Moskva 25. mája 2023 (HSP/washingtonpost/Foto:TASR/AP)
Jevgenij Prigožin po svojom víťazstve pri obsadení ukrajinského mesta Bachmut varoval, že brutálna vojna Moskvy by mohla Rusko uvrhnúť do podobných nepokojov ako revolúcia v roku 1917, ak sa jeho oddelená a bohatá elita nezačne v konflikte angažovať priamo, informuje o tom The Washington Post
V dlhom rozhovore s Konstantinom Dolgovom, Prigožin, zakladateľ a vodca skupiny Wagner, tiež tvrdil, že vojna sa veľkolepo zvrtla, pretože sa nepodarilo “demilitarizovať” Ukrajinu, čo bol jeden z cieľov invázie, ktoré si stanovil prezident Vladimir Putin. Vyzval tiež na totalitnú politiku.
“Sme v situácii, keď môžeme Rusko jednoducho stratiť,” povedal Prigožin a použil expresívnu vetu, aby sa presadil. “Musíme zaviesť stanné právo. Musíme, žiaľ… vyhlásiť nové vlny mobilizácie, musíme nasadiť všetkých, ktorí sú schopní, aby pracovali na zvýšení výroby munície,” povedal. “Rusko musí niekoľko rokov žiť ako Severná Kórea, takpovediac zavrieť hranice… a tvrdo pracovať.”
S odvolaním sa na hnev verejnosti na okázalý životný štýl ruských boháčov a mocných Prigožin varoval, že do ich domovov môžu vtrhnúť ľudia s “vidlami”. Vyzdvihol Kseniu Šojguovú, dcéru ministra obrany Sergeja Šojgu, ktorú videli na dovolenke v Dubaji so snúbencom Alexejom Stoljarovom, fitnes blogerom.
“Deti elity v najlepšom prípade zatvárajú svoje pasce a niektoré si dovoľujú verejný, tučný, bezstarostný život,” povedal Prigožin v rozhovore, ktorý bol v stredu zverejnený na videu. “Toto rozdelenie sa môže skončiť ako v roku 1917, revolúciou – keď najprv povstanú vojaci a potom ich budú nasledovať ich blízki.”
Prigožin, ktorý si zarobil majetok a prezývku “Putinov šéfkuchár” na vládnych zákazkách v oblasti stravovania, sa chopil ústrednej úlohy vo vojne na Ukrajine, keď najprv nasadil svojich žoldnierov na frontové línie a neskôr vo veľkom verboval z väzníc, aby posilnil vyčerpané sily Moskvy. V rozhovore Prigožin povedal, že nevie variť a že novinári ho mali nazvať “Putinovým mäsiarom”.
Wagner viedol nápor v Bachmute, ktorý tento týždeň vyvrcholil tým, že Putin vyhlásil, že mesto je pod ruskou kontrolou, čo bol jeho prvý významný územný zisk od minulého leta. Ukrajina trvá na tom, že stále bojuje na predmestí mesta.
Hoci Prigožinova úloha v Bachmute mu poskytla významnú platformu, viedol nepríjemný spor so Šojguom a ďalšími ruskými vojenskými veliteľmi, ktorých obviňoval, že odopierajú Wagnerovi potrebnú muníciu. Opakovane tiež hrozil, že sa z Bachmutu stiahne.
V rozhovore s Dolgovom sa Prigožin priznal, že ho vedie láska k vlasti a lojalita voči Putinovi. Zároveň však predniesol ostrú kritiku vojny, ktorú Kremeľ nazýva “špeciálnou vojenskou operáciou”.
Namiesto demilitarizácie podľa neho invázia zmenila “ukrajinskú armádu na jednu z najsilnejších na svete” a Ukrajincov na “národ, ktorý pozná celý svet”.
“Ak mali, obrazne povedané, na začiatku špeciálnej operácie 500 tankov, teraz ich majú 5 000,” povedal. “Ak mali 20 000 bojovníkov, ktorí vedeli bojovať, teraz ich majú 400 000. Ako sme ich ‘demilitarizovali’? Teraz sa ukazuje, že sme ju militarizovali – čert vie ako.”
Prigožin tento týždeň opäť vyhlásil, že jeho bojovníci opustia Bachmut, čo môže byť snaha ponechať Šojguovi zodpovednosť za udržanie mesta, ktoré Kyjev trvá na tom, že ho znovu získa.
Podľa The Washington Post, mal v rozhovore osobitný jed na deti elity a na mnohých bohatých Rusov, ktorí sa snažili vyhnúť tomu, aby im vojna narušila život. Prigožin sa však nevyjadril k tomu, že táto snaha chrániť Rusov bola ústrednou stratégiou Putina od začiatku invázie.
