Bratislava 3. apríla 2024 (HSP/Foto:HS)
K zrušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a odpolitizovaniu OČTK poskytol rozhovor Hlavným správam Adam Lučanský, nominant Slovenskej národnej strany
Zákon FARA o označovaní mimovládok financovaných zo zahraničia v NR SR
Ide o návrh. Mal by otvoriť diskusiu o tom ako dosiahnuť vyššiu mieru transparentnosti hospodárenia MNO.
Súčasná právna norma nevyhovuje z titulu, že nie všetky typy neziskoviek majú povinnosť zverejňovať štruktúru svojich darcov. Cieľom novely je tento mechanizmus zjednotiť. Aby verejnosť získala prehľadnú informáciu nielen o nadáciách, ale aj občianskych združeniach.
Tvorcovia novely sa inšpirovali v podobným zákonom v Amerike a Izraeli aj v Maďarsku. Na rozdiel od podobných zákonov v Amerike a Izraeli, je ten maďarský ostro kritizovaný, hoci je len takým ľahkým odvarom amerického originálu.
Slovenský návrh má spoločné s tým americkým najmä väčšiu transparentnosť finančných tokov. Ostatné je len otvorením diskusie. Novela reaguje na predvolebnú požiadavku stransparentniť financovanie MNO, vrátane tých so zahraničnou podporou, aby sa rozptýlili pochybnosti verejnosti, ak nejaká neziskovka urobí nejakú politickú akciu, aby verejnosť vedela, kto túto akciu financuje.
Príjmy z EÚ nie sú do úhrnu pri označovaní mimovládok započítaný preto, lebo tento je už zaznamenaný niekde inde. To či sa uvedie aj pri samotnej neziskovke nehrá z hľadiska transparetnosti finančných tokov úlohu. Priama dotácia z EÚ sa nepovažuje v kontexte zákona za dotáciu zo zahraničia. Nie je problém v tom, ak príde nejaká priama dotácia z EÚ. Propagácia toho, že ide o peniaze z EÚ je zachytená niekde inde. Na neziskovky zaregistrované mimo Slovensko, ktoré budú podliehať legislatíve EÚ tento zákon nedosiahne.
Načasovanie nie je problém. Podanie len otvára diskusiu. Otázkou je, či celý proces schvaľovania prebehne do konca roka. Dôležité je, aby sa vec neodkladala. Nesúvisí s prezidentskou kampaňou. Adam Lučanský nemá vedomosť, o možnosti zobchodovať podporu zákona Hlasom za podporu Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Zákon bol pripravovaný už v období 2016-2020. Teraz sa oprášil a dozrel čas, je politická vôľa na jeho podanie, prípadne schválenie.
Výhrady MNO
Výhrady Komory mimovládnych neziskových organizácií a Občianskej platformy pre demokraciu (písali sme o nich tu) sú vecou názoru. A môžu byť predmetom diskusie. Adam Lučanský si nemyslí, že novelou sa zasiahne do základných práv. Nakoľko povinnosť novela ukladá pre neziskovky, ktoré dostanú dotáciu nad 5000 EUR, nedopadne na MNO, ktoré dostávajú prostriedky priamo od občana.
Výhrada, že sa bude stigmatizovať občianska spoločnosť, môže vychádzať z ochrany ľudských práv. Avšak takto formulovaná výhrada MNO, bez argumentácie, nie je zrozumiteľná.
Novela počíta so zvýšeným regulačným zaťažením v prípade podnikateľov.
Ak to, že bude novelizovaná norma o MNO protimimovládková znamená len to, že sa zvýši administratívna náročnosť, tak v tom problém nevidí.
Novela nijako neobmedzí činnosť mimovládok.
Jediným cieľom rovnako ako americkej FARA je transparentnosť. Ak s tým má niekto problém, že sa rozkryjú nejaké toky, tak to, že sa ich pozadie vyčistí občianskej spoločnosti a dôvere v ňu len prospeje. Ani k obmedzeniu voľného pohybu kapitálu v rámci EÚ by novelizáciou nemalo dôjsť. Adam Lučanský si rád vypočuje argumenty, ktorými zástupcovia MNO podporia svoj odmietavý postoj k novele.
Autori novely sa poučili z problémov, ktoré Maďarsku priniesla ich norma a neočakávajú, že by malo dôjsť kvôli nej k nejakému konaniu zo strany EÚ.
Koaličná rada na podporu kandidatúry Petra Pellegriniho
Klub SNS vyjadruje jednoznačnú podporu Petrovi Pellegrinimu v 2. kole prezidentských volieb. Mala by dať odpoveď aj na otázku ako bude koalícia fungovať po voľbách. Podporovať v tomto čase kandidáta opozície Ivana Korčoka by bolo čisté šialenstvo. Adam Lučanský očakáva ešte ostrú predvolebnú diskusiu oboch kandidátov. Už aby to bolo za nami.
Čím dnes žije Adam Lučanský?
Hlavnou doménou Adama Lučanského nie sú prezidentské voľby, ale to, že zrušením ÚŠP by sa mohli pohnúť aj jeho podania na Ústavnom súde v otázke vyšetrenia smrti jeho otca, generála Lučanského. V niektorých kauzách Ústavný súd koná okamžite. Adam Lučanský čaká na rozhodnutie viac ako rok ohľadom námietok postupov vyšetrovateľa, falošných znaleckých posudkov. Vníma veľké prepojenie vyšetrovacích orgánov na politikov. Ako príklad uviedol odchod bývalého policajného prezidenta Hamrana k Demokratom. Očakáva aj doriešenie prípadu bývalého policajného prezidenta Kovaříka obvineného za marenie vyšetrovania.
Odkaz pre voličov do 2. kola prezidentských volieb.
„Samozrejme podpora Petra Pellegriniho, nech tam máme aspoň niekoho, kto nebude znova štvať Slovensko, pretože ako vidíme, Korčok by nás poslal tiež na Ukrajinu všetkých. No a dúfam, že po voľbách znova vyjde slnko, ako by to povedali PSkári.“