Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
19:48
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.
18:43
Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.
Niekoľko náletov zasiahlo ciele v oblastiach Jemenu, ktoré spravujú povstalci – húsíovia. Izraelská armáda sa k útokom prihlásila vo vyhlásení.
17:26
Japonská automobilka Toyota plánuje postaviť v čínskom Šanghaji závod na výrobu elektromobilov. Ten by mal produkovať najmä luxusné autá značky Lexus. Informovali o tom japonský ekonomický denník Nikkei a agentúra AFP, ktoré sa odvolali na zdroje z automobilky. Najväčší výrobca áut na svete tak plánuje ďalšiu investíciu na trhu, na ktorom mnohé zahraničné automobilky zápasia s problémami a ťažkosti s predajom má aj samotná Toyota.
17:25
Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Paríž toto tvrdenie odmieta.
17:22
Európska únia musí zvážiť oficiálne prerušenie prístupového procesu Gruzínska vzhľadom na nepriateľský postoj tamojšej proruskej vládnucej strany k EÚ a oslabovanie demokracie v krajine. Vyhlásila to nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
17:22
Ruský protivzdušný systém zapríčinil haváriu lietadla Azerbajdžanských aerolínií neďaleko mesta Aktau v Kazachstane. Pre agentúru Reuters to uviedli štyri zdroje z Azerbajdžanu, ktoré sú oboznámené s vyšetrovaním.
17:13
Fínske úrady zadržali ropný tanker plávajúci z Ruska pre podozrenie, že spôsobil prerušenie podmorského elektrického kábla a troch internetových spojení medzi Fínskom a Estónskom.
Poľský premiér Donald Tusk opäť skritizoval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána za udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskom a za udelenie azylu poľskému politikovi, na ktorého bol vydaný zatykač.
14:58
Dočasné sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad ďalšími škodami, ktoré spôsobili izraelské sily na juhu Libanonu. Podľa agentúry AFP k tomu dochádza aj napriek dohodnutému prímeriu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh.
Pri pokuse dostať sa do Španielska po mori zahynulo alebo zmizlo v roku 2024 najmenej 10.457 migrantov, oznámila mimovládna organizácia. Ide o vyše 50-percentný nárast oproti predošlému roku a najviac od roku 2007, keď začala viesť evidenciu.
14:18
Všetky osoby, ktoré minulý týždeň utrpeli zranenia pri útoku v nemeckom meste Magdeburg, sú stabilizované. Predstaviteľ tamojšej nemocnice Robert Werdehausen pre noviny Süddeutsche Zeitung upresnil, že najčastejšími zraneniami boli zlomeniny a vnútorne krvácanie.
14:16
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že prekazila plány ukrajinských tajných služieb na zlikvidovanie vysokopostavených ruských predstaviteľov a ich rodín. Útoky podľa jej vyjadrenia plánovali uskutočniť v Moskve prostredníctvom bômb zamaskovaných ako zložky na dokumenty či externé batérie tzv. powerbanky, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
13:23
Ceny španielskych výrobcov v novembri vzrástli, prvýkrát za takmer dva roky. Podpísali sa pod to najmä ceny energií, ktoré sa vrátili k rastu. Uviedol to vo štvrtok španielsky štatistický úrad INE. Informovali o tom agentúra DPA a portál tradingeconomics.
13:22
Sýrske bezpečnostné sily začali vo štvrtok v západnej provincii Tartús zásah proti ozbrojencom podporujúcim zvrhnutého prezidenta Bašára Asada. Stalo sa tak deň po krvavých stretoch s militantmi napojenými na bývalú vládu, uviedla tamojšia tlačová agentúra SANA.
Situácia v provincii Tartús je podľa AFP v posledných dňoch napätá. V stredu tam v jednom z miest stúpenci zvrhnutého prezidenta zabili pri prepade 14 vojakov ministerstva vnútra.
13:22
Britský maloobchod, ktorý zaznamenal tento rok slabú predvianočnú nákupnú sezónu, potešili zákazníci aspoň v posledný deň pred vianočnými sviatkami. Počet nakupujúcich sa v tento deň zvýšil medziročne o takmer tretinu. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa údajov MRI Software bol počet nakupujúcich v britských obchodoch v utorok 24. decembra v dopoludňajších hodinách oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyšší o 31,1 %.
