Bratislava 5. júna 2024 (HSP/Foto:Archív)
Pozvanie do relácie Hlavných Správ prijal kandidát strany Smer-SSD na poslanca v nadchádzajúcich voľbách do EP, Gabriel Döme
Gabriel Döme je riaditeľom súkromnej základnej umeleckej školy v Nových Zámkoch. Rozhovor sme začali otázkami spojenými s činnosťou tejto školy, nakoľko na nej majú učia odbor audiovizuálnej a multimediálnej tvorby, kde okrem iného vychovávajú mladých youtuberov – umeniu, kriticky reflektovať mediálnu tvorbu, čím sa zvyšujú ich mediálne kompetencie a nezávislosť od vplyvu médií.
Nemohli sme obísť otázku slobody médií. Zaujímalo ma ako Gabriel Döme vníma skutočnosť, že akékoľvek zmeny v tejto oblasti považuje za útok na slobodu slova, útok na demokraciu.
Od 5 rokov stál na pódiu, čo mu to prinieslo a ako to vie teraz ako mladý politik zúročiť?
Gabriel Döme má dvojročného syna. Ako chce pôsobiť po zvolení v EP, na diaľku alebo sa plánuje s rodinou presťahovať do Bruselu?
Gabriel Döme robí momentálne aj asistenta poslancovi NR SR Antonovi Stredákovi. V čom spočíva táto jeho práca? Ako sa dá skĺbiť život riaditeľa ZUŠ, mladého politika a asistenta poslanca?
Zaujímalo ma, prečo Gabriel Döme nerozbehol svoju politickú kariéru v Aliancii alebo v Hlase.
Atentát na Róberta Fica je stále čerstvou udalosťou. Ako prežíval Gabriel Döme informáciu o tomto čine? Nie je isté, či sa Róbert Fico vráti naplno do politiky. Zaujímalo ma, či si vie predstaviť Smer bez neho.
Gabriel Döme podal trestné oznámenie na jedného klávesnicového hrdinu, ktorý patril medzi tých, čo atentát na premiéra vítali. Prečo tak rázne konal?
Ako sa treba správať k nepoučiteľnej bande, za ktorú Gabriel Döme považuje OĽaNO?
Gabriel Döme tiež na svojom Facebookovom profile nakladá opozícii. Zaujímalo ma, či to chce v rámci požiadavke na sebareflexiu prehodnotiť.
Názorové bubliny, ktorých podhubím sú sociálne siete, rozdeľujú spoločnosť. Ako tento problém vníma Gabriel Döme?
Postupne sme sa prepracovali k témam eurovolieb. Kľúčovou je zachovanie si zvyškov suverenity a teda udržanie si práva veta v zostávajúcich oblastiach. Ako to vidí Gabriel Döme?
Dvojité metre Európskej únie vzbudzujú nedôveru k jej politike. Takým výkladným príkladom je prístup EÚ k zákonu FARA a teda k označovaniu zahraničných agentov. Francúzsko si potichu zákon schváli. Naproti tomu Slovensko, či Gruzinsko bude čeliť tlaku, aby sa myšlienky stransparentniť finančné toky a činnosť MNO organizujúcich predvolebné mobilizačné kampane a povolebné protivládne protest, vzdali.
Akú agendu má Gabriel Döme pre eurovoľby? Čo chce presadzovať na pôde Európskeho parlamentu?
Prečo je proti tomu, aby sa zaviedla možnosť voliť už od 16 rokov?
Osobná skúsenosť so sociálnymi sieťami ho priviedla ku kritickej potrebe riešiť ochranu mladých na sociálnych sieťach. Rád by túto tému otvoril aj na pôde Európskej únie.
S nelegálnou migráciou má osobnú skúsenosť na pôde Nových Zámkov, kde je veľká stanica cudzineckej polície. Čo zažil a ako by chcel nelegálnu migráciu riešiť?
Ako vníma trend umožnenia mladým ľuďom meniť si bez tranzície pohlavie?
Prečo je pre Gabriel Döme dôležité zachovať predaj živých rýb na Slovensku?
V čom vníma úpadok Európskej únie. V čom vidí jej zlyhania? A ako by si predstavoval zmenu?
Čo si myslí o tom, že EÚ prestala byť mierovým projektom? Jednou rukou by sme mali Ukrajine pomáhať, ale tou druhou by sme ju mali priviesť k mierovému stolu, aby tam už neumierali zbytočne ľudia.