Bratislava 19. októbra 2024 (HSP/Foto:screenshot youtube)
Premiér Róbert Fico vystúpil bezprostredne po skončení samitu lídrov EÚ na TK, aby stretnutie zhodnotil a okomentoval prijaté závery. Samit priniesol novinky ohľadom nelegálnej migrácie
Róbert Fico odchádzal na Mimoriadne zasadnutie Európskej rady, konaného v Bruseli 17.-18.10.2024 s mandátom ktorý mu schválila Vláda SR a Výbor pre Európske záležitosti NR SR. Viac sme o tom písali (tu).
Väčšina prijatých záverov lídrami EÚ, vrátane nášho premiéra preto nikoho neprekvapili.
Počas TK po skončení zasadnutia upriamil Róbert Fico pozornosť verejnosti na 4 momenty:
Víťazný plán Zelenského
Lídri EÚ mali možnosť sa zoznámiť s tzv. Víťazným plánom prezidenta Ukrajiny Vladimíra Zelenského, ktorý by slovami Róberta Fica znamenal prudkú eskaláciu konfliktu, nakoľko obsahoval povolenie zasahovať raketami vojenské aj nevojenské ciele hlboko vo vnútrozemí Ruska.
Zároveň požiadavka na členstvo Ukrajiny v NATO by znamenala veľmi skorú vojnu Ruska priamo s NATO, čo je v preklade 3. svetová vojna, jadrová a začlenenie našich chlapcov do bojov vo vojne proti Rusku. Navyše v bratovražednej vojne Slovanov, o ktorú Slováci nikdy nestáli. Zelenského plán odmietol okrem Fica a j Orbán, ale aj nemecký kancelár Olaf Scholz. Ten je odhodlaný rýchle členstvo Ukrajiny v NATO zablokovať.
Postoj EÚ k nelegálnej migrácii
Očakáva sa, že vlna nelegálnej migrácie bude s príchodom zimy narastať. A hoci sme pre migrantov len tranzitnou krajinou, slovenská vláda pod vedením Róberta Fica urobí všetko preto, aby bol prílev migrantov do EÚ, čo najmenší. Fico zdôraznil potrebu chrániť vonkajšiu hranicu všetkými dostupnými prostriedkami, lebo práve voľný pohyb osôb v rámci bezpečného schengenskeho priestoru považuje za jeden z najväčších výdobytkov EÚ, o ktorý by sme sa jeho deravými vonkajšími hranicami nemali nechať pripraviť.
Róbert Fico uviedol, že Donald Tusk požaduje možnosť použitia mimoriadnych opatrení na hranici s Bieloruskom, čo otvára nové možnosti aj pri ochrane hranice na balkánskej trase ktorá práve nás zaujíma najviac, pri vyhlásenej mimoriadnej situácii.
Ocenil prístup Meloniovej vlády, ktorá v Albánsku vytvára zariadenia na zachytávanie nelegálnych migrantov, v ktorých prebieha preverovací proces oprávnenia vstupu do EÚ. Albánsku je táto činnosť talianska kompenzovaná finančnými náhradami.
Prijaté stanovisko Európskej rady k vojne na Blízkom východe
V prípade vojenského konfliktu na Blízkom východe, ktorý sa postupne rozrastá a už nejde len o uplatnenie si práva na obranu Izraelom voči útokom Hamasu v Gaze Izraelom. Dnes je pod paľbou územie južného Libanonu, kde letecké útoky proti militantom Iránom podporovanej skupine Hizballáh prerástli do pozemnej operácie, ktorá vedie k množstvu civilných obetí a pripravila za pár dní státisíce ľudí o strechu nad hlavou. Izrael dokonca ostreľoval pozície OSN a arogantne ich vyzval k opusteniu miesta, kde dozerajú na plnenie rezolúcií Bezpečnostnej Rady OSN, ak nechcú prísť k ďalším zraneniam.
Očakáva sa odvetný útok Izraela na Irán a Irán sa vyzýva k zdržanlivosti. Rada pohrozila Iránu ďalšími sankciami za jeho raketový útok na Izrael, ktorým odpovedal na vražedné útoky Izraela voči vysokým predstaviteľom Hamasau, Hizballáhu a Iránu v Libanone, Sýrii, či priamo v Iráne. „Európska únia prijme ďalšie reštriktívne opatrenia voči Iránu, najmä pokiaľ ide o bezpilotné vzdušné prostriedky a riadené strely“.
Premiér vyzdvihol, že sa napriek rozdielnym postojom členov Rady k Palestíne a Izraelu, podarilo dať nejaké spoločné vyhlásenie. Sklamaný je z toho, že kým zúčastnené strany v konflikte na Blízkom východe vyzvala Rada k okamžitému prímeriu, na Ukrajine chce väčšina podporovať naďalej vojnu. Dnes preto, aby hral Zelenský s lepšími kartami s Putinom pri nadchádzajúcom mierovom stole.
Podkopávanie pozície Maroša Šefčoviča europoslancami za PS na pôde Európskeho parlamentu.