Izraelský minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir sa modlil na spornom náboženskom mieste v Jeruzaleme, čím porušil dohody uzavreté s moslimskou komunitou. Za svoje konanie si tak vyslúžil odsúdenie verejnosti, píše TASR podľa štvrtkovej správy agentúry DPA.
“Išiel som sa pomodliť do našej svätyne za našich vojakov a tiež za rýchly návrat všetkých rukojemníkov a s božou pomocou i za víťazstvo (Izraela vo vojne s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy),” napísal Ben Gvir vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti X.
עליתי הבוקר למקום מקדשנו, לתפילה לשלום חיילנו, להחזרת כל החטופים במהרה ולניצחון המוחלט בעזרת השם. pic.twitter.com/uSBQCk64aZ
Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska považuje za pozitívne v roku 2024 dostatočné množstvo dažďových zrážok, a to v prvom polroku 2024, a tým aj optimálne podmienky pre osev a počiatočný rast cukrovej repy. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Prezidentka zverejnila kompletný zoznam členov vlády odborníkov. Pár prekvapení aj známe mená
Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok zverejnila zoznam členov vlády odborníkov. Premiérom sa stane doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov vymenuje hlava štátu v pondelok (15. 5.)
Bratislava 12. mája 2023 (TASR/HSP/Foto:TASR-Jaroslav Novák,Dano Veselský,Pavel Neubauer,Screenshot,Martin Baumann,Lukáš Grinaj,Facebook, Pavol Zachar)
Aktualizované 12. mája 2023 o 15:18
▶❚❚↻
.
Podpredsedníčkou vlády zodpovednou za plán obnovy a využívanie eurofondov bude Lívia Vašáková. Ministrom financií bude Michal Horváth. Ministerstvo vnútra povedie Ivan Šimko.
Šéfom ministerstva obrany bude Martin Sklenár. Na post ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí nastúpi Miroslav Wlachovský.
Ministrom hospodárstva bude Peter Dovhun. Za ministra pôdohospodárstva a rozvoja vidieka vymenuje prezidentka Jozefa Bíreša. Ministrom investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie bude Peter Balík. Na čelo ministerstva dopravy nastúpi Pavol Lančarič.
Pozíciu ministra zdravotníctva obsadí Michal Palkovič. Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu bude viesť Daniel Bútora. Na čele ministerstva kultúry bude Silvia Hroncová.
.
Ministerkou práce, sociálnych vecí a rodiny bude Soňa Gaborčáková. Rezort spravodlivosti povedie Jana Dubovcová. Ministrom životného prostredia sa stane Milan Chrenko.
Vláda odborníkov nahradí dočasne poverený kabinet Eduarda Hegera, ktorý koncom minulého týždňa požiadal prezidentku o zbavenie poverenia viesť vládu. Rozhodol sa tak po tom, ako ohlásili odchod z vlády ministri Samuel Vlčan i Rastislav Káčer a prezidentka neprijala ani jeden z jeho návrhov, ktoré považoval za stabilnejšie než vymenovanie úradníckej vlády.
“Chcem sa poďakovať všetkým, ktorí sa rozhodli prijať ponuku stať sa súčasťou vlády odborníkov. Veľmi dobre viem, aké náročné je takéto rozhodovanie a aký hlboký je to zásah do osobného života. Ľudia, ktorí do toho idú, majú moju vďaku a rešpekt,” uviedla prezidentka na sociálnej sieti. Apeluje pritom na verejnosť, aby členom kabinetu dala šancu. “Neposudzujme a neodsudzujme ich vopred na základe účelových klamstiev, ktoré sa určite objavia,” podčiarkla. Okrem toho sa poďakovala aj širšiemu okruhu ľudí, s ktorými spolu s Ódorom v uplynulých mesiacoch komunikovali a zvažovali ich ako možných kandidátov.
Zoznam budúcich členov vlády odborníkov
.
