Michalovce 29. septembra 2021 (HSP/TK KBS/Foto:Zemplínske múzeum v Michalovciach)
Zemplínske múzeum v Michalovciach, kultúrna organizácia Košického samosprávneho kraja, v spolupráci so Slavistickým ústavom Jána Stanislava SAV v Bratislave a Košickou eparchiou usporiadajú vedeckú konferenciu na tému Klokočovská Bohorodička, patrónka Zemplína. Uskutoční sa 1. októbra 2021 v priestoroch Zemplínskeho múzea v Michalovciach, a to pri príležitosti 350. výročia od slzenia Klokočovskej Bohorodičky
„Klokočov je najvýznamnejším gréckokatolíckym pútnickým miestom na Zemplíne a zároveň najväčším v Košickej eparchii. V septembri ikonu Klokočovskej Presvätej Bohorodičky, s ktorou je spojený zázrak slzenia, okorunoval aj pápež František počas svojej návštevy východného Slovenska. Táto udalosť bude témou aj odbornej konferencie, ktorú v župnom Zemplínskom múzeu doplní výstava Duchovné dedičstvo Zemplína a súčasnosť. Hoci verejnosť sa pre pandémiu nebude môcť piatkovej konferencie zúčastniť, výstavu si budú môcť záujemcovia pozrieť ešte do polovice decembra,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.
Na konferencii vystúpia cirkevní historici Martin Mráz, Juraj Gradoš, Daniel Černý, Daniel Atanáz Mandzák, Peter Zubko, Viliam Judák, jazykovedec a slavista Peter Žeňuch a historik Róbert Letz. Odborným garantom konferencie je Peter Žeňuch, pracovník Slavistického ústavu Jána Stanislava SAV v Bratislave.
„Verejnosť sa nezúčastní na konferencii, ale organizátori zabezpečili jej živé vysielanie na TV Zemplín a Logos TV v piatok 1. októbra, so začiatkom o 9. hodine. Celodenné podujatie uzavrie slávnostná liturgia o 17. hodine v klokočovskom chráme, kde sa ikona Bohorodičky, patrónky Zemplína, nachádza,“ uviedla riaditeľka Zemplínskeho múzea Stanislava Rovňáková.
.
Tematická výstava Duchovné dedičstvo Zemplína a súčasnosť prezentuje vzácne sakrálne predmety východného obradu spojené s byzantskou liturgiou a používaním cirkevnoslovanského jazyka na území Zemplína pochádzajúce zo zbierkového fondu Zemplínskeho múzea, cirkevných inštitúcií a od jednotlivcov.
K vystaveným kultúrnym pamiatkam napríklad patrí ikona Arma Christi – Nikitrion s nástrojmi Kristovho umučenia, rukopisné a tlačené liturgické knihy z 15. až 18. storočia, napríklad Baškovský evanjeliár. Inštalované bude i gréckokatolícke biskupské rúcho Michala Rusnáka CSsR z Pozdišoviec, pôsobiaceho v Kanade.
Výstava v Zemplínskom múzeu v Michalovciach je pre verejnosť prístupná do 16. decembra 2021 v čase otváracích hodín múzea. Výnimočne, v sobotu 2. októbra, ju bude možné navštíviť od 9:00 do 18:00.
Viac článkov s náboženskou tematikou nájdete v kategórii Svetonázor.
Pošlite nám svoj príbeh s Bohom.