Švédska vláda v stredu oznámila, že chce dať polícii právomoci tajne monitorovať telefonáty a elektronickú komunikáciu detí do 15 rokov. Ide i reakciu na nárast násilia gangov v severskej krajine.
18:48
V stredu večer sa v Bruseli začal niekoľkohodinový summit EÚ – západný Balkán, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov krajín EÚ spolu s lídrami krajín z tohto regiónu pokúsia dať novú dynamiku rozširovaniu a integračnému procesu.
18:47
Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu vyhlásil, že nové prezidentské voľby by sa mali uskutočniť čo najrýchlejšie.
18:45
Verejná doprava v srbskom hlavnom mesto Belehrad bude od začiatku roka 2025 bezplatná. Ako ďalšie európske mesto chce týmto radikálnym opatrením uvoľniť svoje zablokované cesty.
18:08
Zelenskyj pricestoval do Bruselu, oznámil na svojom tg kanáli.
Prezident avizoval stretnutia s lídrami a predsedami vlád Francúzska, Nemecka, Talianska, Dánska, Holandska, Poľska, Českej republiky, generálnym tajomníkom NATO, šéfmi Európskej rady a Európskej komisie, ako aj svoju účasť na zasadnutí Európskej rady.
18:07
Celosvetová spotreba uhlia by mala tento rok dosiahnuť rekordnú úroveň. To znamená ďalší rok s rekordnou spotrebou, napriek výzvam na ukončenie využívania paliva, ktoré je známe ako najviac znečisťujúce životné prostredie. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).
18:04
Podnikatelia majú možnosť získať nenávratný finančný príspevok na podporu projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo v decembri tri výzvy v rámci Programu Slovensko v celkovej sume vyše 77,3 milióna eur.
Vzdušné sily Holandska, Fínska a Švédska v utorok nad Baltským morom zachytili ruské lietadlo nesúce supersonické rakety. Na sociálnej sieti X to uviedol holandský minister obrany Ruben Brekelmans.
17:48
Poľsko pridalo na zoznam strategických podnikov súkromné televízne spoločnosti TVN a Polsat, čím budú chránené pred možným prevzatím zahraničnými “nepriateľskými” subjektmi. Oznámil to v stredu premiér Donald Tusk.
17:47
Rusko v súčasnosti považuje vzájomnú kontrolu zbrojenia medzi nukleárnymi veľmocami za vec minulosti, keďže medzi Moskvou a Západom už nepanuje vzájomná dôvera. V stredu to uviedol šéf ruských ozbrojených síl Valerij Gerasimov.
17:46
Do Čierneho mora už uniklo približne 3000 ton vykurovacieho oleja z dvoch ropných tankerov, ktoré sa počas uplynulého víkendu potopili v Kerčskom prielive.
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán na sociálnej sieti X reagoval v stredu popoludní na ukrajinského prezidenta. Volodymyr Zelenský vyhlásil, že Orbán nemá vplyv na ruského prezidenta Vladimira Putina, a že nepotrebuje sprostredkovanie maďarského premiéra. “Nebudeme reagovať na žiadnu provokáciu,” odkázal Orbán. “Na stole je návrh prímeria. Buď to akceptujú, alebo nie,” dodal stroho premiér.
17:04
Nasledujúci rok prinesie viaceré úpravy v zákone o dani z pridanej hodnoty (DPH). Základná sadzba stúpne na 23 %, no zavádzajú sa aj znížené sadzby na úrovni 19 % a päť percent. Taktiež prichádza k úprave pravidiel pri registrácii podnikateľov na DPH či k úprave oslobodenia od DPH v iných štátoch EÚ. Upozornila na to v stredu finančná správa (FS).
Českí poslanci v stredu schválili siedmu verziu zákona Lex Ukrajina, ktorá umožní ďalšie predlžovanie dočasnej ochrany ukrajinským utečencom a zavádza tiež špeciálny dlhodobý pobyt. Okrem toho sprísňuje Rusom možnosť získať české občianstvo a mal by vzniknúť nový trestný čin neoprávnenej činnosti pre cudziu moc.