Predseda vlády Slovenskej republiky – Ľudovít Ódor
Väčšinu doterajšej kariéry bol ekonómom v službách štátu. Presadzuje pragmatickú hospodársku politiku založenú na dátach, moderných metódach, rozumných pravidlách a spolupráci kvalitných inštitúcií.
Pôsobil ako hlavný ekonóm Ministerstva financií Slovenskej republiky a riaditeľ Inštitútu finančnej politiky. Bol členom Bankovej rady Národnej banky Slovenska, poradcom premiérky Ivety Radičovej a ministra financií Ivana Mikloša. Neskôr bol zakladajúcim členom Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Prispel k zavedeniu rovnej dane, podieľal sa na zavedení eura i na reforme prvého a druhého piliera dôchodkového systému. Napísal viacero odborných publikácií o fiškálnej politike, o ktorej tiež prednáša ako hosťujúci profesor na Stredoeurópskej univerzite. Vyštudoval špecializáciu matematika-manažment.
Prezident Andrej Kiska ho 20. februára 2018 vymenoval za viceguvernéra Národnej banky Slovenska. Návrh na jeho vymenovanie Národnej rade Slovenskej republiky predložil vtedajší predseda vlády Robert Fico, za hlasovalo 122 poslankýň a poslancov Národnej rady Slovenskej republiky.
.
Podpredsedníčka vlády Slovenskej republiky pre Plán obnovy a odolnosti a využívanie eurofondov – Lívia Vašáková
Kariérna úradníčka dobre pozná prostredie inštitúcií Európskej únie. Osem rokov pracovala v Európskej komisii ako ekonomická analytička na Generálnom riaditeľstve pre energetiku, kde sa zameriavala na hodnotenie dopadov legislatívy. Na pôde Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku viedla tím ekonomických analýz.
Od roku 2020 pôsobí v slovenskej štátnej správe ako generálna riaditeľka sekcie Plánu obnovy. Táto sekcia koordinuje realizáciu Plánu obnovy na národnej úrovni a komunikuje s Bruselom pri žiadostiach o platby. Vyštudovala podnikový manažment a európske štúdiá.
Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky – Peter Dovhun
Peter Dovhun je predseda predstavenstva a generálny riaditeľ SEPS. Do predstavenstva bol v roku 2021 vybratý transparentným výberovým konaním, ktoré zorganizovalo ministerstvo financií. Bol obchodný riaditeľ v Motorole, riaditeľ divízie Microsoft Business Solutions, člen predstavenstva skupiny Gratex International, a.s., Slovensko a jej výkonný riaditeľ a bol tiež výkonný riaditeľ v Tachyum, s.r.o., Slovensko.
Ministerstvo financií Slovenskej republiky – Michal Horváth
Svoju doterajšiu profesionálnu dráhu zasvätil otázkam monetárnej a fiškálnej politiky. Pôsobí ako hlavný ekonóm Národnej banky Slovenska. Stál pri vzniku Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Počas pôsobenia na ministerstve financií zastupoval Slovenskú republiku na rokovaniach o vstupe krajiny do eurozóny. Akademicky pôsobil na univerzitách v Oxforde a Yorku, publikoval v renomovaných medzinárodných akademických časopisoch.
.
Vyštudoval finančný manažment a ekonómiu verejného sektora, doktorát z ekonómie získal na Univerzite v St. Andrews.
Ministerstvo dopravy Slovenskej republiky – Pavol Lančarič
Meno skúseného vrcholového manažéra je späté s rozvojom slovenského telekomunikačného priestoru. V 90. rokoch bol zodpovedný za viaceré výskumné úlohy na Protimonopolnom úrade Slovenskej republiky. Bol aj členom poradného výboru predsedu vlády.
Následne viedol telekomunikačnú spoločnosť Globtel (dnes Orange Slovensko). Po odchode z výkonnej funkcie ostal v spoločnosti ako predseda dozornej rady. Podporoval tiež európsky tím pri riadení aktivít podnikateľskej skupiny v stredoeurópskom regióne vrátane Slovenska. Je absolventom obchodnej fakulty.
