešte v utorok nadránom.
Polícia nasadila slzný plyn proti demonštrantom v New Orleans
“Polícia New Orleans nasadila večer slzný plyn na účely rozohnania protestujúcich, ktorí odmietli splniť trikrát vyhlásenú výzvu, aby neprekročili (most) Crescent City Connection,” uvádza polícia v správe.
Polícia pripomenula, že bola nútená podniknúť tieto opatrenia “v reakcii na eskaláciu a fyzickú konfrontáciu s policajtmi“.
V New Yorku jedného policajta bodli do krku, ďalších dvoch postrelili
Jeden policajt utrpel bodné zranenie na krku, ďalší dvaja policajti strelné zranenia rúk a jednu osobu postrelili policajti v dôsledku konfrontácie, ku ktorej došlo v stredu neskoro večer v newyorskej štvrti Brooklyn. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na miestnu políciu.
Policajtov previezli do nemocnice so zraneniami, ktoré neboli život ohrozujúce. Informácie o zdravotnom stave muža, ktorého postrelili policajti, zatiaľ nezverejnili.
K incidentu došlo v stredu tesne pred polnocou v čase, keď už v New Yorku platil skorý nočný zákaz vychádzania (už o 20.00 h miestneho času) s cieľom zabrániť ďalším násilným protestom.
Do nemocnice, kde hospitalizovali zranených policajtov, príde podľa hovorcu starosta mesta Bill de Blasio.
V New Yorku v stredu pokračovali protesty vyvolané smrťou Afroameričana Georgea Floyda. Toho minulý týždeň v meste Minneapolis v americkom štáte Minnesota zabil počas zásahu belošský policajt. Jeho smrť vyvolala v mestách po celých USA protesty, ktoré prerástli do násilností.
Podľa nemenovaného obyvateľa Brooklynu k streľbe došlo v čase, keď sa v oblasti protesty nekonali, preto nebolo bezprostredne jasné, či incident súvisí s nepokojmi.