16:54
Americké ministerstvo obrany v stredu oznámilo, že z väznice Guantánamo repatriovalo dvoch Malajzijčanov. Na americkej vojenskej základni na Kube je stále zadržiavaných 27 osôb.
16:53
Osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen v stredu vyzval na “slobodné a spravodlivé voľby” v Sýrii a naliehal na zaslanie humanitárnej pomoci do vojnou zničenej krajiny, v ktorej pred desiatimi dňami povstalci zvrhli režim prezidenta Bašára Asada.
Premiérom spolkovej krajiny Sasko sa opäť stal Michael Kretschmer (CDU). Poslanci krajinského snemu ho zvolili v stredu v druhom kole hlasovania.
16:23
Napriek úsiliu maďarskej mierovej misie sa vianočné prímerie presadzované premiérom Viktorom Orbánom na Ukrajine nezrealizuje. Priznal to vo videozázname zverejnenom v stredu na Facebooku maďarský minister zahraničných vecí Péter Szíjártó, podľa ktorého za to nesie zodpovednosť ukrajinské vedenie.
16:23
Begoňa Gómezová, manželka španielskeho premiéra Pedra Sáncheza, vypovedala v stredu na súde v Madride v rámci vyšetrovania obvinení zo sprenevery, vznesenými ultrakatolíckou organizáciou s väzbami na krajnú pravicu Hazte Oir (Nech je počuť tvoj hlas).
Ministerstvo obrany USA (MO USA) v októbri 2022 zverejnilo Národnú obrannú stratégiu (National Defense Strategy – NOS) na rok 2022 po dokončení jej utajovanej verzie v marci 2022. Cieľom tohto dokumentu bolo usmerniť MO USA v oblastiach spoločných s Národnou bezpečnostnou stratégiou 2022 (NBS) v tomto „rozhodujúcom desaťročí“, ako uvádza dokument. Obe tieto stratégie kladú dôraz na plánovanie a zdroje pre súťaž veľmocí, pričom za hlavných konkurentov USA označujú Čínu a potom Rusko. Obe stratégie vyzývajú na také dimenzovanie síl, ktoré by v podstate spočívalo vo vedení jednej veľkej vojny v jednej oblasti, zatiaľ čo v iných oblastiach by bol protivník odstrašovaný od prípadnej agresie. Obe uvádzajú rastúce hrozby pre záujmy USA a konštatujú, že americká armáda už nemá dominantnú prevahu nad potenciálnymi protivníkmi
27. 09. 2024 |Komentáre|
17 min. čítania |0 komentárov
|
Na archívnej snímke zľava čínsky prezident Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin počas Petrohradského medzinárodného ekonomického fóra 7. júna 2019
Bratislava 27. septembra 2024 (HSP/Foto:TASR – Michal Svítok, Screenshot Youtube)
▶❚❚↻
.
Kongres USA vytvoril novú Komisiu pre NOS 2022, ktorá ju má preskúmať a pripraviť aktuálne odporúčania pre Kongres USA a prezidenta v súvislosti s Národnou obrannou stratégiou USA. Komisia začala svoju činnosť v apríli 2023 a v júli 2024 vydala správu, na ktorej sa podieľala aj RAND corporation venujúca sa utajenému výskumu v oblasti obrany a bezpečnosti. Správa bola „opomenutá“ médiami hlavného prúdu, ale zaujala ukrajinskú novinárku Dianu Pančenko, prenasledovanú Zelenského režimom a žijúcu v exile. Podľa Komisie Spojené štáty čelia v súčasnosti najnebezpečnejšiemu medzinárodnému bezpečnostnému prostrediu od druhej svetovej vojny. Hlavné myšlienky tohto dokumentu a niektoré postrehy z analýzy ukrajinskej novinárky Vám ponúkame.
Hlavné výzvy pre USA
V úvode dokument cituje kľúčové varovania posledných troch správ komisií pre Národnú obrannú stratégiu:
.