.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky – Jozef Bíreš
Dlhoročne vedie Štátnu veterinárnu a potravinovú správu Slovenskej republiky. Verejnosti je známy z prípadov kontrol kvality zahraničných mäsových výrobkov, kontrol dvojakej kvality potravín či aktuálnych kontrol na prítomnosť pesticídov v obilí dovážanom z Ukrajiny.
Skúsenosti zbieral v Ústave experimentálnej a veterinárnej medicíny v Košiciach, v Akreditovanom klinickom skúšobnom laboratóriu na Univerzite veterinárskeho lekárstva, v Školskom poľnohospodárskom podniku Univerzity veterinárskeho lekárstva v Zemplínskej Teplici či vo Výskumnom ústave veterinárnej medicíny v Košiciach.
Študoval veterinárne lekárstvo, pôsobí ako profesor na Klinike prežúvavcov Univerzity veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach.
.
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky – Peter Balík
Má skúsenosti s riadením európskych štrukturálnych a investičných fondov a národných inovačných a digitálnych politík zo Slovenska aj zahraničia. Pôsobil v diplomacii, na ministerstvách financií a hospodárstva. V Európskej investičnej banke sa venoval transformácii uhoľných regiónov Slovenska, Poľska a Česka a manažoval iniciatívu inteligentných miest a regiónov.
Od septembra 2020 riadi Sekciu inovácií, strategických investícií a analýz ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie, kde zodpovedá za prípravu a implementáciu Mechanizmu spravodlivej transformácie a Stratégie výskumu a inovácií pre inteligentnú špecializáciu Slovenskej republiky. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a komparatívnu európsku politiku.
Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky – Ivan Šimko
Ako poslanec a člen vlády sa orientoval na oblasti legislatívy, práva, bezpečnosti a obrany. Po Nežnej revolúcii bol jedným zo zakladateľov Kresťanskodemokratického hnutia, ktoré aj zastupoval ako poslanec Federálneho zhromaždenia a Národnej rady Slovenskej republiky. V období tretej vlády Vladimíra Mečiara sa zasadzoval za spoluprácu demokratických politických síl.
.
Bol ministrom spravodlivosti vo vláde Jána Čarnogurského a podpredsedom vlády Jozefa Moravčíka. Vo vládach Mikuláša Dzurindu bol najprv ministrom vnútra s úlohou upokojiť situáciu v polícii, potom ministrom obrany, v období príprav vstupu Slovenska do NATO.
Po odchode z vysokej politiky sa profesionálne venoval poskytovaniu poradenských, legislatívnych, konzultačných, lektorských a školiteľských služieb. Vyštudoval ekonómiu a právo.
Ministerstvo obrany Slovenskej republiky – Martin Sklenár
Skúsený analytik, diplomat a odborník na bezpečnostnú a obrannú politiku pôsobil v rezortoch obrany a zahraničných vecí. Bol súčasťou tímov, ktoré pripravovali a vyjednávali kľúčové strategické a obranné dokumenty.
Zastupoval Slovenskú republiku na rokovaniach týkajúcich sa bezpečnosti a obrany v rámci Európskej únie i NATO. Cenné medzinárodné skúsenosti získal ako diplomat na našom stálom zastúpení pri Európskej únii v Bruseli, na veľvyslanectve vo Washingtone a ako politický expert v misii OSN v Kosove. Na ministerstve obrany doteraz pôsobil ako generálny riaditeľ sekcie obrannej politiky. Vyštudoval medzinárodné vzťahy a diplomaciu.
.
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky – Jana Dubovcová
Ako sudkyňa sa nebála poukazovať na korupciu v súdnictve a kritizovať praktiky bývalého ministra spravodlivosti a predsedu Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefana Harabina, za čo čelila disciplinárnemu konaniu. Sudcovskej funkcie sa vzdala a úspešne kandidovala na poslankyňu parlamentu.
