Moskva 20. marca 2018 (HSP/Foto:TASR/AP-Frank Augstein)
Jeden z odborníkov, ktorý v sovietskom období bol členom skupiny, ktorá vypracovala prípravok Nováčik, profesor Leonid Rink v rozhovore pre ruské médiá tvrdí, že bývalého špióna Skripaľa a jeho dcéru neotrávili ruské, ale pravdepodobné britské tajné služby.
Vysvetľuje to tým, že obaja otrávení zostali nažive: keby Rusi použili originálny prípravok Nováčik, plukovník a jeho dcéra by boli hneď mŕtvi. Preto je presvedčený, že niekto použil „falošný“ prípravok Nováčik, vyhotovený podľa zlej receptúry, a preto to nemohli byť ruskí agenti. Poukázal na to, že Briti hneď použili protijed a teda vedeli, akým prípravkom otrávili Skripaľa: v priebehu pár minút by to zistiť nestihli a protijed mali určite vopred pripravený: „Aby ste použili protijed, musíte vedieť, čím ste otrávili človeka,“ podčiarkol.
Tiež poukázal na to, že ruskí agenti by nepoužili prípravok, ktorý sa vyrábal v bývalom ZSSR – to by mohli rovno zanechať na mieste činu odtlačky prstov alebo aj vlastné autogramy. Potvrdil aj to, že podobný prípravok môže vyhotoviť aj veľmi pochybný odborník, ktorý použije komponenty, ktoré využívajú viaceré farmaceutické alebo chemické korporácie. Prízvukuje, že práve preto Briti neposkytli Moskve vzorky jedu, pretože by bolo ľahké zistiť jeho pôvod: „Hneď by bolo jasné, že to nebola ruská technológia,“ podčiarkol profesor.
Dodal, že britskí „experti“ mohli pokojne zanechať stopy Nováčika na osobných veciach Skripaľa. Kategoricky odmietol jednu z britských verzií, že smrtiaci jed dcéra bývalého špióna previezla vo svojom kufri: „Je to totálny, úplný nezmysel: v tomto prípade vôbec by sa nedostala ani do Londýna – bola by už dávno mŕtva,“ zdôraznil v závere svojho komentára profesor Leonid Rink.
Eugen Rusnák