Podľa novinára Sokola Grete ku sláve pomohli dvaja muži. Ďalšou otázkou už podľa neho je, či aktivistka bude prospešnejšia podnikateľom, ktorí zo zeleného sektoru žijú, alebo “rozvracačom kapitalizmu”.
Autor uvádza, že myšlienka protestovania pred švédskymi parlamentnými voľbami nebola tak spontánna.
“S propagáciou Grete preto od začiatku pomáhal expert na PR Ingmar Rentzhog, ktorý je navyše zakladateľom firmy s príznačným názvom We do not have time (Nemáme čas),” uvádza Sokol a pridáva, že sa jedná o start-up, ktorý sa snaží cez sociálne siete získať prostriedky pre investície do boja s klimatickou zmenou. Podľa Sokola kritici “klimatického náboženstva” Rentzhoga vinia z vyrobenia Grety za účelom propagácie knihy jej matky.
Rebélia proti vyhynutiu
Novinár sa tiež domnieva, že práve osoba Ingmara Rentzhoga je dôvodom, prečo niektorí radikálni aktivisti kampaň odmietajú, pretože sa domnievajú, že sa na akcii nabalil veľký biznis.
Z týchto kruhov spoločnosti má pochádzať aj Bo Thorén, ktorý vo Švédsku zastupuje hnutie Extinction Rebellion (Rebélia proti vyhynutiu). Podľa autora sa jedná o ultraľavicového antikapitalistického aktivistu s heslom Zmeňme systém, nie klímu!
“Priaznivci tohto hnutia neváhajú vystupovať v ruských vládnych médiách a rozprávať tam o tom, ako sa západné demokracie zmietajú v problémoch a neschopnosti,” vyčíta aktivistom Sokol.
“Bo Thorén vyhľadal Gretu Thunbergovú potom, čo si všimol, že táto dcéra slávnych rodičov vyhrala už na jar minulého roka v jednom z najväčších švédskych denníkov súťaž v písaní esejí o klíme. Neskôr sa ukázalo, že práve tento ‘rebel’ bol naozajstným autorom nápadu na klimatický školský štrajk, ktorým Greta inšpirovala tisíce detí po celom svete – aby v piatok miesto učenia demonštrovali v uliciach,” pokračuje Sokol.
Najmladšia generácia si našla svoj protest
Podľa neho obaja muži reprezentujú dva prúdy. Po prvé ide o rastúci klimatický biznis, ktorý sa snaží peniaze z verejných rozpočtov nasmerovať do zeleného odvetvia. V druhom prípade ide o krajnú ľavicu a progresivistov, ktorí klímu využívajú k snahe o napravenie západných demokracií a obmedzenie trhového hospodárstva.
Podľa autora to ale v žiadnom prípade neznamená, že celá kampaň je umelá.
“Najmä mladá a najmladšia generácia si v klimatických štrajkoch a protestoch našla svoj generačný protest. Klimatická vlna sa navyše stala akousi formou protestu v rukavičkách, ktorá umožňuje vymedzovať sa voči systému a nadávať na politikov, a pritom sa nemusieť báť, že bude človek priradený k extrémistom,” uvádza na záver Sokol.
Globálne otepľovanie
Nedávno naopak austrálski vedci z Melbournu pripravili správu, podľa ktorej sa ľudská civilizácia v dnešnej podobe dostala ku koncu svojej existencie. Dôvodom rýchleho kolapsu podľa nich je zmena klímy, nečinnosť vlád a následná sociálna a ekonomická kríza.
Keďže sa v najbližšej budúcnosti nepredpokladajú značné úsilia na zníženie úrovne spaľovania fosílnych palív, vedci preskúmali scenár, podľa ktorého do roku 2030 globálne emisie dosiahnu maximálnych hodnôt. Nakoniec do roku 2050 sa priemerná teplota vzduchu na Zemi zvýši o tri stupne. Morský ľad odrážajúci slnečné lúče sa roztopí, zmizne večne zamrznutá pôda a v Amazónii začne veľké sucho, uvádzajú vedci.