Bratislava 5. apríla 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR – Pavel Neubauer)
Po tom, čo sa tento týždeň objavila nová kauza ministra vnútra Romana Mikulca (OĽaNO) s údajným nedostatkami pri nakladaní s utajovanými informáciami, ktoré zistil Národný bezpečnostný úrad (NBÚ), sa v mainstreamových médiách začína písať o tom, že prezidentka Zuzana Čaputová by po sviatkoch mohla pristúpiť ku vymenovaniu úradníckej vlády
Denník N priniesol stanovisko hovorcu hlavy štátu Martina Strižinca, podľa ktorého by takýto krok Slovensku nepomohol. “Prezidentka by mohla urobiť silové gesto a vymeniť súčasnú vládu za úradnícku, ale je presvedčená, že pre Slovensko by to nebolo najlepšie riešenie,“ myslí si Strižinec.
Hovorca zopakoval už dlho prezentované stanovisko Čaputovej, že prezidentka je pripravená úradnícku vládu vymenovať a na takýto možné krok sa reálne pripravuje, ale urobí to len ak sa potvrdia významné zlyhania súčasných poverených ministrov.
Samotná Zuzana Čaputová nedávno povedala, že problém vo vymenovaní úradníckej vlády vidí aj v tom, že noví ministri by sa museli určitý čas zoznamovať s novou prácou a tiež fakt, že viaceré relevantné politické strany deklarujú, že by takúto vládnu nepodporili v NR SR.
Personálne špekulácie
Pri politických debatách sa už objavilo viacero mien potenciálnych ministrov či predsedov vlády úradníckej vlády, ktorú by mohla vymenovať Zuzana Čaputová. Médiá spomínajú ako možného premiéra do konania predčasných volieb v septembri 2023 viceguvernéra NBS Ľudovíta Ódora.
Vo vláde odborníkov by údajne okrem neho mohli sedieť mená ako Lívia Vašáková – súčasné riaditeľka sekcie plánu obnovy Úradu vlády SR, Matej Drlička – bývalý šéf Slovenského národného divadla, či Rastislav Káčer, ktorý už v súčasnosti ako poverený minister vedie rezort diplomacie.
Šéf Smeru-SD Robert Fico nedávno uviedol, že by úradnícku vládu podporil, ak by to znamenalo konanie predčasných volieb v skoršom ako septembrovom termíne. Fico taktiež poznamenal, že Smer-SSD by v parlamente nepodporil také zloženie úradníckej vlády, v ktorom by figurovali mená súčasných kontroverzných ministrov ako Jaroslav Naď či Rastislav Káčer.
Zosadiť či nezosadiť Hegera
Súčasný premiér Eduard Heger nedávno založil stranu Demokrati a ak by ho Čaputová vymenila, stratil by mediálnu pozornosť v kľúčových fázach kampane. Práve to by mohlo byť dôvodom, prečo tím okolo Čaptuovej reálne pracuje s možnosť vymenovania úradníckej vlády.
Stiahnutím Hegera z obehu by mohlo nastať oslabenie Demokratov a ťažiť by z toho mohlo práve Progresívne Slovensko, z ktorého Zuzana Čaputová vzišla. Tieto zákulisné hry si všimol aj poslanec parlamentu Tomáš Taraba (Život-NS), ktorý na Telegrame uviedol, že na chodbách parlamentu sa už dlhšie diskutuje o zosadení Hegera ako o “hotovej veci”.
“Čaputovej však samozrejme nejde o Slovensko, ale ide jej len o Progresívne Slovensko. To však nič nemení na tom, že Hegera by mala odvolať okamžite. Realita je, že Hegerovi neprechádzajú v parlamente zákony, bojí sa chodiť do parlamentu vôbec rokovať o ich podpore, pretože vlastne nemá ani s kým sa baviť,” vysvetľuje Tomáš Taraba.
Dodal, že prezidentka Čaputová a PS pochopili, že Heger sa vlastne rozhodol robiť im konkurenciu. “Tepláreň je predsa ich pútnicke miesto. Keďže Heger nerobí nič iné, len zneužíva vládnu funkciu na marketing pre vlastnú politickú stranu pretláčanú jednou televíziou a jednou prieskumnou agentúrou. Čaputová musí zatiahnuť ručnú brzdu. Heger je totiž z titulu funkcie neprimerane zastupovaný v médiách a na marketing zneužíva vládne limuzíny, lietadlá, vrtulníky a robí si jednoducho za štátne peniaze reklamu.”