Washington 1. marca 2023 (HSP/Foto:TASR/AP-José Luis Villegas)
Donald Trump pri kritike Bidenovho militaristického režimu povedal, že Rusko by nezaútočilo na Ukrajinu, keby on bol prezidentom. Lenže moment… ak je to naozaj tak, potom je lžou celá mainstreamová verzia vysvetľujúca podstatu tej vojny
Vojak podáva správu majorovi:
– Pán major, počas mojej služby sa nestalo nič vážne, iba sme zlomili násadu od lopaty.
– A prečo ste zlomili lopatu?
– To keď sme zakopávali strážneho psa.
– A čo sa stalo strážnemu psovi?
– Prešlo ho hasičské auto.
– Preboha, čo tu robili hasiči?!?
– Hasili muničný sklad.
– Čože?!! A to ste mi to nemohli povedať hneď???
– Hej, ja vám to poviem hneď a vy sa zastrelíte ako nadporučík aj kapitán.
Na tento starý vtip si človek občas spomenie, keď číta alebo počúva niektoré vyjadrenia politikov. Medzi riadkami totiž často bývajú ukryté oveľa dôležitejšie posolstvá, než v nezáživnej slovnej vate, ktorú inak tvoria ich korektné mediálne výstupy určené na uspávanie driemajúcich.
O pozoruhodnom prejave bývalého a možno aj budúceho amerického prezidenta Donalda Trumpa sme písali včera tu. Videjko je preložené do slovenčiny, je krátke, môžete ho vidieť aj tu. Trump v ňom odsúdil korupčnosť, neschopnosť a militarizmus Bidenovho režimu. Lenže moment… On povedal aj čosi iné. Čosi zaujímavé, čo vytŕča ako klinec na zábradlí. Čosi, čo pripomína tú spomenutú zlomenú násadu od lopaty. Poďme spolu trochu rozmýšľať.
Ako by Trump vedel zabrániť vojne?
Oficiálna Západná verzia vojny tvrdí, že Rusko zaútočilo nečakane, bezdôvodne a neoprávnene na susedný štát, ktorý je suverénny, čiže nie je pod kontrolou žiadnej tretej krajiny. Jednoduchá logika hovorí, že sotva by kto mohol zvonku zabrániť vzniku konfliktu medzi dvomi krajinami, okrem nich samotných – teda ak sú suverénne, čiže ak plne rozhodujú samy za seba.
Lenže Trump v tom videu hovorí čosi iné: že ruská invázia na Ukrajinu „by sa nestala, keby som bol váš (americký, pozn. red.) prezident. Ani najmenšou náhodou.“
Čo tým Trump myslel? Akým spôsobom by dosiahol, aby Rusko nevpadlo na Ukrajinu? Veď predsa Spojené štáty do vecí Ukrajiny nijako nezasahujú a nezasahovali, keďže Ukrajina je svojprávna a suverénna. Takto to predsa už rok tvrdí televízor, nech ho prepínate ako len chcete (ak len tam náhodou nemáte ruské kanály). Ale potom ako by to USA mohli zariadiť, aby Rusko neuskutočnilo inváziu? V čom by bol ten rozdiel, keby pri moci nebol Bidenov režim, ale Donald Trump, že by to tak dramaticky zmenilo históriu a Rusko by neuskutočnilo na Ukrajine svoju „Špeciálnu vojenskú operáciu“?
Ako, ak nie vojensky?
Niekto by mohol povedať, že tie Trumpove reči, že to je iba taká obyčajná predvolebná americká veľkohubosť. Že on tým chcel len povedať, že jeho geniálna diplomacia by ľavou zadnou vyriešila to, čo celý Západ už rok vyriešiť nevie. Nuž, to by mohlo byť vysvetlenie – lenže to ešte nie je všetko.
Trump totiž tiež povedal: „Existoval dôvod, prečo sme nemali konflikt. Existoval dôvod, prečo sme sa nedostali do vojen. Pretože iné krajiny nás rešpektovali. Od začiatku môjho pôsobenia som úplne prebudoval armádu. To je veľký dôvod. Nechceli si začínať s USA a teraz sa nám smejú. So správnym vedením by sme mohli ukončiť ukrajinský konflikt za 24 hodín.“
Trump tu jedným dychom tu rozpráva o konflikte na opačnej strane sveta a súčasne o sile americkej armády. Dá sa to chápať aj ako priznanie, že americká armáda má s tou vojnou čo do činenia. Ale mohli by sme to interpretovať tak, že by pod jeho vedením bola Amerika taká silná, že by Rusko zastrašila a ono by si netrúflo na vpadnúť na Ukrajinu?
