Bratislava 6. februára 2021 (HSP/Foto:Archív MS)
Pred sedemdesiatimi rokmi spustila Štátna bezpečnosť perzekúcie predstaviteľov a členov Matice slovenskej. Prenasledovanie vyvrcholilo zatknutím predsedu Matice slovenskej Ladislava Novomeského v rámci vykonštruovanej politickej kampane, ktorá komunistickému režimu slúžila na boj proti takzvanému slovenskému buržoáznemu nacionalizmu
Zatknutie Ladislava Novomeského symbolizuje obdobie násilných perzekúcií proti matičiarom i politických čistiek v ustanovizni v 50. rokoch 20. storočia zo strany vtedajšej vládnucej marxistickej ideológie.
„Predsedu MS Ladislava Novomeského obviňovali Gottwaldovi stúpenci z takzvaného buržoázneho nacionalizmu. V atmosfére spoločenského strachu a vlny zatýkania ho v máji 1950 odvolali zo všetkých funkcií a 6. februára 1951 uväznili. V čase jeho vypočúvania a mučenia v Prahe popravili významného slovenského politika Vladimíra Clementisa, člena Výboru MS. Matica slovenská nezabúda na odkaz svojho predsedu L. Novomeského a ďalších nespravodlivo prenasledovaných matičiarov,” uviedol predseda MS Marián Gešper.
Ako dodal, treba otvorene hovoriť aj o ľuďoch zodpovedných za mučenie a smrť politických väzňov: „Tieto monsterprocesy majú na svedomí špičky Komunistickej strany Československa pod vedením Klementa Gottwalda, Antonína Zápotockého, Viliama Širokého a zvlášť ministra kultúry Václava Kopeckého, ktorý mal ako hlavnú ideologickú úlohu likvidáciu Matice slovenskej.”
Prenasledovanie matičiarov zo strany predovšetkým českých komunistov a ateistov sa začalo už v roku 1947. Rozbuškou bolo Valné zhromaždenie MS na počesť 150. výročia narodenia prvého matičného predsedu a katolíckeho biskupa Štefana Moysesa. Po definitívnom ovládnutí Slovenska komunistami nasledovala likvidácia matičnej vedy a členského hnutia, zoštátnenie tlačiarne Neografia a personálne čistky v ustanovizni.
„Ladislav Novomeský patrí medzi významné slovenské, československé i európske osobnosti kultúry, kultúrnej politiky, literárneho života a umenia, osobitne básnictva. Maticu slovenskú aj po druhej svetovej vojne označoval za strážcu a pestovateľa kultúrneho rozmachu slovenského národa. Jeho matičné pôsobenie bolo napokon zneužité na vykonštruovanie obvinenia z takzvaného slovenského buržoázneho nacionalizmu,” priblížil docent Pavol Parenička zo Slovenského literárneho ústavu MS.
Aj vďaka Ladislavovi Novomeskému sa slovenským politikom podarilo zachrániť Maticu slovenskú aspoň v podobe národného knižničného a knihovedného ústavu, hoci sa na ministerstve kultúry pripravoval plán na jej úplné zrušenie podobne ako v roku 1875. Novomeský bol predsedom MS v rokoch 1945 – 1950 a neskôr v rokoch 1968 – 1974. V šesťdesiatych rokoch aktívne podporoval obrodný proces v spoločnosti pod vedením Alexandra Dubčeka.
Veronika Grznárová, hovorkyňa Matice slovenskej