Brusel 6. mája 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Pixabay)
Pandémia odkryla, že rodina je pre Cirkev veľkým dobrom, že Cirkev je pre rodinu veľkým dobrom. Poukázala na to prof. Gabriella Gambino, podsekretárka Sekcie pre život vatikánskeho Dikastéria pre laikov, rodinu a život. Uviedla na dnešnom online stretnutí národných riaditeľov pre rodinu a život európskych biskupských konferencií, ktoré zorganizovala Rada európskych biskupských konferencií (CCEE)
Zúčastnilo sa na ňom 51 účastníkov, biskupov, kňazov i laikov zodpovedných za pastoráciu rodiny a života. Slovensko zastupoval člen Rady KBS pre rodinu Richard Kucharčík.
Prof. Gambino poukázala na pozitíva, ktoré rozhodne ovplyvňujú potreby zmeny nazerania na samotnú pastoráciu. Pandemická skúsenosť podľa jej slov rozhodujúcim spôsobom potvrdila, že vzťahový aspekt je v pastorácii kľúčový. Pandémia odkryla, že rodina je pre Cirkev veľkým dobrom, že Cirkev je pre rodinu veľkým dobrom, uviedla. Tento fakt zaväzuje k novej pastoračnej kreativite, ktorá pozýva samotnú Cirkev k štýlu pastorácie založenej na vzťahoch. Vskutku rodina je modelom pre budovanie communia Cirkvi, uviedla.
Ďalej citovala apoštolskú exhortáciu Amoris laetitia (čl. 201). Pápež František v nej hovorí, že rodina je hlavným subjektom pastorácie rodín, preto je úlohou Cirkvi dávať rodinu do stredu pozornosti Cirkvi. Pre prehĺbenie snubného chápania svojej povahy Cirkev potrebuje počúvať rodinu, uvádza. Ďalej pripomenula spojitosť medzi manželstvom a kňazstvom, ktoré podľa nej spolu budujú Cirkev. Kňaz prostredníctvom rodiny buduje Cirkev. Úlohou kňazov je živiť rodiny, uviedla.
Spolupráca so seminaristami
Vo vzťahu k formácii kňazov by sa malo podľa jej slov podporovať zapojenie manželských párov do formácie seminaristov, ako aj vytváranie priestoru pre vtiahnutie seminaristov do apoštolátu rodín. Vo vzťahu k formácii manželov – je potrebné aby pochopili misijné poslanie vyplývajúce zo sviatosti manželstva, uviedla. Toto je misijná konverzia, ku ktorej nás pozýva pápež František, dodala.
Druhým prednášajúcim bol Mons. Philip Egan, biskup z anglického Portsmouth. Vo svojom príspevku sa zameral na vykreslenie vzťahu medzi súčasným sekularizmom a životným štýlom kresťanov v kontexte rodiny. Poukázal na nedostatočný antropologický základ sekularizmu a na veľký potenciál katolíckeho vierouky v odpovedi na tento fenomén.
Okrem prof. Gambino vystúpil aj predseda Komisie pre život a rodinu CCEE Mons. Leo Cushley zo Škótska, jej podpredseda Arūnas Poniškaitis z Litvy a generálny sekretár CCEE Martin Michalíček. Medzi prednášajúcimi bol aj generálny sekretár Federacie katolíckych rodinných združení v Európe (FAFCE) Nicola Speranza.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.