Bratislava 19. júna 2023 (HSP/Foto: HSP)
Vypnutie Kulturblogu a ďalších kanálov dáva Milan Mazurek (Republika) do priamej súvislosti s “výletom” 21 štátnych úradníkov a predstaviteľov mimovládnych organizácií do Bruselu. Môže a nemusí mať pravdu
Internetovú databázu videí YouTube založenú v roku 2005 kúpil Google, ktorý je nadnárodnou gigantickou korporáciou. Spojenie korporácií so štátnou mocou, to bola donedávna definícia štátneho zriadenia, ktorý sa so svojimi odporcami veľmi nemaznalo. Vôbec sa s nimi nemaznalo. Potláčalo ich najprv verbálne, neskôr legislatívne a nakoniec aj štátom zriadenými a korporáciami podporovanými továrňami na smrť. Štát tak za rovnakým ostnatým drôtom zhromažďoval zajatcov, ktorí na bitevnom poli stáli proti nemu so zbraňou v ruke, rovnako ako tých, ktorí namiesto zbrane chopili sa pera a namiesto granátov im slúžili písacie stroje a maliarske stojany. Túto vojnu režim viedol popri vojne rasovej, v ktorej označil príslušníkov niektorých národov za nepriateľov ľudstva. Okrem vonkajšieho bolo nutné definovať aj vnútorného nepriateľa, aby bolo na koho zvaliť rany osudu, či dôsledky vlastného babráctva.
Ak ste vypozorovali podobnosť s niečím, je čiste náhodná. Avšak, ak chcete podnikať v oblasti médií, v tejto dobe to nerobte. Investujete čas, prácu a financie do vybudovania komunikačného kanálu na kontakt so svojim obecenstvom, potom príde korporácia a na žiadosť štátnej moci vám ho zrušia. Alebo naopak, urobí to štátna moc na žiadosť vašich konkurentov, médií vo vlastníctve korporácií. A ani v jednom prípade nemajú ani toľko chochmesu, aby vám oznámili prečo. A vlastne ani nemusia žiadať jeden druhého, lebo ich záujmy sú rovnaké(?). Čo máme čakať ďalej? Tvorba legislatívy na “reguláciu”, čo je nové slovo pre cenzúru, je v plnom prúde, máme čakať aj tie ostnaté drôty?
Hovoriť tak o rovnosti šancí v politickom súboji doslova niekoľko týždňov pred voľbami je výsmech demokracie. Ak si do volebného súboja netrúfli zasiahnuť NATO alebo EÚ, ako si myslí Mazurek, tak si to trúfla súkromná korporácia.
Počúvať Líviu Pavlíkovú, ako YouTube z večera do rána zavrel niekoľko kanálov (Konzerva, KultuBlog, a ďalšie) je smutné. Nie kvôli jej zronenému hlasu, skôr kvôli tomu, že v podstate súkromné firmy svojvoľne pristupujú k výkonu cenzúry. S odpočítavaním času do volieb tak môžeme len odhadovať, kto bude ďalší. Lebo je tu silné podozrenie, že kanály YouTube zavrel na žiadosť štátu alebo mimovládnych organizácií, ktoré sú s ním personálne previazané. Ak by to tak nebolo, bolo by len prirodzené, že štát by sa rozhodne postavil za práva svojich občanov. Veď aj v USA bol majiteľ Facebooku vypočúvaný pred Kongresom z týchto dôvodov.
Štát to neurobil, a ani neurobí. Skôr naopak, snahy umlčať nepohodlné hlasy budú častejšie a brutálnejšie. Môžu sa pokúsiť vytrhnúť voličovi jazyk, volebný lístok z ruky sa mu vytrhnúť neodvážia. Zatiaľ ostáva hľadať alternatívy, ktorých dnešná technologická doba ponúka, našťastie dosť. Mazurek pozýva všetkých priaznivcov Republiky na Telegram. Už nie sme v dobe samizdatov, keď sa texty ručne prepisovali cez sedem, osem kopirákov, aby sa dostali ďalej. Ale aj keby sme sa tam opäť dostali, hlas ľudu neumĺkne. Poradili sme si s komunistami, poradíme si aj s vami.