Server Lidovky.cz konštatuje, že česká justícia sa bude zaoberať prípadom, ktorý v Česku nemá obdoby. Podaním žaloby na Mestský súd v Brne sa do súdneho sporu totiž rozhodol pustiť samotný český primas a pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka. Aj jeho pobúrilo, že počas divadelného festivalu v Brne boli predstavené dve kontroverzné inscenácie, v ktorých v jednej postava predstavujúca Ježiša Krista znásilňuje moslimku a v druhej je scéna felácie a obesenia figuríny znázorňujúcej pápeža Jana Pavla II.
“Rozhodol som sa podať žalobu ako fyzická osoba. Som síce aj štatutárny orgán Českej biskupskej konferencie a reprezentujem katolícku cirkev navonok v Českej republike, ale v prvom rade milujem Krista ako človek. Postup divadla silne zasiahol do môjho vyznania a preto sa obraciam na súd, aby rozhodol, čo je ešte umenie a čo už len úmyselné poškodzovanie inej osoby a mojich práv,” vysvetlil Duka svoj postoj.
Divadelné predstavenia “Naše násilí, vaše násilí” a “Prokletí” od bosniansko-chorvátskeho autora Olivera Frljiča sa odohrali v brnenskom Divadle Husa na provázku, ktoré spravuje Centrum experimentálneho divadla (CED). Podľa Duku okrem základných práv a slobôd útočia aj na slobodu náboženského vyznania či na samotnú dôstojnosť a česť, a hanlivé zobrazenie Ježiša Krista dopadá aj naňho.
Duku bude na súde zastupovať advokát Ronald Němec, ktorý bude zároveň aj druhým žalobcom. Ten totiž ešte pred uvedením predstavenia verejne požadoval, aby sa kvôli svojmu charakteru ani vôbec neodohralo, pretože jej extrémne podanie ho ako katolíka uráža, obmedzuje jeho právo na náboženské vyznanie a inscenácia kvôli tejto scéne “hanobí kresťanov” a podnecuje k nenávisti (viac pozri TU).
Dukovo podanie žaloby do značnej miery nadväzuje na prudkú reakciu a verejnú diskusiu, ktorá prebiehala pred, počas aj po uvedení kontroverzných divadelných predstavení. Duka spolu s advokátom Němcom požadujú, aby sa im CED ospravedlnilo aj prostredníctvom svojho webu, kde by toto ospravedlnenie bolo ponechané 180 dní.
19 trestných oznámení
No tou inštitúciou, ktorá mala na starosti program festivalu “Divadelní svět Brno 2018”, bolo Národné divadlo Brno, ktoré vedie režisér Martin Glaser. Ten pre Lidovky povedal, že “keď kardinál Duka už predtým vyšiel s kritikou na jeho osobu odporučil mu podať trestné oznámenie, aby nezávislé súdy rozhodli, či sa dopustil trestného činu”. Podľa Glaserových informácií bolo podaných celkovo 19 trestných oznámení v súvislosti s uvedením Frljičových inscenácií a polícia ich pre neodôvodnenosť všetky odložila.
Glaser vraví, že “ľudia by sa mali naučiť oddelovať umelecké gestá od politických”. Umelecké vyjadrenie podľa neho “nemôže narušiť slobodu viery a vyznania” a Frljičova inscenácia “rozhodne nie je istou normou správania a jediný možný výklad sveta, ale len jeden z jeho obrazov”. Nejde o žiadnu realitu, ktorá sa stala, ale ide o metaforické stvárnenie reality. Glaser tiež vyzýva, aby “bolo rešpektované právo na slobodné vyznávanie viery a slobodné vyjadrovanie všetkých ľudí v tejto krajine a bol by rád, keby to bolo dopriate aj umelcom”.
Ďalej však Glaser dodáva, že “môžeme zobrazovať, čo chceme, ak neprekračujeme zákony” a verí, že v tom mu dá súd za pravdu. K situácii sa pre agentúru ČTK podľa Lidoviek vyjadril aj novozvolený riaditeľ CED Miroslava Oščatka. Jeho tiež zaskočila žaloba kardinála Dominika Duku kvôli dvom kontroverzným inscenáciám a tiež verí, že súd rozhodne v prospech centra.
Stojí však naozaj na zamyslenie, akú úroveň dosiahlo dnešné umenie, keď v hre “Naše násilí a vaše násilí” postava predstavujúca Ježiša krista znásilňuje moslimskú ženu a herečka si vyťahuje z prirodzenia českú vlajku, v druhej hre “Prokletí” má socha pripomínajúca pápeža Jána Pavla II. stoporený penis.