Bratislava 9. júna 2023 (HSP/Foto:TASR/AP- Aurelien Morissard)
So Spojenými Štátmi na večné časy a nikdy inak – takto nejako vnímajú vedúcu úloha USA vo svete naši bývalí vládni politici. Najnovší prieskum Európskej rady pre zahraničné vzťahy (ECFR) však potvrdzuje, že až 74 percent Európanov – si myslí, že kontinent by mal znížiť svoju vojenskú závislosť od USA a investovať do vlastných obranných schopností. Prieskum z 11 krajín tiež ukazuje, že väčšina obyvateľov v každej skúmanej krajine chce, aby Európa zostala neutrálna v akomkoľvek konflikte medzi USA a Čínou o Taiwan
Článok, ktorý zverejnil Politico poukazuje na správu (ECFR), ktorá vychádza z prieskumu monitorovania nálad v 11 krajinách EÚ.
„Hlavným záverom nášho prieskumu je, že Európania chcú, aby sa EÚ stala viac sebestačná v zahraničnej politike a vybudovala si vlastné obranné schopnosti,” uviedla v tlačovej správe Jana Puglierin, jedna z autoriek správy.
S postojom francúzkeho prezidenta Macrona, ktorý na Slovensku podrobili kritike, niektorí politici bývalej vládnej koalície, však väčšina Európanov súhlasí – a to v otázke Číny a USA.
V aprílovom rozhovore pre POLITICO francúzsky líder povedal, že „veľké riziko”, ktorému Európa čelí, spočíva v tom, že sa „zapletie do kríz, ktoré nie sú naše” – vrátane Taiwanu – a zabráni Európe „budovať svoju strategickú autonómiu”, pričom dodal, že kontinent by sa mal brániť tomu, aby sa stal „nasledovníkom Ameriky”.
Správa vychádza z prieskumu verejnej mienky so 16 168 respondentmi z 11 krajín a poukazuje, že väčšina v každej skúmanej krajine chce, aby Európa zostala neutrálna v akomkoľvek konflikte medzi USA a Čínou o Taiwan – v súlade s nedávnymi vyhláseniami francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona. Až štyridsaťtri percent Európanov považuje Čínu za „nevyhnutného partnera”.
Na rozdiel od prístupu von der Leyenovej, Macron pri návšteve Číny hovoril o oživení strategického a globálneho partnerstva s Čínou a zámerne sa vyhýbal kritickým poznámkam na tému Taiwanu. Podobne ako pred ním Scholza, aj Macrona sprevádzala podnikateľská delegácia, ktorá v Číne uzavrela viaceré dohody. Macronov odkaz Si Ťin-pchingovi bol jasný: Paríž chce úzke ekonomické vzťahy s Pekingom, aj keď Čína nebude proti ruskej invázii na Ukrajinu a bude naďalej udržiavať úzke vzťahy s Kremľom. V skutočnosti Macron často navrhoval, že EÚ by mala spolupracovať s Čínou na riešení problému Ruska.
Na vtedajšie slová Macrona o tom, že Európa by sa mala dištancovať od napätia vzrastajúceho medzi Spojenými štátmi a Čínou kvôli Taiwanu a vytvoriť si vlastnú strategickú nezávislosť vo všetkých oblastiach – od energetiky po obranu, reagovalo aj Poľsko. Hovorca poľskej vlády vtedy uviedol, že Varšava s názorom Macrona nesúhlasí. Poľsko namiesto „strategickej nezávislosti” hovorí o „strategickom partnerstve” medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi, ktoré chce ďalej budovať. Zdôraznil, že obe strany majú spoločné demokratické hodnoty a na nich založené ekonomické systémy.