Teherán 21. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Tasnim News Agency Twitter)
Denník The New York Times oznámil, že Spojené štáty v noci na piatok chystali útok na Irán, a to v rámci odvety ohľadom zostrelenia amerického bezpilotného lietadla. Trump mal však útok na poslednú chvíľu odvolať. Americký prezident to neskôr potvrdil aj na svojom Twitteri
Vzťahy medzi Teheránom a Washingtonom sa dramaticky zhoršili potom, čo iránska protivzdušná obrana vo štvrtok ráno zostrelila americké bezpilotné lietadlo nad Hormuzským prielivom. V piatok americký prezident Donald Trump potvrdil skoršie správy v médiách, že na poslednú chvíľu zrušil vojenskú odvetu.
“V pondelok zostrelili náš bezpilotný dron, ktorý letel v medzinárodných vodách. Minulú noc sme mali nabité a natiahnuté, aby sme v odvetnom údere zasiahli tri rôzne ciele. Potom som sa spýtal, koľko ľudí zomrie. ,150 ľudí, pán,’ znela odpoveď generála. Desať minút pred úderom som ho zastavil,” napísal Trump na svoj Twitter.
Podľa neho by totiž nešlo o proporcionálnu odvetu za zostrelenie bezpilotného lietadla.
“Nenáhlim sa, naša armáda je obnovená, nová a pripravená. Je najlepšia na svete. Sankcie sú cítiť a minulú noc boli pridané ďalšie. Irán NIKDY nebude mať jadrové zbrane ani proti USA, ani proti SVETU,” napísal ďalej Trump.
V sérii tweetov ďalej obvinil svojho predchodcu Baracka Obamu za to, že uzavrel s Teheránom jadrovú dohodu. Podľa neho tým uvoľnil Iránu cestu k jadrovým zbraniam. Podľa Trumpa jeho rozhodnutie odstúpiť od jadrovej dohody a uvaliť tvrdé sankcie Irán znateľne oslabili.
“Prezident Obama podpísal zúfalú a hroznú dohodu s Iránom. Dal im cez 1,8 miliardy dolárov v HOTOVOSTI! Irán bol vo veľkých ťažkostiach a on ich zachránil. Tým im uvoľnil cestu k jadrovým zbraniam, a to ČOSKORO. Namiesto toho, aby povedal, ďakujem, Irán kričal smrť Amerike,” poznamenal.
Predtým iránsky minister zahraničia Mohammad Džavád Zarifa oznámil, že chce prelet amerického dronu nad iránskym územím predložiť OSN. Spojené štáty obvinil z ekonomického terorizmu, vykonávanie tajných operácií proti Iránu a narušovania jeho hraníc.
Zostrelenie amerického dronu
Vo štvrtok Iránske revolučné gardy oznámili, že sa ich systémom protivzdušnej obrany podarilo zostreliť americké bezpilotné lietadlo. Podľa Iráncov sa stroj dostal do iránskeho vzdušného priestoru a bol zostrelený neďaleko Kumobaraku v provincii Hormuzgán, ktorá leží asi 1200 km od Teheránu.
Americké velenie CENTCOM zostrelenie stroja potvrdilo, ale trvá na tom, že bol dron v medzinárodnom vzdušnom priestore.
V rovnaký deň zostrelenie amerického Dronu komentoval aj americký prezident Donald Trump. Ten na Twitteri napísal, že Irán urobil veľkú chybu.
Jeden z iránskych predstaviteľov agentúre Reuters v piatok uviedol, že Washington pohrozil Teheránu útokom, aby prinútil iránskych predstaviteľov k priamemu rokovania s Američanmi. Svoj odkaz poslali cez Omán.
“Vo svojom odkaze Trump povedal, že je proti vojne proti Iránu a že chce s Teheránom rokovať o rôznych témach. Dal nám krátky čas na odpoveď, ale Irán v okamžitej reakcii povedal, že o tejto veci musí rozhodnúť najvyšší vodca (ajatolláh Alí) Chameneí,” cituje agentúra svoj zdroj.
Teherán neskôr správu Reuters poprel. Avšak iránsky minister obrany, brigádny generál Amír Hatay uviedol, že nátlaková diplomacia je spôsobom, ako prinútiť Teherán k rokovaniu.
“Spojené štáty svojimi provokačnými akciami, ktoré zahŕňajú vysielanie prieskumných dronov do Iránu a vojakov spolu s vojenským vybavením do regiónu, je pokračovaním psychologickej vojny. Snažia sa vyvinúť na Irán maximálny tlak aj prostredníctvom médií, čo je súčasťou ich stratégie nátlakového vyjednávanie, povedal Hatay Iránske robotníckej spravodajskej agentúre ILNA.
V piatok iránske médiá ukázali úlomky zostreleného dronu.
Irán mohol zostreliť ďalšie lietadlo
V piatok veliteľ vzdušných síl Iránskych revolučných gárd, brigádny generál Amír Ali Hadžizadeh oznámil, že v blízkosti zostreleného dronu letelo ďalšie americké prieskumné lietadlo, ktoré malo na palube posádku. Vojaci sa ho však rozhodli nezostreliť.
“Vo chvíli, keď americký špionážne dron bol zostrelený, ďalšie americké prieskumné lietadlo sa nachádzalo v jeho blízkosti. My sme ho nezostrelili,” cituje veliteľa iránska agentúra FARS.
Amír Ali Hadžizadeh tvrdí, že išlo o Boeing P-8 Poseidon, ktorý na palube mohol mať až 35 ľudí.
“Tento stroj tiež narušil náš vzdušný priestor. Mohli sme ho tiež zostreliť, ale neurobili sme to, pretože zostrelením dronu sme vyslali varovanie americkým teroristickým silám,” dodal.
Ďalej uviedol, že Irán dvakrát varoval americkú armádu, než dron zostrelil.
Útok na tankery
K zostreleniu amerického dronu došlo presne týždeň po útoku na dva tankery v Ománskom zálive, ktoré patria Japonsku a Nórsku. K útoku došlo v deň návštevy japonského premiéra Šinzó Abeho v Teheráne.
Washington z útoku na tankery obvinil Teherán, ten zodpovednosť odmieta. Ako dôkaz Pentagon zverejnil snímky, na ktorých údajne členovia Iránskych revolučných gárd odstraňujú nevybuchnutú mínu z japonského tankera. Iránci zas predložili časti amerických rakiet, ktoré podľa nich Američania použili pri útoku na tankeri, ktorí previedli pod falošnou vlajkou.
Japonský prevádzkovateľ tankera tiež spochybnil, že výbuch spôsobila mína. Odkazuje na členov posádky, ktorí tvrdia, že pred explóziou v blízkosti tankera zahliadli letiace objekty.