Bratislava 9. júla 2021 AKTUALIZOVANÉ (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Od minuloročných volieb až do teraz na Slovensku prebieha podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽaNO) zápas s „korupčnou hydrou“. Uviedol to vo svojom videopríhovore pri príležitosti 100 dní svojej vlády. Zdôraznil, že musí byť nastolený poriadok a skorumpovaní ľudia by mali byť vypudení z úradov, polície či súdov a priestor majú dostať poctiví policajti, vyšetrovatelia, prokurátori aj sudcovia
Doplnil, že to, čo nazýva opozícia „vojnou v polícii“, je v skutočnosti očista a tá má politickú podporu jeho vlády. Podotkol, že program novej vlády vzišiel z toho, ktorý mala aj vláda jeho predchodcu Igora Matoviča (OĽaNO). V pláne je naďalej urobiť zo Slovenska spravodlivú, modernú a ekonomicky silnú krajinu.
Heger poukázal, že sa im podarilo odovzdať Plán obnovy a odolnosti Slovenska medzi prvými krajinami. Ľuďom chcú cez tento plán zaistiť lepšiu zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, verejnú dopravu, kvalitnejšie bývanie a aj zdravšie životné prostredie. Dodal však, že pretaviť tieto plány do skutočnosti nebude ľahké.
„Teraz budeme chvíľu ‚sadiť‘, teda robiť zmeny, možno aj nepopulárne, ale keď sa nevzdáme, tá úroda bude stáť za to,“ povedal.
.
Nebyť pandémie, podľa Hegera by ako vláda dokázali viac a v rámci koaličných vzťahov by bolo aj viac pokoja. Pandémia však vyčerpala spoločnosť po všetkých stránkach. Obrala ju o psychické sily, energiu, trpezlivosť a, samozrejme, aj o zdroje. Na boj s pandémiou štát minul takmer osem miliárd eur, aby zabránili masovému prepúšťaniu ľudí, kolapsu zdravotníctva, nárastu osobných tragédií a zároveň pripravili odmienky na masívne očkovanie. Z jeho pohľadu Slovensko nie je na kolenách, ale ďalej bojuje. Vníma, že kríza bola zvládnutá lepšie ako v roku 2009. Konštatoval, že Slovensko dosiahlo najlepšie výsledky v spotrebe domácností v celej eurozóne. Vo svojom príhovore zároveň spomenul očkovanie proti ochoreniu COVID-19, ktoré podľa neho zachraňuje životy, zmierňuje následky ochorenia a chráni spoločnosť aj ekonomicky.
„Ak sa nám podarí zaočkovať väčšinu obyvateľov, a tým výrazne oslabiť tretiu vlnu pandémie, ekonomika sa už tento rok vráti na predkrízovú úroveň,“ vysvetlil.
Prezidentka Zuzana Čaputová vymenovala novú vládu na čele s Hegerom 1. apríla 2021.
Premiér: Na boj s pandémiou štát minul už takmer osem miliárd eur
Na boj s pandémiou štát minul už takmer osem miliárd eur. Na naše pomery je to závratná suma. V príhovore k sto dňom vlády to uviedol predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) s tým, že vďaka tomu sme dokázali odvrátiť masové prepúšťanie ľudí, kolaps zdravotníctva a zabránilo sa aj výraznému nárastu osobných tragédií. Dokázali sa rovnako pripraviť podmienky na masívne očkovanie.
“Keď sa pozriem na náš spoločný boj s pandémiou z nadhľadu, vidím Slovensko, ktoré nie je na kolenách, ale bojuje,” povedal s tým, že krízu sme zvládli omnoho lepšie ako v roku 2009.
Včasný zásah vlády v apríli 2020 podľa Hegera spôsobil, že výkonnosť našej ekonomiky klesla výrazne menej, ako je priemer EÚ.
“Je mi ľúto každého človeka, ktorý podľahol pandémii,” uviedol.