V roku 2012 ju zvolili za verejnú ochrankyňu práv. Z tejto pozície riešila mnohé podnety v oblasti politických, sociálnych, národnostných a ďalších práv. Z vlastnej iniciatívy realizovala prieskumy o činnosti orgánov sociálnoprávnej ochrany detí, práv mladistvých vo výkone trestu, prístupu seniorov k sociálnym službám, bezbariérovosti verejných budov, nevyplatených miezd či prieťahoch v súdnych konaniach.
Zastala sa obetí policajného zásahu v Moldave nad Bodvou, ktorým nakoniec dal za pravdu aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Vyštudovala právo.
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Miroslav Wlachovský
Patrí do generácie zakladateľov modernej slovenskej diplomacie. Pôsobil aj ako analytik a publicista, bol šéfredaktorom časopisu Medzinárodné otázky a riaditeľom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
.
Spoluvytváral základné ideové dokumenty slovenskej zahraničnej politiky. V rezorte, ktorého sa ujme, zastával viaceré strategické a analytické posty. Ako diplomat bol vyslaný do Washingtonu a Viedne, neskôr bol veľvyslancom Slovenskej republiky v Spojenom kráľovstve a v Dánsku.
Bol tiež poradcom pre zahraničnú politiku premiérov Mikuláša Dzurindu a Eduarda Hegera. Vyštudoval filozofiu a sociológiu.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky – Soňa Gaborčáková
Odborníčka na dlhodobú starostlivosť o odkázaných ľudí a na pomoc deťom a mladým ľuďom so zdravotným znevýhodnením. Vybudovala komplexný systém starostlivosti pre najzraniteľnejších – Dom svätej Anny v Starej Ľubovni.
V minulom volebnom období bola poslankyňou Národnej rady Slovenskej republiky ako nestraníčka zvolená za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti. Pôsobí tiež ako poslankyňa Mestského zastupiteľstva v Starej Ľubovni. Od marca 2020 ako štátna tajomníčka Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky zodpovedá za sekcie sociálnej a rodinnej politiky. Vyštudovala sociálnu prácu, sociálnu pedagogiku a vychovávateľstvo.
.
Ministerstvo životného prostredia Slovenskej republiky – Milan Chrenko
Venuje sa medzinárodnej spolupráci v oblasti environmentálnych politík. V roku 2007 začal pracovať v Kodani ako projektový manažér Európskej environmentálnej agentúry, odbornej inštitúcie Európskej únie, ktorej úlohou je analyzovať údaje o životnom prostredí a podporovať udržateľný rozvoj.
Pôsobil aj ako generálny riaditeľ na ministerstve životného prostredia, kde sa podieľal na koordinácii slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie a na založení verejno-súkromnej platformy Circular Slovakia zameranej na podporu obehového hospodárstva. Následne sa vrátil do Európskej environmentálnej agentúry, kde je ako vedúci skupiny nadväzovania kontaktov a partnerstiev najvyššie postaveným pracovníkom zo Slovenska.
Vyštudoval environmentálnu vedu, environmentálny manažment a environmentálnu politiku.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky – Daniel Bútora
Poradca ministra školstva Jána Horeckého a spolupracovník tímu Plánu obnovy je spojený s viacerými iniciatívami v oblasti regionálneho školstva. Bol riaditeľom Združenia škôl C. S. Lewisa, ktoré je účelovým zariadením Zboru Cirkvi bratskej v Bratislave. Založil program Akadémia riaditeľov na podporu súčasných a budúcich vedúcich pracovníkov základných a stredných škôl. Stál aj pri zrode programu Teach for Slovakia. Ako lektor a kouč spolupracoval s manažérmi a manažérkami veľkých súkromných spoločností.
.
V čase pádu komunistického režimu prerušil štúdium vedeckých informácií a knihovníctva, aby sa zapojil do študentského hnutia. Presťahoval sa do Prahy, kde vyštudoval americké štúdiá a pracoval ako redaktor, neskôr riaditeľ slovenského vysielania Rádia Slobodná Európa.
Ministerstvo kultúry Slovenskej republiky – Silvia Hroncová
Teatrologička a kultúrna manažérka, ktorá ako riaditeľka Divadelného ústavu stála pri zrode viacerých úspešných projektov, vrátane divadelného festivalu Nová dráma či alternatívnej scény Štúdio 12. Spoluzakladala najväčšie slovenské divadelné ocenenie Dosky.