„Bezpečnosť a blahobyt Spojených štátov sú ohrozené viac než kedykoľvek za posledné desaťročia. Americká vojenská prevaha – tvrdá sila, ktorá je základom jej globálneho vplyvu a národnej bezpečnosti bola nebezpečne narušená. Súperi a protivníci spochybňujú USA na mnohých frontoch a v mnohých oblastiach. Schopnosť Ameriky brániť svojich spojencov, svojich partnerov a svoje vlastné životné záujmy je čoraz viac spochybňovaná. Ak národ nebude konať okamžite, aby zriadil nápravu týchto okolností, dôsledky budú vážne a trvalé.“ (2018)
„Ak sa nedostatky v oblasti škrtov v obrannom rozpočte nezvrátia, povedú v blízkej budúcnosti k vysoko rizikovým situáciám. To zasa povedie k tomu, že Amerika bude nielen menej bezpečná, ale aj oveľa menej prosperujúca. V tomto zmysle sú tieto škrty v konečnom dôsledku sebazničujúce.“ (2014)
„Starnutie zásob a vybavenia, ktoré používajú bezpečnostné zložky, pokles stavu námorníctva, rastúce nároky a náklady na personál, režijné náklady a náklady na obstarávanie znamenajú, že v oblasti personálu, akvizícií a štruktúry síl sa blíži katastrofa.“ (2010)
Táto správa je podľa autorov adresovaná aj americkej verejnosti, ktorú vládni predstavitelia nedostatočne informovali o hrozbách pre záujmy USA – vrátane každodenného života ľudí – ako aj o tom, čo bude potrebné na obnovenie americkej globálnej moci a vedúceho postavenia. Hrozby, ktorým Spojené štáty čelia, sú podľa nej najvážnejšie a najnáročnejšie, s akými sa USA stretli od roku 1945, a zahŕňajú potenciál blízkej veľkej vojny. Čelia rovnocenným konkurentom po prvýkrát od konca studenej vojny.
Spojené štáty naposledy viedli globálny konflikt počas druhej svetovej vojny, ktorá sa skončila pred takmer 80 rokmi. USA boli naposledy pripravené na takýto boj počas studenej vojny, ktorá sa skončila pred 35 rokmi. V súčasnosti pripravené nie sú. Čína a Rusko sú hlavnými mocnosťami, ktoré sa snažia oslabiť vplyv USA. Národná obranná stratégia z roku 2022 uznáva tieto krajiny za najväčšie hrozby pre Spojené štáty a vyhlasuje, že Čína je „zásadnou výzvou“ na základe sily jej armády a ekonomiky a jej zámeru uplatniť dominanciu v regionálnom a globálnom meradle. Komisia konštatuje, že Čína v mnohých ohľadoch predstihuje Spojené štáty a vďaka dvadsiatim rokom cielených vojenských investícií do značnej miery znegovala vojenskú výhodu USA v západnom Tichomorí. Bez výraznej zmeny zo strany Spojených štátov sa rovnováha síl bude naďalej meniť v prospech Číny. Celkové ročné výdavky Číny na obranu sa odhadujú až na 711 miliárd USD a čínska vláda v marci 2024 oznámila zvýšenie ročných výdavkov na obranu o 7,2 %. Rusko tento rok vyčlení 29 percent svojho federálneho rozpočtu na národnú obranu, keďže pokračuje v rekonštrukcii svojej armády a ekonomiky po invázii na Ukrajinu v roku 2022. Rusko disponuje značným strategickým, vesmírnym a kybernetickým potenciálom a pod vedením Vladimíra Putina sa snaží o návrat k svojej globálnej vedúcej úlohe z čias studenej vojny.
.
Partnerstvo Číny a Ruska „bez hraníc“ , ktoré vzniklo vo februári 2022 len niekoľko dní pred ruskou inváziou na Ukrajinu, sa len prehĺbilo a rozšírilo a zahŕňa vojenskú a hospodársku partnerstvo s Iránom a Severnou Kóreou, z ktorých každá predstavuje vlastnú významnú hrozbu pre záujmy USA. Toto nové zoskupenie krajín, ktoré vystupujú proti záujmom USA, vytvára reálne riziko, ak nie pravdepodobnosť, že konflikt kdekoľvek vo svete by mohol prerásť do vojny na viacerých frontoch, alebo dokonca do globálnej vojny. Čína (a v menšej miere aj Rusko) spájajú vojenskú, diplomatickú a priemyselnú silu, aby rozšírili svoju moc na celom svete a zapájajú do toho aj svojich susedov.