Prigožin uviedol, že smútok “desaťtisícov príbuzných” zabitých vojakov môže dosiahnuť bod varu a ruská vláda bude musieť čeliť širšiemu hnevu a nespokojnosti, ktorú ešte prehĺbia ekonomické rozdiely.
“Moja rada ruským elitám – získajte svojich chlapcov, pošlite ich do vojny, a keď pôjdete na pohreb, keď ich začnete pochovávať, ľudia povedia, že teraz je všetko spravodlivé,” povedal Prigožin v rozhovore.
Zatiaľ čo bežní ruskí vojenskí predstavitelia držia počet obetí na Ukrajine pod pokrievkou, Prigožin uviedol, že v bitke o Bachmut zahynulo 20 000 bojovníkov Vagnera. Aj keď ide o podhodnotené číslo, zatieňuje posledný oficiálny údaj, ktorý Moskva uviedla v septembri, keď Šojgu tvrdil, že zahynulo 5 937 vojakov.
Podľa The Washington Post, vojenskí experti pripisujú taký vysoký počet mŕtvych medzi Vagnerovými bojovníkmi brutálnej taktike jeho veliteľov, ktorí posielali vlny slabo vycvičených zajatcov, aby vyčerpali Ukrajincov, pričom občas zajatcom hrozili smrťou, ak ustúpia.
The Washington Post uvádza, že hoci sa Prigožin snažil budovať si imidž bojovníka a na nespočetných videách sa objavoval v plnej bojovej výstroji na frontovej línii, patrí medzi Putinových kumpánov, ktorí sa stali miliardármi vďaka svojim vládnym konexiám a zákazkám. Podobne ako jeho bojovníci je však aj Prigožin bývalý trestanec: väčšinu 80. rokov strávil vo väzení za lúpež.
Prigožin zatiaľ nemá konkurenciu v publicite, uspel tam, kde niektorí bežní velitelia narazili, v niektorých prípadoch ponižujúcim spôsobom.
Vojenskí experti napríklad poukázali na zinscenovaný klip generálplukovníka Alexandra Lapina, ktorý sa objavil v utorok a na ktorom velí malej skupine vojakov, aby odrazili záhadný dvojdňový vpád v Belgorodskej oblasti, ktorá je základňou ruských síl a hraničí s Ukrajinou.
Na klipe, na ktorom je vidieť Lapina, ako kráča popri konvoji obrnených vozidiel a kričí: “Vpred, chlapci! Za vlasť”, niektorí ruskí provojnoví blogeri zosmiešnili ako “trápny” a “smiešny”. Miestni predstavitelia medzitým odbíjali otázky civilistov, ktorí boli znepokojení narušením hraníc.
“Mám na ministerstvo obrany ešte viac otázok ako vy,” povedal gubernátor Belgorodu Vjačeslav Gladkov v živom vysielaní otázok a odpovedí s miestnymi obyvateľmi po tom, čo milície zložené z Rusov bojujúcich vo vojne na strane Ukrajiny prepadli kontrolné stanovište v okrese Grayvoron a prenikli do okolitých dedín.
Gladkov v utorok uviedol, že pri evakuácii počas útoku zomrela jedna žena a osem ľudí bolo zranených. Ruskí predstavitelia tvrdili, že útoky odrazili, zatiaľ čo zodpovedné milície v stredu uviedli, že stále aktívne bojujú na ruskom území.
“Žijeme vo veľmi ťažkom období,” uviedol Gladkov v samostatnom
Narušenia v Belgorode pokračovali aj v stredu, pričom viaceré drony sa zamerali na plynovod a obytné budovy, uviedol Gladkov.
Prigožin v rozhovore uviedol, že existuje “optimistický scenár” pre ruskú vojnu: Západná podpora Ukrajine sa vyčerpá a Čína sprostredkuje mierovú dohodu, ktorá umožní Rusku ponechať si okupované ukrajinské územia.
“Optimistickému scenáru veľmi neverím,” povedal a dodal, že namiesto toho by Ukrajina mohla čiastočne uspieť v očakávanej protiofenzíve, čím by sa ruské jednotky priblížili k hraniciam, ktoré existovali pred začiatkom bojov v roku 2014. Mohli by tiež zaútočiť na Krym a pokračovať v tlaku na východe, vyzbrojení ďalšími západnými zbraňami, povedal.
“S najväčšou pravdepodobnosťou tento scenár nebude pre nás dobrý,” povedal Prigožin. “Takže sa musíme pripraviť na ťažkú vojnu.”