Nie, ani takto to iste nemyslel. To totiž ešte stále nie je všetko. Trump, do tretice, povedal ešte aj toto: „Tretia svetová vojna nikdy nebola bližšie, ako práve teraz. Musíme vyčistiť Biely dom od všetkých vojnových štváčov, globalistov, pre ktorých je Amerika na poslednom mieste…“
Aj toto vyjadrenie potvrdzuje zapojenie USA do toho konfliktu, ale predovšetkým z neho vyplýva, že pod tým zázračným okamžitým ukončením Trump nemal na mysli vojenské riešenie. To však znamená, že by to chcel urobiť inou cestou ako vojenskou. Ale ako, ak nie vojensky?
Diplomacia? A bič alebo cukor?
Ostáva teda už iba diplomacia. Trump by Rusku mohol niečím pohroziť. Ale čím, ak nie treťou svetovou vojnou? Sankciami? A je ešte vôbec niečo, na čo ešte sankcie neboli uvalené? Nie, sankcie sú už ako zlý vtip, to iste nie.
Videli sme, ako USA prostredníctvom organizácií a vazalských štátov, ktoré ovládajú, púšťali celý rok na Rusko hrôzu, ale efekt to malo pramalý. Naozaj si Trump myslí, že on by to na Putina zahral lepšie a dosiahol by stiahnutie Ruska z Donbasu a Krymu? Sotva.
A potom je tu ešte jedna možnosť: že by sa starý biznismen Trump Putinovi nevyhrážal, ale naopak, že by mu dal nejakú ponuku. Ale čo také by mohol Putinovi v rámci diplomacie ponúknuť, aby dosiahol okamžitý koniec vojny v perspektíve 24 hodín? No áno, jedine to, čo Rusko od samého počiatku požadovalo: aby sa pominuli dôvody ruskej invázie. Ktoré to sú? Rusi tvrdia, že (popri denacifikácii) hlavným dôvodom tej invázie je, že si Ukrajinu privlastnili USA, čo predstavuje pre Rusko hrozbu.
Teda to hlavné a možno jediné, čím by Trump mohol Rusov presvedčiť, aby okamžite odstúpili od „Špeciálnej vojenskej operácie“, je poskytnutie záruk, že sa USA z Ukrajiny stiahnu do tej miery, ktorá bude pre Rusko dostatočnou zárukou bezpečnosti. V princípe veľa iných možných zmysluplných vysvetlení nevidím, možno vy prídete na nejaké iné, ale mne to vychádza na takýto záver.
Zlomenú lopatu priznali. Čo ďalej?
Tak či onak, z uvedených Trumpových vyjadrení, či už si ich vykladáme ako vojenskú hrozbu alebo jej opak, víziu možnej dohody o nejakom kompromise a čiastočnom stiahnutí sa Američanov z Ukrajiny, sa dá pomerne zreteľne vidieť jeho geopolitické vnímanie vojny na Ukrajine. Je úplne evidentné, že z americkej perspektívy to nie je vojna medzi nejakými cudzími krajinami, ale veľmi americká vojna medzi „našimi“ a Ruskom.
Ak USA hovoria, že majú v rukách reálnu moc okamžite tú vojnu ukončiť, tak tým v podstate priznávajú, že môžu zasahovať do rozhodovania niektorej zo strán konfliktu. Ktorej? Ruskej alebo ukrajinskej? Vám sa čo zdá logickejšie a pravdepodobnejšie?
A ak je to tak, že je v hre geopolitická dohoda veľmocí o tom, do akej sféry vplyvu bude Ukrajina patriť, resp. či bude tvoriť nejakú neutrálnu bezpečnostnú zónu, tak potom je to zároveň potvrdením toho, že ruské obavy a dôvody pre inváziu boli oprávnené.
A to by tiež znamenalo, že tá mainstreamová verzia o nezávislej Ukrajine a bezdôvodnom, nezmyselnom ruskom útoku je od podstaty lživá. Nie že by sme to nevedeli už predtým – ale čoraz jasnejšie to presvitá už aj z vyjadrení západných lídrov. Hoci zatiaľ iba medzi riadkami, len ako zmienka o zlomenej lopate v tom vtipe. Asi aby skalní priaznivci globalistickej mainstreamovej verzie nedopadli ako nadporučík s kapitánom v tom istom vtipe.