Americká armáda je podľa dokumentu najväčšou, ale nie jedinou zložkou odstrašovania a moci USA. Účinný prístup ku všetkým prvkom stratégie národnej moci sa tiež opiera o koordinovanú snahu spojiť diplomaciu, hospodárske investície, kybernetickú bezpečnosť, obchod, vzdelávanie, priemyselné kapacity, technické inovácie, občiansku angažovanosť a medzinárodnú spoluprácu.
Je Západ pripravený bojovať za Ukrajinu, ktorá inak určite prehrá?
Dokument uznáva nezastupiteľnú úlohu, ktorú zohrávajú spojenci pri podpore medzinárodnej bezpečnosti a spomína bilaterálne a multilaterálne spojenectvá v Tichomorí, posilnenie NATO) a vytvorenie nových dohôd, ako napríklad AUKUS. Spojené štáty podľa autorov však nemôžu konkurovať Číne, Rusku a ich partnerom sami a určite nemôžu vyhrať vojnu týmto spôsobom. Spojenectvá nie sú panacea, ale štruktúra síl USA by mala zohľadňovať sily a záväzky spojencov USA.
.
Komisia uvádza, že v rámci MO USA zastaral vývoj a výskum a prehlbuje sa závislosť na desaťročia starej vojenskej technike, čo nezodpovedá dnešnému strategickému prostrediu. Odporúča rýchle vybudovanie vesmírnej infraštruktúry, ktorá by mala byť v súlade so zásadami bezpečnosti. Komisia konštatuje, že americká armáda nemá dostatok potrebných spôsobilostí a kapacít na to, aby si bola istá, že dokáže odradiť a zvíťaziť v boji. Je potrebné zavádzať nové technológie vo väčšom rozsahu, nasadiť viac platforiem s vyššou kapacitou, softvér, a munície a zavádzať inovatívne operačné koncepcie na ich lepšie spoločné využívanie. Vojna na Ukrajine ukázala, že je potrebné pripraviť sa na nové formy konfliktu. Medzi takéto technológie patria roje dronových systémov, spôsobilosti využívajúce umelú inteligenciu, hypersoniku a elektronickú vojnu, kybernetické a vesmírne spôsobilosti. Komisia konštatuje, že americká obranná priemyselná základňa nie je schopná splniť potreby Spojených štátov a ich spojencov a partnerov v oblasti vybavenia, technológií a munície.
Dôsledky totálnej vojny s rovnocenným alebo blízkym partnerom by boli zničujúce. Takáto vojna by priniesla nielen obrovské personálne a vojenské náklady, ale pravdepodobne by sa v nej vyskytli aj kybernetické útoky na kritickú infraštruktúru USA a globálnu hospodársku recesiu v dôsledku narušenia dodávok. Protivníci by sa mohli snažiť zabrániť Spojeným štátom v prístupe ku kritickým nerastným surovinám a tovarom potrebným na chod amerického hospodárstva a výrobu zbraňových systémov a mohli by ohroziť aj vesmírne prostriedky USA, ktoré majú zásadný význam pre vojenské spôsobilosti. Dokonca aj bez totálnej vojny by globálne hospodárske škody spôsobené čínskou blokádou Taiwanu dosiahli 5 biliónov dolárov, čo predstavuje 5 % celosvetového hrubého domáceho produktu.
Vojna s veľmocou by ovplyvnila život každého Američana spôsobom, aký si môžeme len ťažko predstaviť. Odradenie od vojny prostredníctvom premietnutia sily a zabezpečenia ekonomickej odolnosti je oveľa výhodnejšie a menej nákladné ako vojna.