Na poste generálnej riaditeľky Slovenského národného divadla bola zodpovedná za dokončenie novostavby divadla a jej uvedenie do prevádzky. Stála pri zrode európskej televíznej stanice Film Europe Channel. Viedla dva najväčšie české operné súbory: Operu Národného divadla a Štátnu operu v Prahe. V súčasnosti pôsobí ako výkonná riaditeľka filmovej distribučnej spoločnosti a predsedníčka správnej rady Kreatívneho inštitútu Trenčín, ktorý realizuje projekt Európskeho hlavného mesta kultúry Trenčín 2026. Vyštudovala estetiku a divadelnú vedu.
.
Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky – Michal Palkovič
Patológ a vysokoškolský pedagóg má skúsenosti v zdravotníckom manažmente. Ako lekár vykonávajúci pitvy začínal v Národnom ústave tuberkulózy a respiračných chorôb. Osemnásť rokov pôsobil na Úrade pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, kde sa podieľal na odhalení a riešení kauzy nezákonného vývozu a obchodu s transplantátmi a zrealizoval aj projekty elektronizácie.
V období pandémie COVID-19 bol členom Národného klinického krízového tímu ministerstva zdravotníctva za patologickú anatómiu a súdne lekárstvo. Od 14. marca 2023 je štátnym tajomníkom Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky. Vyštudoval všeobecné lekárstvo a verejné zdravotníctvo. V Univerzitnej nemocnici v Bratislave stále pôsobí ako bioptický histopatológ.
Heger ocenil, že vo vláde budú ľudia, ktorí môžu pokračovať v reformách
Dočasne poverený premiér Eduard Heger oceňuje, že prezidentka Zuzana Čaputová vybrala do vlády odborníkov ľudí, ktorí môžu podľa neho priniesť pokračovanie toho dobrého, čo robila jeho vláda. “Ide hlavne o pokračovanie v reformách z plánu obnovy a pomoc v čase inflácie a energetickej krízy,” uviedol v stanovisku strany Demokrati, ktorej je lídrom.
Heger tiež avizuje, že návrhy a kroky novej vlády bude analyzovať. “Podrobne si preštudujeme ich programové vyhlásenie a na základe toho budeme konštruktívne pripomienkovať,” skonštatoval. “Nebudem im, ako ostatní politici, hádzať od prvého dňa polená pod nohy, len preto, že vymenili našu vládu. Pre Slovensko je dôležité, aby sa im darilo,” doplnil odchádzajúci premiér.
Po piatkovom rokovaní kabinetu Heger ocenil výsledky svojej vlády, ktorú nazval najreformnejšou za posledných 17 rokov. Zdôraznil kroky v oblasti spravodlivosti, zdravotníctva či školstva i intervencie v ekonomike smerujúce k znižovaniu nezamestnanosti, rovnako pomoc ľuďom a podnikateľskej sfére v energetickej kríze. “Ochránili sme ľudí pred cunami, ktoré sa na nás valilo,” vyhlásil.
Priznal, že sú veci, ktoré sa nepodarili, a tie, ktoré ostali otvorené. “Prajem si, aby si nový kabinet pokračoval v implementácii reforiem a plnení plánu obnovy,” uviedol Heger, ktorý naďalej verí, že z prostriedkov plánu obnovy sa podarí realizovať aj projekt nemocnice Rázsochy.
Prezidentka v piatok zverejnila zoznam členov vlády odborníkov. Premiérom sa stane doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor.
SaS: Vláda odborníkov dostane podporu celého poslaneckého klubu
Vláda odborníkov dostane podporu celého poslaneckého klubu SaS. Strana víta zloženie nového kabinetu, ktorý v piatok predstavila prezidentka Zuzana Čaputová. Poslanci SaS budú pri hlasovaní v parlamente o vyslovení dôvery vláde za. TASR o tom informoval hovorca strany Ondrej Šprlák.
