Bratislava 18. augusta 2020 (SITA/HSP/Foto:Pixabay)
Pripravované epidemiologické opatrenia považujú ľudia podieľajúci sa na tvorbe živej kultúry za diskriminačné. Ide o opatrenia, v rámci ktorých sa neodporúčajú hromadné podujatia. Podľa asociácií a združení nezriaďovanej kultúry na Slovensku trpí oblasť kultúry v súvislosti s pandémiou koronavírusu už niekoľko mesiacov a pripravované opatrenia sa najviac dotknú práve kultúry. V tlačovej správe o tom informovala Kristína Polerecká z Hudobnej Únie Slovenska
Ako ďalej priblížila, Hudobná Únia Slovenska, Asociácia Hudobných Klubov Slovenska, Združenie promotérov a festivalov Slovenska, Asociácia Kultúrnych Inštitúcií Slovenska, BTL Komunikačná asociácia a Klub nezávislých divadiel ADT tiež založili iniciatívu pod názvom #nebudemeticho #nechajtenáspracovať. Cieľom iniciatívy je dosiahnuť zrovnoprávnenie v rámci sociálneho systému a získať plošnú finančnú pomoc pre celý sektor kreatívneho priemyslu.
Asociácie a združenia ďalej upozorňujú, že v tejto epidemiologickej situácii nie je možné kultúru naštartovať ihneď ani po čiastočnom uvoľnení opatrení. „Bez reálnej systémovej pomoci utrpí zásadné škody, ktoré budú v konečnom dôsledku pre spoločnosť drahšie ako rýchla systémová pomoc v súčasnosti,“ vysvetlili.
Zároveň nepovažujú zverejnenú pomoc pre nezávislú kultúru vo výške 11 miliónov eur za riešenie. Uchádzať sa o peniaze na rôzne projekty totiž umožní len malému zlomku umelcov. „Ministerstvo kultúry nás ako nezriaďovanú neštátnu kultúrnu obec nechalo už päť mesiacov napospas situácii, napriek viacerým stretnutiam a urgenciám,“ doplnili asociácie a združenia.
Konzílium odborníkov navrhlo nové epidemiologické opatrenia, v rámci ktorých sa neporúčajú hromadné podujatia. Kapacita vnútorných podujatí by mala byť 500 osôb a v exteriéri tisíc osôb. Podujatia sa však budú konať do 23:00. Toto opatrenie by malo platiť od septembra do októbra.