Americká verejnosť si zväčša neuvedomuje nebezpečenstvo, ktorému Spojené štáty čelia, ani náklady, ktoré sú potrebné na primeranú prípravu. Nedoceňuje silu Číny a jej partnerstiev alebo dôsledky prípadného konfliktu pre každodenný život. Neuvedomuje si náklady, ktoré by vznikli v prípade, že by Spojené štáty stratili svoje postavenie svetovej superveľmoci. Preto Komisia vyzýva, aby Spojené štáty uskutočnili zásadné zmeny a významné investície teraz, a nečakali na ďalší Pearl Harbor alebo 11. september. Podľa nej sa Spojené štáty musia globálne angažovať prostredníctvom prítomnosti – vojenskej, diplomatickej a ekonomickej, aby udržali stabilitu a zachovali si vplyv na celom svete vrátane globálneho juhu, kde Čína a Rusko rozširujú svoj dosah.
Pohľad z Ukrajiny
Ukrajinská novinárka Pančenko konštatuje, že z dokumentu vyplýva, že USA sa pripravujú na vojnu, ako vyplýva už z úvodu dokumentu: „Hrozby, ktorým Spojené štáty čelia, sú najvážnejšie a najnáročnejšie, s akými sa USA stretli od roku 1945, a zahŕňajú potenciál blízkej veľkej vojny.“ Súčasnú situáciu teda autori hodnotia oveľa nebezpečnejšie ako studenú vojnu alebo karibskú krízu. Je to pochopiteľné, keďže počas prvej aj druhej svetovej vojny USA neboli v existenčnom ohrození.
Dokument uvádza, že Čína a Rusko chcú ohroziť vplyv USA a rozširovanie demokracie a západných hodnôt či ľudské práva akosi opomenul, uvádza novinárka. Záujem USA je teda predovšetkým rozširovanie ich vplyvu po celom svete.
Pančenko cituje autorov, že Spojené štáty nemôžu konkurovať Číne, Rusku a ich partnerom sami a určite nemôžu vyhrať vojnu týmto spôsobom. Potrebujú spojencov, ktorí by za nich bojovali a v tejto súvislosti Pančenko „pozdravila“ Ukrajinu.
Uvádza, že autori priznávajú stratu štatútu superveľmoci a postupnej straty vplyvu vo svete a dodáva, že sú pripravení k svetovej vojne za svoje záujmy. Dokument otvorene spomína nevyhnutnosť mobilizácie v prípade konfliktu. Nejde tu len o plány amerických jastrabov. Svet sa veľmi rýchlo mení a žiaľ nie k lepšiemu, dodáva novinárka.
Pančenko konštatuje, že USA v dokumente veľmi triezvo hodnotia potenciálne riziká veľkého konfliktu, a preto sami bojovať nechcú, ale to zďaleka neplatí pre Ukrajincov. Pritom v celom 132-stranovom dokumente nie je ani jediný krát zmienený Zelenskyj, zato Putin a Si v ňom majú značný priestor. Ukrajina sa spomína len ako miesto, kam treba posielať zbrane. Pritom USA nezaujíma, či je na Ukrajine pri moci skorumpovaný diktátor, ktorý ruší voľby, zakazuje slobodu slova, opozičné strany a médiá, porušuje ľudské práva, zakazuje pravoslávnu cirkev a násilne mobilizuje ľudí, hlavné je, aby tento diktátor pokračoval vo vojne s Ruskom. Z pohľadu USA je to reálna politika.
.