“Vláda Ľudovíta Ódora nahrádza vládu chaosu. Občania si zaslúžia, aby prišlo ku kultivovanému a zodpovednému dovládnutiu do predčasných parlamentných volieb. Aj z toho dôvodu verejne deklarujeme, že úradnícka vláda dostane jednohlasnú podporu celého poslaneckého klubu,” uviedol predseda SaS Richard Sulík.
Šimečka oceňuje vyváženosť vlády, verí v zabezpečenie pokojného chodu štátu
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) oceňuje vyváženú skladbu vlády odborníkov, ktorú predstavila prezidentka SR Zuzana Čaputová. Líder hnutia Michal Šimečka verí, že kabinet odborníkov dokáže zabezpečiť pokojný a riadny chod ministerstiev a štátu do volieb.
Podporu takejto vláde vyjadrí v Národnej rade (NR) SR aj nezaradený poslanec a podpredseda PS Tomáš Valášek.
.
“Prezidentka sa k neľahkej, ale potrebnej úlohe postavila zodpovedne. Personálne obsadenie nie je ani vyslovene konzervatívne, ani progresívne, ako mnohí vopred konšpirovali,” vyhlásil Šimečka. Podotkol, že menovanie takejto vlády nie je vysnívaný stav, ale dôsledok chaosu a hádok politikov v parlamente, ktorí sa nedokázali dohodnúť na funkčnej väčšinovej vláde. “Napriek tomu, že na to dostali mandát od ľudí a nespočetné množstvo šancí. V tejto situácii prezidentka nemala inú možnosť, ako konať,” dodal.
Sólymos očakáva od novej vlády odbornosť a zostavenie zodpovedného rozpočtu
Predseda platformy Most-Híd v strane Aliancia a exminister životného prostredia László Sólymos očakáva od novej vlády, ktorej zloženie predstavila prezidentka Zuzana Čaputová, odbornosť a zostavenie zodpovedného rozpočtu. Vzhľadom na politickú situáciu a termín predčasných volieb do Národnej rady (NR) SR by bolo podľa neho dobré, keby nový premiér Ľudovít Ódor predstavil rozpočet ešte pred voľbami. Predseda strany Aliancia Krisztián Forró dodal, že od vlády strana očakáva aj upokojenie situácie.
Sólymos poukázal na to, že prezidentka a budúci predseda vlády poskytli spolu rozhovor spravodajskej televízii ešte pred zverejnením mien ministrov. “Tento krok predpovedá normalizáciu komunikácie medzi vládou a palácom a na základe prvých vyjadrení Ódora aj samotného kabinetu,” uviedol s tým, že po trojročnom komunikačnom chaose je to viac než žiaduce. Poznamenal však, že atmosféra v spoločnosti nebude závisieť len od komunikačných zručností Ódora a členov jeho tímu, ale aj od kampaňovej rétoriky predsedov a členov parlamentných strán.
Skonštatoval, že od zverejnenia mena nového premiéra mnohí zdôrazňovali jeho národnostnú príslušnosť. Podčiarkol, že na posty vo vláde odborníkov neboli jednotlivé osobnosti vybrané na základe národnosti, ale odbornosti.
Čo sa týka nominácie na ministra životného prostredia Milana Chrenka, podľa Sólymosa výzvu zvládne. “Ide o stopercentného nestranného odborníka a zdecimované ministerstvo zastabilizuje. Počas mojich štyroch rokov na ministerstve bol veľkým prínosom a vždy som sa vedel na neho spoľahnúť,” uviedol.
Forró dodal, že vláda odborníkov preberá riadenie krajiny v zložitom období a nebude mať ľahkú úlohu. “Vláda odborníkov na Slovensku nemá žiadne tradície, politická situácia je mimoriadne vyostrená a spoločnosť napätá. Od nastupujúceho kabinetu preto očakávame upokojenie situácie, namiesto chaosu stabilitu, a čo je najdôležitejšie, že ponúkne zodpovedný štátny rozpočet,” podčiarkol. Verí, že ministri nezabudnú ani na národnostné komunity na Slovensku.
