A tak ešte nedávno radikálny návrh na rozpustenie policajného zboru, cez víkend podporilo deväť z trinástich členov mestskej rady Minneapolisu, ktorí chcú priniesť nový model „verejnej bezpečnosti“.
Takmer tri týždne po smrti černocha Georga Floyda sa po celých Spojených štátoch rozšírili protesty a práve v Minneapolise sa rozbehla debata o tom, ako sa má zmeniť americká polícia. Polícií totiž dôveruje iba 36 % černochov. Riešením má byť presadenie opatrení, ktoré znížia moc policajných zborov. Napríklad že polícia nebude môcť používať škrtiace chmaty a pred každým výstrelom, bude musieť varovať podozrivého. Radikálnejším riešením, ktoré požadujú neomarxistické skupiny môže byť úplné zrušenie polície. Polícia podľa nich dostáva príliš veľa financií na úkor iných oblasti. Najrozšírenejšou výzvou protestov sa tak stáva zrušenie financovania polície.
Newyorsky starosta demokrat Bill De Blasio už prisľúbil presmerovať časť rozpočtu na rozvoj mládeže a sociálne služby. Zníženie rozpočtu pre políciu však podľa prieskumu podporuje iba 16% Američanov.
Nadácia Ford a Borealis Philanthropy nedávno ohlásili založenie hnutia Black-Led Movement Fund [BLMF], šesťročnej spoločnej darcovskej kampane, zameranej na získanie 100 miliónov dolárov pre hnutie Black Lives Matter.
Platforma, vyzýva aj na zníženie príspevkov pre policajné oddelenia, odškodnenia založených na rase, volebnom práve pre nelegálnych prisťahovalcov, zastavenia fosílnych palív, ukončenie súkromného vzdelávania a bezplatné školy pre černochov.
Ivan Blaho