Bratislava 16. júna 2021 (HSP/Foto:Pixabay,PR Clinic)
Rozdiely v majetkoch Slovákov sú často doslova priepastné, čo potvrdila aj koronakríza
Tretina Slovákov má k dispozícii maximálne 400 eur. Nájdu sa však aj podstatne bohatší – 14 percent má ušetrených najmenej 12 tisíc. Za vlaňajšok a počas tohto roku, kedy finančnú situáciu mnohých ovplyvnila pandémia, štyrom z desiatich ľudí z usporených peňazí ubudlo, štvrtine dokonca výrazne. Na druhej strane, zatvorené obchody či obmedzené služby priniesli pätine opýtaných zvýšenie rodinných úspor aj o tisícky eur. Vyplýva to z prieskumu pre spoločnosť Home Credit *.
Niektorých postihla koronakríza výrazne, ďalších o niečo menej, no našli sa aj takí, ktorým sa počas nej darilo viac ako pred ňou. Predovšetkým počas vlaňajšku prišli mnohí Slováci pre pandémiu o zamestnanie, viacerí sa museli na niekoľko mesiacov uskromniť a žiť zo znížených príjmov či z úspor. Prejavilo sa to aj na finančnej kondícii mnohých rodín. Ako ukázal prieskum pre spoločnosť Home Credit, polovica slovenských domácností má našetrených menej, ako je jeden ich mesačný príjem. Naopak, viac ako tri mesačné príjmy má k dispozícii približne štvrtina.
Keď sa na to pozrieme v konkrétnych sumách, tretina ľudí má k dispozícii maximálne 400 eur. Šiesti z desiatich majú do dvoch tisíc eur. Je tu však aj skupina oveľa bonitnejších – 14 percent opýtaných má našetrených viac ako 12 tisíc eur.
Štyrom z desiatich ubudlo z úspor, niektorí si však aj výrazne polepšili
Zníženie úspor domácností od začiatku roku 2020 doteraz deklarovalo 42 percent opýtaných, výrazné zníženie až štvrtina. „Približne traja z desiatich Slovákov ostali vo výške našetrených peňazí zhruba na tom istom ako boli predtým, no našlo sa aj päť percent takých, ktorí si počas koronakrízy výrazne pomohli a značne si navýšili svoje úspory,“ približuje analytik trhu Jaroslav Ondrušek zo spoločnosti Home Credit.
Dve tretiny Slovákov prišli o svoje úspory do sumy 800 eur, no boli aj takí, ktorí stratili oveľa viac. Až 16 percent opýtaných uviedlo, že im z úspor ubudlo najmenej 3 200 eur. Na druhej strane medzi tými, ktorí si počas koronakrízy finančne polepšili, dominovali takí, ktorým pribudlo do 400 eur (41%). „Čo je zaujímavé, dvaja z desiatich ľudí, ktorým sa v sporení darilo, deklarovalo zvýšenie rodinných úspor o viac ako 4 000 eur,“ doplnil Jaroslav Ondrušek.
Na čom najviac Slováci ušetrili?
Ľudia, ktorí si napriek koronakríze zvýšili svoje úspory, v prieskume najčastejšie uvádzali, že za tým boli predovšetkým zavreté kamenné prevádzky obchodov a nefungujúce, inak nimi často využívané služby, pre obmedzenia spôsobené obavami zo šírenia koronavírusu. Jednoducho nemali kde míňať zarobené peniaze.
Okrem vyššie spomenutých dôvodov to boli následne ďalšie faktory, ako sú zvýšenie mesačného príjmu, dedičstvo, predaj majetku, peniaze zo sporenia a investícií, ale aj zníženie výšky splátok úverov.
Na trhu existujú pôžičky, kedy si ľudia môžu meniť v rámci vopred daných mantinelov výšku mesačných splátok. „V súčasnej dobe zaznamenávame trend nárastu záujmu ľudí o flexibilnú pôžičku práve vďaka tomu, že umožňuje zadarmo meniť mesačnú výšku splátok, odložiť ju alebo predčasne splatiť. Človek sa tak nemusí obávať, že ak sa mu krátkodobo znížia príjmy, nebude schopný plniť svoje záväzky, ale splátky si jednoducho zníži,” vysvetľuje Luděk Jírů, generálny riaditeľ Home Credit ČR a SR.
Reprezentatívny prieskum začiatkom júna 2021 realizovala agentúra STEM/MARK exkluzívne pre Home Credit Slovakia, a.s.