Bratislava 1. augusta 2023 (TV JoJ24/HSP/Foto: Screenshot)
Predstavte si, že by sa najbližší víkend konali parlamentné voľby. Išli by ste voliť? A ktorú stranu alebo hnutie by ste volili? Na otázky odpovedá prieskum, ktorý pre TV JoJ 24 urobila agentúra AKO
Prieskum potvrdil predpoklad niektorých politológov, že elektorát strán Progresívne Slovensko a Hlas SD tvorí do istej miery spojené nádoby. Za prvým Smerom SSD s nie prekvapivými 19,9 % (36 mandátov) hlasov sa totiž umiestnilo Progresívne Slovensko s 16,4 % (30) a až za ním Hlas SD so ziskom 15,2 % voličských hlasov (28 kresiel). ďaleko za nimi je koalícia OĽANO a priatelia s 6,7 %. Hoci z prezentácie výsledkov prieskumu to nevidno na prvý pohľad, Matovičovo hnutie by sa do parlamentu nedostalo, koalícia potrebuje aspoň 7 %. Republika s rovnakým ziskom by tak bola na štvrtom mieste (12 mandátov).
Saske prieskum dáva 6,6 % (12), Sme rodina 6,1 % (11), KDH 6,0 % (11) a SNS 5,8 % (10 mandátov). Pod schodmi do parlamentu by tak ostali Szövetség – Magyarok. Nemzetiségek. Regiók /Aliancia s 2,2 %, Demokrati s rovnakým ziskom, Modrí, Most – Híd 1,5 % a ĽSNS s 1,2 %. Ostatným stranám dal prieskum pod jedno percento.
Zaujímavosťou je, že neexistuje šedá zóna, teda strany, ktoré sa síce nedostanú do NR SR, ale majú nárok na finančný príspevok od štátu. Nachádza sa v nej jediný subjekt, ktorým je Matovičovo hnutie.
Volieb by sa zúčastnilo 66,9 % opýtaných, ďalších 17,1 % nevie, či pôjde k voľbám, 12,9 % uviedlo, že by k voľbám nešlo a 3,1 % odmietlo na otázku odpovedať. Smer v júli stratil takmer percento, ale v auguste to dohnal dvojnásobne – 1,8 % vzostup, kým Hlas v oboch mesiacoch stratil, v júli 0,7 % a v auguste 1,3 %. Kleslo aj OĽANO o pol percenta oproti júlu.
Výsledky sa značne líšia aj podľa krajov, aj podľa veku či vzdelania. Ak by volili len najmladší vo veku od 18 do 33 rokov, bolo by Progresívne Slovensko suverénnym víťazom (25 %) Pred Smerom (13 %) a Republikou (11 %). Hlas by mal len 8 %. Preferncie Smeru stúpajú s vekom respondentov, v kategórii 50 až 65 rokov suverénne vedie (26 %) u ešte starších ho mierne predbieha Hlas.
Vysokoškolsky vzdelaní ľudia by uprednostnili PS, dostalo by viac ako štvrtinu hlasov, s klesajúcou úrovňou vzdelania PS padá a rastie Smer a Hlas na 23 a 22 percent.
Rozdiely v regiónoch sú priam fantastické. Kým v Bratislavskom kraji by viedlo Progresívne Slovensko s prehľadom (34 %) nad Smerom (17 %), v Košickom by vyhral Smer (26 %) a PS by dostalo len 13 %.