Bratislava 18. novembra 2022 (HSP/Foto:TASR/AP-Andrew Kravchenko)
Bývalý minister školstva Juraj Draxler na sociálnej sieti pravidelne komentuje aktuálne dianie. V jednom zo svojich posledný príspevkov označil za problém Ukrajiny prezidenta Volodymyra Zelenského
Podľa Draxlera sa už objavujú prvé príklady, že to dávajú najavo, zatiaľ nie explicitne, aj jemu blízki ľudia.
“Šéf prezidentskej administratívy Jermak (de facto druhý muž v štáte) napríklad po ostatnej vlne ruských raketových a drónových útokov na sociálnej sieti povedal, že prišli ako odpoveď na Zelenského prejav k lídrom G20 a následnému postu na jeho Telegrame. Z tepla Bratislavy sa to môže zdať ako málo významná poznámka. Ale povedať Ukrajincom, že teraz sedia v tme lebo prezident si neodpustil nejaké poznámky, je takmer ako vražedný výstrel. Bohužiaľ, prejavy ukrajinského prezidenta sú v týchto dňoch zvlášť detinské a práve jeho odpoveď na zvesti, že by sa predsa len mohli začať mierové rokovania, bola mimoriadne infantilná (zoznam jeho “požiadaviek”),” konštatuje Draxler.
“Je to človek, ktorý mal pred ruskou inváziou doma už len zlomok niekdajšej popularity. Vystriedal troch premiérov, jedného slabšieho ako druhého, so stále sa meniacimi politikami. Sociálna situácia bola napätá. Polovica krajiny nespokojná s tým, že porušil sľuby, ako bude s Rusmi vyjednávať o vyriešení Donbasu. Proste Ukrajina, pekná krajina, kde sa inak nájde aj veľa veľmi inteligentných ľudí, aj na ulici, aj v biznise, dokonca aj v politike, bola zase raz v svojím spôsobom nepochopiteľnej kríze. Tým, že sa “postavil na čelo odporu” po invázii sa mu ale zrazu dostalo masívnej PR podpory, pracujú preňho tímy z celého sveta. Aj preto jeho mediálny obraz prekrýva jeho skutočné správanie, ktoré je, ešte raz, na štátnika veľkej krajiny v skutočnosti veľmi detinské. Od úplne zbytočného dráždenia publika v Rusku aj doma rečami o ukrajinských jadrových zbraniach tesne pred inváziou, po šírenie celých množín hoaxov cez svoj účet na sociálnych sieťach,” dodáva exminister.
V závere Draxler uvádza, že akonáhle príde mier či prímerie, začne byť zjavné, v akom rozvrate krajina vlastne je. A zahraničiu nebude taký potrebný a jeho mediálna ochrana začne pomaly končiť.
“Nečudo, že sa to snaží riešiť tak, že nechal zrušiť všetky skutočne opozičné strany a hovorí o dlhodobom prestavaní Ukrajiny do akejsi vojnovej krajiny, otvorene to povedal: žiadna európska demokracia tu nebude. Ale či to dlhodobo prežije, ako si to predstavuje…? Ale politika naozaj nie je pre komikov. A šaškovaním vo chvíli, keď už aj z médií jeho chlebodarcov počuť šumy, že by sa predsa len mohlo začať rokovať, už asi dráždi naozaj tam, kde to ani preňho nie je zdravé.”