Ako tvrdí, jedinou účinnou zbraňou v boji s pandémiou je očkovanie. Poznamenal, že zachraňuje životy, zmierňuje následky ochorenia a chráni spoločnosť aj ekonomicky.
“Ak sa nám podarí zaočkovať väčšinu obyvateľov, a tým výrazne oslabiť tretiu vlnu pandémie, ekonomika sa už tento rok vráti na predkrízovú úroveň,” povedal.
.
Poukázal, že na 100 dní vo funkcii predsedu vlády si vytýčil niekoľko priorít.
“Dôstojne reprezentovať Slovensko v zahraničí. Sme hrdí na naše bohaté historické dedičstvo a chceme ho ponúknuť pri zvyšovaní kvality života v Európe. Máme jasné hodnoty, ciele, sme aktívni a vystupujeme rovnako aj v zahraničí. EÚ je náš životný priestor a je skvelé, že to tak je,” povedal.
Zároveň poukázal aj na plán obnovy, za ktorý sme dostali dobré hodnotenie Európskej komisie.
“Vďaka nášmu plánu obnovy získajú hlavne obyčajní ľudia. Získajú lepšiu zdravotnú starostlivosť, vzdelanie, verejnú dopravu, kvalitnejšie bývanie a zdravšie životné prostredie. Po rokoch nečinnosti nebude ľahké pretaviť tieto plány do skutočnosti,” povedal premiér.
Heger poznamenal, že teraz sa budú robiť možno aj nepopulárne zmeny.
“Keď sa nevzdáme, tá úroda bude stať za to. Kvalitné školy, mladí ľudia pripravení na pracovný trh, lepšie platená práca, dostatok zdravotného personálu, kvalitne vybavené nemocnice a s tým vyššia spokojnosť pacientov. Ale hlavne slúžiaci štát, ktorý občanom pomáha, a nie ho preháňa,” poznamenal vo svojom príhovore.
Poukázal na to, že od minuloročných volieb až do súčasnosti “prebieha jeden z najdôležitejších zápasov od Nežnej revolúcie”.
“Je to zápas s korupčnou hydrou, keď sa úplatky vo veľkom balili do alobalov alebo škatúľ od šampanského. Bolo to nehorázne a nespravodlivé, ako vyvolení bezohľadne bohatli na úkor obyčajných ľudí. S týmto musíme skoncovať, musíme nastoliť poriadok,” povedal.
Priestor podľa neho majú dostávať poctiví policajti, vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia, aby sme sa dočkali dlho očakávanej spravodlivosti.
“To, čo opozícia dnes nazýva vojnou v polícii, je v skutočnosti očista. Táto očista má politickú podporu mojej vlády,” poznamenal.
.
Nepochybuje, že by dokázali viac a v koalícii by bolo aj viac pokoja, keby nebola pandémia.
Sulík: Vláda Hegera priniesla upokojenie vzťahov, SaS bude spoľahlivý partner
Strana SaS považuje sto dní vlády Eduarda Hegera (OĽANO) za dobrý odrazový mostík pre ďalšie trojročné vládnutie. Stanovisko strany TASR v tejto súvislosti poskytol jej hovorca Ondrej Šprlák.
Líder strany a vicepremiér Richard Sulík hovorí o väčšom čase na pokojné vládnutie, minister školstva Branislav Gröhling (SaS) zas o akcieschopnosti vlády či jej pripravenosti riešiť problémy pokojne a s rozvahou.
“Vláda Eduarda Hegera priniesla upokojenie vzťahov vnútri koalície. Som rád, že máme viac priestoru na pokojné vládnutie a nemusíme riešiť osobné spory,” skonštatoval Sulík. Podľa jeho slov to dokazuje napríklad schválenie Národnej vodíkovej stratégie či posun pri dostavbe Mochoviec. Deklaroval, že SaS bude zodpovedným a spoľahlivým partnerom v tejto vláde. Premiér Heger podľa neho svoju funkciu zvláda dobre. “Aj preto plne stojíme za touto vládou,” dodal.
