Bývalý šéf PS Michal Truban konštatoval, že voliči Igorovi Matovičovi verili, že keď bude vo vláde on, bude v nej robiť strážneho psa. “Že bude odvážne a nahlas hovoriť pravdu každému, kto si to zaslúži, bez strachu a kalkulovania. Ale on sa asi zmenil,” všimol si Truban, ktorého nedávno vo vedení PS nahradila aktivistka Irena Biháriová.
Podľa Michala Trubana si premiér “jednoducho umyl ruky a odhodil zodpovednosť”. “Stačilo čarovné zaklínadlo „lebo inak mafia“ a už od neho nemáme čakať žiaden tlak na očistenie jeho vlády,” dodáva.
Irena Biháriová premiérovi Matovičovi odkázala: “Necelých 100 dní vo funkcii, ste sa definitívne rozhodli vyrovnať sa Robertovi Ficovi. Kryť Borisa Kollára a jeho plagiátorskú kauzu je z vašej strany o to väčšia hanba, že ste v úplne rovnakom prípade Andreja Danka žiadali jeho odstúpenie z postu predsedu parlamentu. Dnes tvrdíte, že toto je iné.”
“Bohužiaľ, týmto ukazujete, že si nestojíte za slovom, že ohýbate princípy podľa toho, čo ide o “našich ľudí” a teda robíte presne to, čo ste vyčítali ostatným. Dnes už sa už nedá na všetky zlyhania reagovať argumentom, „lebo Fico“. Nezískali ste od svojich voličov bianco šek, že môžete robiť čokoľvek, stačí postrašiť návratom Smer-u.
Biháriová si myslí, že teraz je čas ukázať, že Matovič nie je len opozičný krikľúň, ale líder koalície, ktorý si vie stáť za slovom a dodržiavať tie isté pravidlá, ktoré žiadal od iných.
Podpredsedníčka strany Zora Jaurová si myslí, že argumentácia premiéra Matoviča, ktorou sa snaží ospravedlniť svoj dvojitý meter pri plagiátorskej kauze predsedu parlamentu Kollára je dôkazom toho, že nielen kvalita diplomových prác, ale aj výuka základnej logiky a schopnosti kontextového myslenia je zjavným problémom nášho školstva a verejného života.
“To, čo sme počuli na dnešnej tlačovke sa však už vymyká aj z bežnej miery demagógie a politického vykrúcania a naznačuje, že Igor Matovič a jeho takzvaná protikorupčná agenda začínajú byť pre túto krajinu nebezpečné. Človek, ktorý za úplne rovnaký prehrešok žiadal odstúpenie Andreja Danka, ktorý si postavil svoju volebnú kampaň na nulovej tolerancii voči kradnutiu dnes argumentuje tým, že v prípade Borisa Kollára sú predsa vyššie ciele a takáto banalita nemôže byť dôvodom na to, aby si pokazil svoj volebný úspech,” píše Jaurová.
Podľa jej názoru, to, čo nám premiér povedal, by sa vlastne dalo zhrnúť asi takto: Keď podvádzajú tí, ktorým chcem zobrať moc, sú to nebezpeční zlodeji. Keď to robí „môj človek“, Boris Kollár a jeho zbojnícka česť, je to len také menšie zlo, ktoré treba ignorovať, lebo my predsa zachraňujeme svet.
“Účel však nesvätí prostriedky, so zlom sa nedá bojovať iným zlom a politici, ktorí nadobudnú pocit, že ich mesiášska misia je nadradená zákonom, morálnym pravidlám, či vlastným zásadám sa skôr, či neskôr vždy obrátia proti demokracii. To, čo sme počuli na tlačovke je nebezpečnejšie, ako sa nám môže zdať. Zmena, ktorú ponúkala táto vláda, mala byť zmenou, ktorá ponúkne nové štandardy politického života, ľudí, ktorí si stoja za slovom a novú spoločenskú morálku. Zatiaľ však ponúka len nových „našich ľudí“ a premiéra, ktorý „neurobí nič“, čím by ohrozil svoju politickú pozíciu a stále nejasnejšiu spoločenskú misiu.”
“Nepokazte mi to, vraví nám. Lenže v tejto chvíli by už mali svietiť všetky kontrolky demokracie.”
Poslanec Európskeho parlamentu za koalíciu PS/Spolu Michal Šimečka k tomu doplnil, že na jednej strane chápe, že Igor Matovič je v zložitej situácii a dokonca súhlasí s ním, že rozpad vlády by teraz nebol pre Slovensko dobrý. “To mu však nemôže brániť, aby jasne pomenoval podvod a odsúdil ho,” myslí si Šimečka.
“Namiesto toho premiér vyhlásil, že “neurobí nič, čo by ohrozilo stabilitu vlády”. V tom momente dokonale poprel étos volieb a vlastnej vlády. Lebo “zmena” mala predsa spočívať v slušnosti a v novej politickej morálke. “Zmena” mala znamenať, že už nebudeme od politikov počúvať, prečo musia v záujme stability prehliadať podvody a krádeže “našich ľudí”.”
Michal Šimečka dodal, že v politike sú bezpochyby situácie, keď účel svätí prostriedky. “Toto však nie je jedna z nich. Igor Matovič je presvedčený, že svojím pragmatizmom chráni Slovensko pred návratom smeráckej mafie. Mýli sa. Práve tým, že ukradnutú diplomovku odmieta odsúdiť, dáva zbraň do rúk antisystémovým politikom ako Fico či Kotleba. Im odteraz stačí kričať: “všetci sú rovnakí, všetci klamú, všetci kradnú.” Každým ďalším dňom, ktorý Boris Kollár zotrvá vo funkcii predsedu parlamentu, sa nám to bude ťažšie rozporovať,” myslí si poslanec EP Šimečka.