Bratislava 23. júla 2024 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann,Screnshot)
K možnostiam parlamentnej menšiny blokovať prípadne legislatívne návrhy pripravené Európskou komisiou sme oslovili staronového europoslanca, podpredsedu novej frakcie Európskych suverénnych národov (ESN), Milana Uhríka. Odpovede na položené otázky nájdete v samotnom rozhovore
Novozvolený europarlament má za sebou prvé hlasovania na svojej ustanovujúcej schôdzi. Jeho výsledky ukázali silu „proeurópskej“ štvorkoalície zloženej z frakcie Ľudovcov, Progresívnych Socialistov, Liberálov a Zelených aj základnú orientáciu nového parlamentu.
Ako ste vnímali atmosféru, ktorá panovala na ustanovujúcej schôdzi Európskeho parlamentu?
K vytvoreniu hrádze extrémizmu, ako odstavenie národno-konzervatívnych síl označili, sa spojili liberáli, progresívci, kresťanskí demokrati a zelení. Tým má táto europarlamentná väčšina zarobené na vnútorné problémy.
V akých témach im to fungovať bude a kde im to môže škrípať?
Róbertu Metsola zvolilo za predsedníčku parlamentu 562 europoslancov. Je to významná podpora naprieč parlamentom nakoľko veľká 4ka disponuje 454 hlasmi. Vy s ňou máte skúsenosť z predošlého obdobia.
Ako by ste hodnotili jej pôsobenie v čele europarlamentu?
Na druhý deň ustanovujúcej schôdze absolvovali europoslanci niekoľko hlasovaní. Jedným odmietol zaradiť do programu schôdze vyhlásenie Parlamentu na tému Obrana humanitárneho a medzinárodného práva v Gaze, druhým vyhlásenie Parlamentu na tému Pokus o atentát na bývalého prezidenta USA a kandidáta v prezidentských voľbách Donalda Trumpa a nárast politického násilia v Európe. V oboch hlasovaniach hlasovali slovenskí národno-konzervatívni poslanci za zaradenie. Liberálno-progresívni proti.
Vy ste sa v prvom prípade zdržal. Prečo?
Ako vnímate skutočnosť, že sa na dva vojnou spôsobené utrpenia pozerá europarlament rozdielnou optikou?
Amnesty International na svojej stránke uvádza, že Izrael porušuje rozhodnutie medzinárodného súdneho dvora o zabránení genocíde tým, že neumožňuje prísun primeranej humanitárnej pomoci do Gazy. Kým EP vehementne odsúdil útok Ruska na nemocnicu. Ostáva ticho pri opakovaných útokoch Izraelskej armády na civilné objekty v Gaze, ktoré zvyšujú už aj tak vysoký počet civilných obetí tejto vojenskej operácie.
Následne parlament prerokoval a prijal vôbec svoje 1. uznesenie v novom zložení. Uznesenie „Potreba nepretržitej podpory Ukrajiny zo strany EÚ“ 495 hlasmi. Slovenskí poslanci hlasovali podľa očakávania 8:7. V samotnom uznesení odsúdil mierovú iniciatívu Viktora Orbána, vyzval členské štáty k intenzívnejšej vojenskej podpore Ukrajiny.
Ako sa pozeráte na mierové aktivity vyvíjané Viktorom Orbánom?
Parlament sa dôrazne zasadzuje za odstránenie obmedzení používania západných zbraňových systémov dodávaných na Ukrajinu proti vojenským cieľom na ruskom území; víta rozhodnutie NATO zaručiť v blízkej budúcnosti vojenské dodávky v hodnote najmenej 40 miliárd EUR.
EP víta rozhodnutie Rady financovať vojnové úsilie Ukrajiny z príjmov zo zamrazených ruských aktív a vyzýva EÚ, aby vytvorila spoľahlivý právny režim na konfiškáciu ruských štátnych aktív zmrazených v EÚ. Čo bude EÚ robiť, keď z titulu manipulácie s ruskými aktívami začne Saudská Arábia odpredávať dlhopisy európskych krajín, to europoslanci neriešili.
Čo by to znamenalo pre Európu, keby k tomu Saudská Arábia pristúpila?
EP vyzvalo Radu EÚ na rozšírenie sankcií. Asi ešte kvôli tejto sankčnej politike trpíme málo, treba sa sebapoškodiť viac.
Čo si o tejto európskej sankčnej politike myslíte?
Premiér Róbert Fico dnes osobne rieši s premiérom Ukrajiny dopad skutočnosti, že Lukoil, dovozca ropy z Ruska cez Ukrajinu sa ocitol na novom sankčnom zozname Ukrajiny. Čím Slovnaft (vo vlastníctve maďarského MOL) prichádza o 40% suroviny potrebnej na pokrytie produkcie.
Majú takéto kroky Ukrajiny v EP podporu? Ide o zasadenie rany pre mierotvorcov Orbána a Fica?
Hlasovania v EP sa riadia základnými zmluvami. V prvom čítaní parlament hlasuje jednoduchou väčšinou. V druhom čítaní, ak príjme pozíciu Rady, potom stačí jednoduchá väčšina. Zmeny a zamietnutie. Tam už je potrebná absolútna väčšina. V treťom čítaní opäť stačí jednoduchá väčšina. Špecifikom je hlasovanie pri zmierovacom postupe.
Vidíte nejaké možnosti aktuálnej parlamentnej menšiny, čokoľvek, pre čo sa rozhodne silná 4ka, zablokovať?
Europoslanci boli počas ustanovujúcej schôdze prerozdelený do 20 výborov a 4 podvýboroch. V nich je to tiež nastavené tak, že v každom výbore má minimálne 62% veľká 4rka.
Kde vidíte možnosti presadiť národno-konzervatívnu, prípadne suverenistickú pozíciu vo výboroch?
Môžete popísať akým spôsobom sa ten ktorý poslanec stane členom konkrétneho výboru a nie iného?
Hnutie Republika bude mať zástupcu vo výboroch
Mazurek – Výbor pre dopravu a cestovný ruch, Výbor pre regionálny rozvoj (náhradník)
Uhrík, Kaliňák – Výbor pre občianske slobody, spravodlivosť a vnútorné veci
Čo by ste chceli presadiť, na čom by ste vedeli spolupracovať?