Podpredseda SaS a minister školstva Gröhling podčiarkol, že vládu čakajú nové výzvy, pričom pokojná spolupráca sa podľa neho stáva nevyhnutnou požiadavkou na dobré vládnutie. “Konštruktívna kritika či iný pohľad na vec už viac nemôže byť spúšťačom novej krízy. Považujem preto za pozitívne, že premiér Eduard Heger je človekom konsenzu,” hovorí. Za kľúčové považuje to, že pre novú vládu je prioritou aj školstvo. “Tento záväzok je nevyhnutný pre úspešnú budúcnosť Slovenska,” uzavrel.
Príhovor v plnom znení
Vážení občania,
na Slovensku máme tradíciu, že prvých 100 dní je obdobie, ktoré dostávajú nové vlády na to, aby pripravili svoje rezorty na plnenie nového vládneho programu.
Toto však nie je prípad mojej vlády. Moja vláda vzišla z tých istých volieb ako vláda Igora Matoviča a má stále ten istý program.
Je to program spravodlivého, moderného a ekonomicky silného Slovenska, v ktorom budeme všetci radi žiť.
Na mojich prvých 100 dní vo funkcii predsedu vlády som si vytýčil niekoľko priorít:
Dôstojne reprezentovať Slovensko v zahraničí. Sme hrdí na naše bohaté historické dedičstvo a chceme ho ponúknuť pri zvyšovaní kvality života v Európe. Máme jasné hodnoty, jasné ciele, sme aktívni a vystupujeme rovnako doma aj v zahraničí.
Európska únia je náš životný priestor a je skvelé, že to tak je.
S tým úzko súvisí aj náš Plán obnovy a odolnosti. Odovzdali sme ho medzi prvými krajinami a vyslúžili sme si vynikajúce hodnotenie Európskej komisie za jeho vysokú kvalitu.
Chcem, aby to aj dnes zaznelo – vďaka nášmu plánu obnovy získajú hlavne obyčajní ľudia. Získajú lepšiu zdravotnú starostlivosť, lepšie vzdelanie, verejnú dopravu, kvalitnejšie bývanie a zdravšie životné prostredie.
Po rokoch nečinnosti nebude ľahké pretaviť tieto plány do skutočnosti. Chcem vás však ubezpečiť, že do toho dáme všetky sily. Teraz budeme chvíľu sadiť, teda robiť zmeny, možno aj nepopulárne, ale keď sa nevzdáme, tá úroda bude stáť za to: kvalitné školy, mladí ľudia pripravení na pracovný trh, lepšie platená práca, dostatok zdravotného personálu a kvalitne vybavené nemocnice a tým vyššia spokojnosť pacientov, ale hlavne slúžiaci štát, ktorý občanovi pomáha, a nie ho preháňa.
Od minuloročných volieb až do dnešných dní prebieha nepochybne jeden z najdôležitejších zápasov od Nežnej revolúcie. Je to zápas s korupčnou hydrou, keď sa úplatky vo veľkom balili do alobalov alebo škatúľ od šampanského.
Bolo to nehorázne a nespravodlivé, ako vyvolení bezohľadne bohatli na úkor obyčajných ľudí.
S týmto musíme skoncovať. Musíme nastoliť poriadok. Musíme vypudiť skorumpovaných ľudí z úradov, súdov, z polície i prokuratúry.
Veď si len spomeňme, ako nás po celé tie minulé roky deprimovali predražené tendre, podozrenia z korupcie, okrádanie ľudí a k tomu nečinnú políciu a prokuratúru. Miliardy eur sa naliali do ciest, ktoré nie sú stále hotové. Predávali sa emisie garážovým firmám. Nakupovali sa predražené CT-čka, zatiaľ čo pacienti ležali v ošarpaných nemocniciach.
