Bratislava 14. decembra 2021 AKTUALIZOVANÉ (HSP/TASR/Foto:SITA-Branislav Bibel, TASR – Ján Krošlák)
Polícia obmedzila na osobnej slobode dve osoby, ktoré v utorok protestovali pred Národnou radou (NR) SR. Ako pre TASR uviedol bratislavský krajský policajný hovorca Michal Szeiff, dôvodom boli podozrenia zo spáchania trestného činu. Polícia ich následne eskortovala na príslušné policajné oddelenie. Pred parlamentom sa zišli záchranári, ktorí upozorňovali na neriešenie ich platov
“Bratislavskí policajti pri dohľade na verejný poriadok v priebehu dnešného popoludnia zaznamenali zvýšený počet ľudí pred priestorom NR SR,” priblížil s tým, že tieto osoby boli opakovane vyzývané policajnými hliadkami, aby sa z dôvodu vyhláseného núdzového stavu na území Slovenska nezhromažďovali.
Opakované výzvy policajtov podľa hovorcu nerešpektovali. Keďže na mieste odmietli zaplatiť blokovú pokutu, nahlásia ich príslušnému Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) v tejto súvislosti uviedol, že nariadenia platia pre všetkých, aj pre zdravotníkov.
“Platí zákaz zhromažďovania nad šesť osôb, k porušeniu tohto došlo, neuposlúchli výzvu, preto boli predvedení.”
V podobnom duchu sa vyjadril aj minister financií Igor Matovič s tým, že zákon musí platiť pre všetkých, či už pre kotlebovca alebo pre šéfa záchranárov, je to úplne jedno“. „Pred zákonom sme si všetci rovní,” zdôraznil.
Záchranári protestom chceli upozorniť na neriešenie svojho postavenia i postavenia zdravotníkov zo strany vlády i poslancov NR SR. Pripomenuli sľuby o zvyšovaní miezd v zdravotníctve.
Protest Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov pritom podporilo napríklad aj mimoparlamentné KDH, upozornilo na preťaženosť zdravotníkov a vyzvalo vládu na urýchlene riešenie. Predseda KDH Milan Majerský zdôraznil, že dlhodobý zlý prístup štátu vyháňa zdravotníckych pracovníkov.
“Namiesto toho, aby malo Slovensko opravu zdravotníckeho systému ako prioritu číslo jeden, zdravotníci počúvajú, že v rozpočte na nich nezostalo adekvátne miesto,” podotkol.
.
Blaha hovorí o poslednej kvapke, s poslancami sa chystajú na políciu
Poslanec NR SR Ľuboš Blaha na sociálnej sieti zverejnil: “Polícia zatkla protestujúcich zdravotníkov. Pred parlamentom. Držia ich na polícii v centre Bratislavy na Lermontovovej. Sme na ceste – ideme im pomôcť. Toto je posledná kvapka. Už kriminalizujú aj zdravotníkov, fašisti! Policajný teror! Urobili osudnú chybu – toto Slovensko postaví na nohy!”
Blahov stranícky kolega Erik Kaliňák upresnil: “Namiesto pozvania za rokovací stôl, si dnes záchranári od tejto vlády vyslúžili len vyhrážky, pokuty a organizátorov predviedli na policajnú stanicu s jediným cieľom, rýchlo rozohnať protest a umlčať kritické hlasy.
Takto sa postaviť v čase pandémie zdravotníkom, od ktorých dnes závisia životy tisícok ľudí, je v normálnej krajine nepredstaviteľné a potvrdzuje to, že táto dnešná vládnuca partička je pre svoju záchranu schopná urobiť čokoľvek.”
Podľa zverejnených informácií mala polícia odviesť z miesta konania prezidenta záchranárov Františka Majerského i viceprezidenta Michala Weincillera. Ďalších záchranárov mala polícia pokutovať za plagáty.
LOZ, ASL SR či SLK vyjadrili podporu protestujúcim záchranárom
Lekárske odborové združenie (LOZ), Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR či Slovenská lekárska komora (SLK) vyjadrili podporu zdravotníckym záchranárom, ktorí v utorok poobede protestovali pred budovou Národnej rady (NR) SR. Zásah polície považujú za unáhlený a odsudzujú ho. Tá zadržala dve osoby.
Predseda LOZ Peter Visolajský informoval TASR o tom, že polícia predviedla na obvodné oddelenie prezidenta Slovenskej komory zdravotníckych záchranárov (SKZZ) Františka Majerského.
“LOZ si uvedomuje, že je dôležité dodržiavať zákony, ale tento postup polície považujeme za nesprávny. Protest sa niesol v slušnom duchu, nedošlo k žiadnemu ohrozeniu verejného poriadku a nebol tam ani náznak výtržnosti,” povedal Visolajský.
Komora je presvedčená o tom, že išlo o “unáhlený a zbytočný zásah voči zdravotníkom”. Očakáva, že Majerského prepustia ešte v utorok.
Prezident ASL SR Marián Šóth vyjadril “zdesenie nad tým, akým spôsobom sa štátne orgány stavajú k oprávneným požiadavkám zdravotníkov pre rozpočet”. Zásah polície ilustruje podľa asociácie postoj štátnej moci k ľuďom, na ktorých bedrách stojí a padá akútna starostlivosť o pacientov s ochorením COVID-19. Poukázal na to, že sa záchranári neúspešne pokúšali komunikovať s predstaviteľmi štátnej moci.
“Zhromaždenie bolo poslednou alternatívou, aby upozornili na katastrofálny stav financií v zdravotníctve. Vyjadrujeme absolútnu podporu záchranárom a apelujeme na zvýšenie rozpočtu,” doplnil.
SLK v stanovisku zaslanom TASR uviedla, že plne rešpektuje dodržiavanie zákonov SR. Za potrebné však považuje vyjadriť plnú podporu požiadavkám, s ktorými prišli záchranári a zdravotné sestry pred parlament.
“Stabilizácia zdravotníckeho personálu a zvýšenie platov pre zdravotníkov sú absolútnou prioritou, ktorou by sa mali kompetentní vo vláde a parlamente – tak ako sľúbili – zaoberať. Bolo by veľmi nešťastné, keby forma, čas a spôsob zvoleného protestu zatienili samotnú podstatu oprávnených požiadaviek zdravotníkov, ktoré dnes pred parlamentom odzneli,” dodala komora.
Zadržaných protestujúcich záchranárov nakoniec prepustili
Dvoch zdravotníckych záchranárov, ktorých v utorok polícia obmedzila na osobnej slobode v súvislosti s protestom pred Národnou radou (NR) SR, prepustili z policajnej cely. Slovenská komora zdravotníckych záchranárov (SKZZ) o tom večer informovala na sociálnej sieti.
“Ďakujeme za všetku podporu. A hlavne ďakujeme všetkým, ktorí stále ostávate pri pacientoch,” uviedla komora s tým, že stanovisko zverejní neskôr.