V závere svojej reči Róbert Fico prekvapil informáciou, že zástupcovia Progresívneho Slovenska vyvíjajú na pôde Európskeho parlamentu aktivity, ktoré by mali viesť k tomu, aby Maroš Šefčovič zažil peklo počas grilovania navrhovaných členov Európskej komisie v pléne Európskeho parlamentu.
Prekvapivo stotožnil zvolenie Maroša Šefčoviča s národnoštátnym záujmom Slovenska. A preto činnosť Progresívneho Slovenska označil ako jeho podkopávanie. Tak sa pýtam, či naozaj nemá Slovensko nikoho iného vhodného na tento post? Je Maroš Šefčovič nenahraditeľný? Na druhej strane súhlasím s Róbertom Ficom, že Ivan Korčok by nebol dobrou voľbou. Aj keď upratať ho na tento post by si asi želali mnohí lídri slovenskej opozície. Spokojní by boli aj vo Washingtone, či Bruseli.
O čom premiér pred novinármi nehovoril
Vzťahy medzi EÚ a Tureckom
Zaujímavosťou nesporne je, že sa do programu lídrov EÚ dostalo Turecko, resp. vzťah EÚ a Turecka. Turecko je kandidátskou krajinou už od roku 1999 a od roku 2005 plní požiadavky prístupového procesu. A kým Ukrajina je do EÚ tlačená, k členstvu Turecka v EÚ sa mnohé krajiny dlhodobo stavajú vlažne až odmietavo. Dokonca bol Turecku v roku 2018 prístupový proces z titulu zhoršovania situácie v tejto v pre členstvo v EÚ kľúčových oblastiach: demokracie, právneho štátu a základných práv.
Okrem iného aj nepriznanie si spáchania genocídy Arménov v rokoch 1915-1922 bráni Turecku dokončiť negociačný proces. Ďalším je spor o Cyprus s Gréckom.
Erdogan po pokuse o štátny prevrat v roku 2016, vyčistil štátnu správu od mimovládok napojených na zahraničie. Dá sa predpokladať, že rovnako ako Gruzinsko, kým sa v Turecku nevráti možnosť ovplyvňovať veci verejné cez zahraničných agentov, brána Turecku do EÚ zostane naďalej zatvorená.
Záujem EÚ spolupracovať s Tureckom plynie z toho, že Turecko je majákom NATO na blízkom východe a zároveň Turecko za úplatu dokáže tlmiť migračné toky smerujúce do Európy.
Nová európska dohoda v oblasti konkurencieschopnosti
EÚ po tom ako sa otvorila nekontrolovateľnej migrácii, dala si nesplniteľné ciele v oblasti klímy, opustila tradičné hodnoty založené na biologickom fakte o existencii len dvoch pohlaví, odstrihla sa od lacných energií a surovín z Ruska a nakoniec aj uvalením sankcií na RF, ktoré sa stupňujú od pripojenia Krymu k RF po Majdane 2014, prestáva byť konkurencieschopná v globálnom svete.
Zaostávanie za Čínou, USA, Indiou je čoraz hmatateľnejšie. Paradoxne, čím väčší je jednotný trh únie, čim viac politík sa riadi centralizovane, čím viac oblastí podlieha európskym reguláciam, tým je jej zaostávanie väčšie. Celé priemyselné odvetvia z Európy utekajú kade ľahšie. EÚ je na najlepšej ceste stať sa industriálnym skanzenom. A žiaľ my s ňou.
Bez toho, aby bola schopná prehodnotiť politiku, ktorá ju do tohto nelichotivého stavu dostala, nakoľko takej sebareflexie súčasné vedenie EÚ nie je schopné, prišli lídri EÚ s nápadom, že dokážu obnoviť konkurencieschopnosť EÚ prijatím Novej dohody, v ktorej budú mať kľúčový význam: investície a prístup ku kapitálu, ako aj zníženie strategickej závislosti EÚ v odvetviach, ako je energetika, kritické suroviny, polovodiče, zdravotníctvo, digitálna oblasť, potravinárstvo, kritické technológie, chémia, biotechnológia a vesmír.
Pri takomto nastavení je EÚ zrelá na zánik. Na všetko toto EÚ potrebuje more peňazí. A tie nemá. Sám architekt jednotného trhu Mário Draghi sa nechal počuť, že na plnenie dlhodobých cieľov spojených s klimatickými zmenami a digitálnou transformáciou potrebuje EÚ ročné investície vo výške 2 Marshalových plánov. Čo bola finančná injekcia na znovuobnovenie vojnou zničeného západného Nemecka po 2. sv. vojne.
Mňa by len zaujímalo, ako tento investičný dlh v EÚ vznikol, kto ho spôsobil a či za tento zločin ponesie zodpovednosť.
Prečítajte si tiež:
- Fico vyzval Progesívne Slovensko, aby prestalo Šefčovičovi “pripravovať peklo” pri vypočutí v Európskom parlamente
- Zelenskyj: Ficovi som povedal veľa vecí
- Fico: “Rusi sú na tom podstatne lepšie ako sme očakávali. Sankciami nezmeníme nič“