Rusko a konflikt na Ukrajine
V súvislosti s konfliktom na Ukrajine má Rusko podľa autorov správy v úmysle prežiť ochotu Západu podporovať Ukrajinu a potom sa usilovať o to, čo považuje za prijateľný výsledok vojny. Ak Rusko získa kontrolu nad Ukrajinou, jej hranice (vrátane Bieloruska) s členskými štátmi Severoatlantickej aliancie (NATO) by sa tiahli od Arktídy až po Čierne more, čo by predstavovalo podstatne väčšie nároky na nasadenie NATO. Rusko by sa stalo silnejšou mocnosťou, čo by si vyžadovalo, aby NATO vybudovalo a rozmiestnilo ďalšie sily, a to potenciálne na úkor iných miest, kde by tieto sily a zdroje mohli byť použité. Jediným reálnym riešením je tomto prípade zvýšenie rozsahu, spôsobilosti a slobody použitia zbraní poskytnutých Ukrajine, aby mohla zatlačiť Rusko späť. Biely dom má podľa autorov pravdu, keď dáva jasne najavo, že akékoľvek ruské použitie jadrových zbraní alebo iných zbraní hromadného ničenia, ak by Rusko prehrávalo v konvenčnej vojne, by malo „katastrofálne následky“. USA nezaujíma, koľko Ukrajincov zostane nažive, uvádza Pančenko. Nikto sa nezaoberá otázkou hraníc alebo demokracie na Ukrajine.
Čína – najväčšia hrozba
Čína je podľa dokumentu „jediným konkurentom, ktorý má v úmysle zmeniť medzinárodný poriadok a je čoraz väčšou ekonomickou, diplomatickou, vojenskou a technologickou silou, čo jej umožňuje napredovať. Čína strategicky a systematicky využíva koordinované prvky národnej moci na vybudovanie hospodárskej, diplomatickej, priemyselnej a vojenskej sily na presadenie svojej dominancie vo východnej Ázii a presadzovanie svojho vplyvu v celosvetovom meradle.
Čína predstavuje hlavnú výzvu pre záujmy USA a najvýraznejšie vojenské ohrozenie. Čína v skutočnosti predbieha americkú obrannú výrobu a stavy ozbrojených síl a čoraz viac aj v ich spôsobilosti a je takmer isté, že v tom bude pokračovať. Podľa dokumentu všetky indície naznačujú, že do roku 2027 bude Čína pripravená napadnúť Taiwan.
.
Čína sa môže pochváliť najväčším námorníctvom na svete (s viac ako 370 loďami a ponorkami), najväčšími leteckými silami vo svojom regióne (ktoré „rýchlo dobiehajú západné vzdušné sily“) a najväčšou armádou na svete, a to aj po jej zredukovaní s cieľom zlepšiť profesionalizáciu a mobilitu. Čínska armáda sa modernizovala vo všetkých oblastiach, najmä v oblastiach, ktoré sú pre konflikt v západnom Tichomorí rozhodujúce. Vybudovala rovnocenné spôsobilosti v oblasti vesmíru a kybernetického priestoru, ktoré by pravdepodobne využila na to, aby sa pokúsila odradiť a zabrániť Spojeným štátom zapojiť sa do konfliktu narušením kritickej infraštruktúry USA.
Ak budú tieto trendy pokračovať, čínska armáda bude rovnocenným, ak nie nadradeným vojenským konkurentom USA vo všetkých oblastiach, čo je situácia, ktorej Spojené štáty nečelili od vrcholu studenej vojny. Hoci vojna proti Číne, či už kvôli Taiwanu alebo iným otázkam, nie je nevyhnutná, Spojené štáty by mali brať vážne výzvu Si Ťin-pchinga, aby bola čínska armáda pripravená napadnúť Taiwan do roku 2027. Odstrašovanie čínskej agresie proti Taiwanu je podľa dokumentu pre národné bezpečnostné záujmy USA rozhodujúce. Okrem vojenských a diplomatických by invázia mala aj obrovské hospodárske dôsledky pre USA a svetové hospodárstvo, pretože by došlo k obmedzeniu obchodu a vplyvu na dodávateľské reťazce najmä v oblasti elektroniky. Spojené štáty podľa autorov musia prijať okamžité opatrenia v hospodárskej, diplomatickej a vojenskej oblasti, aby dali jasne najavo vôľu a schopnosť USA vyvodiť drvivé dôsledky v reakcii na čínsku agresiu.
Pritom, ako uvádza Pančenko, USA oficiálne potvrdzujú politiku jednej Číny, čo znamená, že uznávajú Taiwan ako súčasť Číny. „Ako by sa asi tvárili USA, keby Čína ich lietadlám a lodiam zakázala prístup do Texasu?“, pýta sa novinárka. Politiku USA voči Taiwanu označila za mimoriadne pokryteckú.