Preto nech dostávajú priestor poctiví policajti, vyšetrovatelia, prokurátori a sudcovia, aby sme sa dočkali dlhoočakávanej spravodlivosti.
To, čo dnes opozícia nazýva vojnou v polícii, je v skutočnosti očista. Táto očista má politickú podporu mojej vlády. Vedzte, prosím, že len ako spravodlivá spoločnosť budeme prosperovať.
Nepochybujem, že by sme dokázali viac a v našej koalícii by bolo aj viac pokoja, nebyť pandémie. Pandémia vyčerpáva našu spoločnosť po všetkých stránkach.
Oberá nás o psychické sily, energiu, trpezlivosť a, samozrejme, aj o zdroje. Na boj s pandémiou štát už minul takmer 8 miliárd eur. Je to na naše pomery závratná suma.
Ale vďaka nej sme dokázali odvrátiť masové prepúšťanie ľudí či kolaps zdravotníctva, zabránili sme ňou výraznému nárastu osobných tragédií. Vďaka nej sme dokázali pripraviť podmienky na masívne očkovanie.
Keď sa pozriem na náš spoločný boj s pandémiou z nadhľadu, vidím Slovensko, ktoré nie je na kolenách, ale naopak bojuje. A ďakujem každému z vás, že nám pomáhate. Vážim si to!
Krízu sme zvládli omnoho lepšie ako v roku 2009, nedopustili sme výrazný nárast nezamestnanosti, a preto sme dosiahli najlepšie výsledky v spotrebe domácností v celej eurozóne. Včasný zásah vlády v apríli 2020 spôsobil, že výkonnosť našej ekonomiky klesla menej, ako je priemer Európskej únie.
A to sme v rámci možností nepretržite pomáhali najzraniteľnejším skupinám obyvateľov.
Je mi ľúto každého človeka, ktorý podľahol pandémii, súcitím s pozostalými. A o to s väčším presvedčením hovorím, že dnes je jedinou účinnou zbraňou proti vírusu očkovanie.
Očkovanie zachraňuje životy, zmierňuje následky ochorenia a chráni spoločnosť aj ekonomicky. Ak sa nám podarí zaočkovať väčšinu občanov a tým výrazne oslabiť tretiu vlnu pandémie, ekonomika sa už tento rok vráti na predkrízovú úroveň.
Vážení občania,
svoj príhovor k 100 dňom mojej vlády by som rád zakončil tradičnou vetou, že Slovensko čaká lepšia budúcnosť.
Áno, je to pravda. Tvrdo pracujeme, sme odhodlaní naplniť kvalitne pripravený plán a urobiť zo Slovenska modernú a úspešnú krajinu, kde budeme radi žiť!
Ako predseda vlády Slovenskej republiky hľadám spojencov týchto zmien a dúfam, že sa ku mne pridáte.
Preto spojme sily, stavajme na skúsenostiach a nikdy sa nevzdávajme!
SaS: Sto dní vlády Hegera bol dobrý odrazový mostík pre ďalšie vládnutie
Strana Sloboda a Solidarita (SaS) považuje sto dní vlády Eduarda Hegera za dobrý odrazový mostík pre ďalšie trojročné vládnutie
„Čakajú nás nové výzvy a tak sa pokojná spolupráca stáva nevyhnuteľnou požiadavkou pre dobré vládnutie. Konštruktívna kritika či iný pohľad na vec už viac nemôže byť spúšťačom novej krízy. Považujem preto za pozitívne, že premiér Eduard Heger je človekom konsenzu. Taktiež je môjho pohľadu kľúčové, že pre novú vládu je školstvo prioritou. Tento záväzok je nevyhnutný pre úspešnú budúcnosť Slovenska,“ doplnil podpredseda SaS a minister školstva Branislav Gröhling.