“Keď zlyhá všetko ostatné, obviňujú Rusko,” píše v článku Nebojša Malić. Táto rétorika sa podľa neho začína v Európe znovu uplatňovať v reakcii na pandémiu koronavírusov. “Bezpochyby je dôvodom aj to, že dobre fungovala v prípade Demokratov v USA alebo v Londýne v afére Skripaľ.”
“Po tom, čo sa Brusel v utorok konečne priklonil ku uzatvoreniu hraníc EÚ, noviny London Financial Times prišli s príbehom, že údajne „prokremelské médiá“ vrátane RT šíria “významnú dezinformačnú kampaň“, ktorá na Západe vyvoláva „zmätok, paniku a strach“. a „prehlbuje tak krízu s koronavírusom“.
Autor článku v London Financial Times vychádza z deväťstranovej správy oddelenia strategickej komunikácie Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (EEAS), de facto ministerstva zahraničných vecí EÚ. “Ak by aj bola táto správa autentická, pozostáva zo všeobecností, klišé a tvrdení, ktoré už boli viackrát použité počas štyroch rokov hystérie „Russiagate“ v USA. Opäť sa tu píše o údajných snahách „v súlade so širšou stratégiou Kremľa pokúsiť sa o rozvrátenie európskych spoločností zvnútra využitím ich zraniteľného miesta. “
Malić uvádza, že je to takmer to isté, ako keby PR v Bruseli okopírovalo prácu Jamesa Comeyho, Jima Clappera a Johna Brennana z nechválne známeho amerického „spravodajského hodnotenia“ obviňujúceho Rusko zo zasahovania do volieb v roku 2016 – namiesto toho, aby kompetentní ponúkli dôkazy.
Dodal, že nejde o prvý pokus obviňovať Rusko z „dezinformácií“ o pandémii. Ministerstvo zahraničných vecí USA minulý mesiac prišlou s ďalšou takouto teóriou o sprisahaní. “Zdá sa, že taktikou západných propagandistov je odvrátiť kritiku od svojich vlastných vlád, či už je to Theresa Mayová, ktorá pomocou „veľmi pravdepodobnej“ aféry Skripaľ odvrátila pozornosť od brexitových strastí, alebo kampaň, ktorá sa snaží využiť propagandu proti prezidentovi Donaldovi Trumpovi prostredníctvom “Russiagate.” Nezdá sa však, že by v oboch prípadoch záležalo na tom, že sa nakoniec nedosiahol cieľ.”
“Ich naliehanie na prepojenie stanice RT s ruskou vládou si zaslúži osobitnú analýzu, ale stačí povedať, že Západ asi jednoducho nedokáže pochopiť, že spravodajská organizácia pokrýva hlavnú spravodajskú tému – ktorou je určite pandémia covid-19. Ide o tému doslova na globálnej úrovni.”
Tí, ktorí hľadajú v informovaní „zmätok, paniku a strach“, ich podľa Malića môžu nájsť vo vyhláseniach svojich vlastných vládnych úradníkov a odborníkov v oblasti zdravotníctva, ako aj v západných mainstreamových spravodajských službách.
Vlády a médiá na Západe podľa neho úplne ignorujú svoju niekdajšiu rétoriku o univerzálnych hodnotách a globálnych riešeniach a využívajú pandémiu na konsolidáciu svojho politického skóre, zatiaľ čo niektoré vinia Moskvu, aby skutočnú vinu odvrátili od seba. “Podobne ako koronavírus, pokrytectvo zjavne nepozná hranice,” dodáva srbský autor.