Hrozby pre samotnú Ameriku?
Medzi najväčšie zmeny v hrozbách pre Spojené štáty patrí riziko útoku na samotné USA. NOS oprávnene uvádza obranu vlasti ako svoju najvyššiu obrannú prioritu a konštatuje, že protivníci USA zahŕňajú ohrozenie americkej pevniny do svojich doktrín. Rovnako ako hrozba terorizmu nebola pred 11. septembrom 2001 všeobecne vnímaná alebo oceňovaná, aj autori dokumentu sa teraz domnievajú, že táto nová hrozba pre vlasť a jej dôsledky nie sú dostatočne pochopené americkou verejnosťou, nie sú začlenené do plánovania a nie sú na ne vyčlenené primerané zdroje.
.
„Keďže ide podľa NOS o novú hrozbu a samotným USA doteraz nikdy nič priamo nehrozilo, za čo a proti komu potom bojovali USA celé toto i minulé storočie?“, pýta sa Diana Pančenko. „Prečo potom pod americkými bombami zomierali milióny ľudí na celom svete?“
Hrozba pre vlasť naďalej zahŕňa terorizmus – vonkajší, inšpirovaný ako aj Rusko, Čínu a Severnú Kóreu, ktoré rozširujú svoju schopnosť dodávať jadrové zbrane proti Spojeným štátom a ich územiam. Čína aj Rusko majú tiež schopnosť rozmiestniť vzdušné a námorné prostriedky v blízkosti hraníc USA. Vojenskí plánovači ministerstva obrany a Severného veliteľstva USA sa musia pripraviť na najhorší možný scenár – jadrové a iné údery proti Spojeným štátom, ktoré by sa mohli uskutočniť vo veľkom počte a so špeciálnymi nosnými systémami. Preto je podľa autorov správy potrebné modernizovať všetky tri zložky americkej jadrovej triády. Napokon, vesmír už nie je mierovou oblasťou, cez ktorú sú len podporované pozemné vojenské operácie. Čína a Rusko si uvedomujú, že efektívnosť vojenských operácií USA do veľkej miery závisí na vesmírnych kapacitách a vyvinuli kapacity na ohrozenie, znefunkčnenie a zničenie amerických vojenských operácií.
„Domnievame sa, že existuje vysoká pravdepodobnosť, že ďalšia vojna sa bude viesť vo viacerých
oblastiach, bude zahŕňať viacero protivníkov a pravdepodobne sa neskončí rýchlo“, taká je hrozivá predpoveď autorov dokumentu.
Švédska vláda v stredu oznámila, že chce dať polícii právomoci tajne monitorovať telefonáty a elektronickú komunikáciu detí do 15 rokov. Ide i reakciu na nárast násilia gangov v severskej krajine.
18:48
V stredu večer sa v Bruseli začal niekoľkohodinový summit EÚ – západný Balkán, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov krajín EÚ spolu s lídrami krajín z tohto regiónu pokúsia dať novú dynamiku rozširovaniu a integračnému procesu.
18:47
Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu vyhlásil, že nové prezidentské voľby by sa mali uskutočniť čo najrýchlejšie.
18:45
Verejná doprava v srbskom hlavnom mesto Belehrad bude od začiatku roka 2025 bezplatná. Ako ďalšie európske mesto chce týmto radikálnym opatrením uvoľniť svoje zablokované cesty.
18:08
Zelenskyj pricestoval do Bruselu, oznámil na svojom tg kanáli.
Prezident avizoval stretnutia s lídrami a predsedami vlád Francúzska, Nemecka, Talianska, Dánska, Holandska, Poľska, Českej republiky, generálnym tajomníkom NATO, šéfmi Európskej rady a Európskej komisie, ako aj svoju účasť na zasadnutí Európskej rady.
18:07
Celosvetová spotreba uhlia by mala tento rok dosiahnuť rekordnú úroveň. To znamená ďalší rok s rekordnou spotrebou, napriek výzvam na ukončenie využívania paliva, ktoré je známe ako najviac znečisťujúce životné prostredie. Uviedla to Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA).
18:04
Podnikatelia majú možnosť získať nenávratný finančný príspevok na podporu projektov priemyselného výskumu a experimentálneho vývoja. Ministerstvo hospodárstva (MH) SR vyhlásilo v decembri tri výzvy v rámci Programu Slovensko v celkovej sume vyše 77,3 milióna eur.
Vzdušné sily Holandska, Fínska a Švédska v utorok nad Baltským morom zachytili ruské lietadlo nesúce supersonické rakety. Na sociálnej sieti X to uviedol holandský minister obrany Ruben Brekelmans.
17:48
Poľsko pridalo na zoznam strategických podnikov súkromné televízne spoločnosti TVN a Polsat, čím budú chránené pred možným prevzatím zahraničnými “nepriateľskými” subjektmi. Oznámil to v stredu premiér Donald Tusk.
Na úrovni bývalého vedenia Úradu verejného zdravotníctva došlo k príkazu vymazať informácie týkajúce sa prevádzky mobilných odberových miest (MOM) počas…
Moskva nevidí dôvod na vylúčenie Maďarska a Slovenska zo zoznamu nepriateľských krajín, uviedlo ruské ministerstvo zahraničných vecí pre denník Izvestija
18. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová by podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Romana Malatinca (Hlas-SD) mala zvážiť viacero personálnych nominácií…
18. 12. 2024 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Ako sme už informovali, Bundestag na mimoriadnom zasadnutí vyslovil nedôveru kancelárovi Olafovi Scholzovi. Hlasovanie proti Scholzovi otvorilo cestu k predčasným…
18. 12. 2024 |Komentáre|
21 min. čítania |0 komentárov
Minister zdravotníctva Kamil Šaško na stredajšie rokovanie vlády predloží ďalšie návrhy týkajúce sa požiadaviek Lekárskeho odborového združenia (LOZ). Po ich…
18. 12. 2024 |Z domova|
3 min. čítania |0 komentárov
Spoločnosť Disney vymazáva z pripravovaného animovaného seriálu dejovú líniu o transrodovej postave, pričom zástupca spoločnosti uviedol, že túto tému je…
18. 12. 2024 |Zo zahraničia|
3 min. čítania |0 komentárov
Všetky vitamíny sú nevyhnutné pre telo, aby bolo schopné vykonať neuveriteľné množstvo každodenných funkcií. Za dobrým zrakom, zdravým reprodukčným systémom a zdravou pokožkou…
Švédska vláda v stredu oznámila, že chce dať polícii právomoci tajne monitorovať telefonáty a elektronickú komunikáciu detí do 15 rokov. Ide i reakciu na nárast násilia gangov v severskej krajine.
18:48
V stredu večer sa v Bruseli začal niekoľkohodinový summit EÚ – západný Balkán, na ktorom sa šéfovia vlád a štátov krajín EÚ spolu s lídrami krajín z tohto regiónu pokúsia dať novú dynamiku rozširovaniu a integračnému procesu.
18:47
Rumunský prezident Klaus Iohannis v stredu vyhlásil, že nové prezidentské voľby by sa mali uskutočniť čo najrýchlejšie.
18:45
Verejná doprava v srbskom hlavnom mesto Belehrad bude od začiatku roka 2025 bezplatná. Ako ďalšie európske mesto chce týmto radikálnym opatrením uvoľniť svoje zablokované cesty.
18:08
Zelenskyj pricestoval do Bruselu, oznámil na svojom tg kanáli.
Prezident avizoval stretnutia s lídrami a predsedami vlád Francúzska, Nemecka, Talianska, Dánska, Holandska, Poľska, Českej republiky, generálnym tajomníkom NATO, šéfmi Európskej rady a Európskej komisie, ako aj svoju účasť na zasadnutí Európskej rady.
Nemusíš študovať vysokú školu zameranú na dizajn alebo byť potomkom Leonarda Da Vinciho, aby si pochopil, že niektoré výtvory alebo reklamy sú jednoducho otrasné…