Odchádzajúci ministri očakávajú od nástupcov pokračovanie projektov
Koniec v pozíciách ministrov berú členovia končiacej vlády Eduarda Hegera ako politickú realitu, veria, že ich nástupcovia budú pokračovať v rozbehnutých projektoch. Členovia dočasne povereného kabinetu to v piatok uviedli pri príchode na svoje posledné vládne rokovanie.
Samotný končiaci premiér na adresu svojho nástupcu Ľudovíta Ódora uviedol, že bude určite potrebovať vo funkcii šéfa exekutívy vytrvalosť. “Ľudsky by som mu poradil, aby bol odolný a vedel sa povzniesť nad to, čo ho postretne,” povedal Heger.
Odchádzajúci minister obrany Jaroslav Naď priznal istú úľavu. “Som rád, že zo mňa opadne stres, tie predchádzajúce roky boli naozaj šialené,” uviedol. Mieni, že končiacej vláde sa podarilo urobiť veľa dobrých vecí. Deklarovaného nástupcu Martina Sklenára dobre pozná, bol jeho spolužiakom na vysokej škole. “Som rád, že budem môcť odovzdať rezort tomuto človeku, mám v neho plnú dôveru a budem mu pomáhať aj v parlamente, rezort obrany si to zaslúži,” povedal Naď.
Ministerka pre investície, informatizáciu a regionálny rozvoj Veronika Remišová priznala, že jej najbližší sú radi, že ju uvidia viac doma. “Spravili sme veľa dobrých vecí,” zhodnotila pôsobenie vlády i svojho rezortu. Od nového kabinetu očakáva pokračovanie pomoci ľuďom. “To je v súčasnej dobe najdôležitejšie,” zdôraznila. K svojmu nástupcovi sa vyjadrí až po jeho oficiálnom vymenovaní. “Od utorka som v parlamente,” potvrdila. V zákonodarnom zbore chce prispieť k zmene paragrafu 363.
Minister školstva Ján Horecký verí, že jeho nástupca bude pokračovať v začatej práci. “Školským zákonom sa to nekončí, len sa to začína,” uviedol na margo reforiem v školstve.
Svojho nástupcu Daniela Bútoru považuje končiaci šéf rezortu školstva za dobrú voľbu pre školstvo. Ako ďalej poznamenal, školstvo je obrovské a meniť systém, v ktorom je 800.000 žiakov, nie je vôbec jednoduché. Potvrdil, že by bol ochotný zostať na ministerstve školstva naďalej ako jeho šéf, keby sa ho prezidentka Zuzana Čaputová rozhodla nominovať do vlády odborníkov.
Ministerka kultúry SR Natália Milanová takisto zdôraznila slovo kontinuita, verí, že projekty, ktoré sú pripravené v rámci rezortu kultúry, budú pokračovať. Svoju nástupkyňu, ktorou má byť bývalá riaditeľka SND Silvia Hroncová, pozná, nechce ju však hodnotiť.
.
Minister spravodlivosti SR Viliam Karas poukázal, že počas svojho pôsobenia stretol množstvo ľudí, ktorí to myslia so Slovenskom úprimne. “Najmä v rezorte justície – od väzenstva cez sudcov prokurátorov, advokátov, jednoducho ľudí nadšených pre prácu, pre spravodlivosť,” poznamenal. S prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou sa rozprával vo štvrtok (11. 5.) aj o zmene trestnej politiky, odmietol, že by s ním rátala vo vláde odborníkov. Karas sa po odovzdaní úradu vracia späť do advokátskej praxe.
Odchádzajúci minister vnútra Roman Mikulec po skončení posledného rokovania vlády, ktorej bol súčasťou, smútok nepociťuje. “Vo mne prevláda spokojnosť s tým, čo sme všetko dokázali a ako sme zvládli všetky krízy, ktorým Slovensko muselo čeliť,” povedal. Ak niekto vyhlasuje, že riadenie štátu malo vyzerať úplne inak, Mikulec to považuje za “báchorky”, ktorých autor nečelil situáciám, ku ktorým sa vyjadruje. Nového šéfa rezortu Ivana Šimka osobne nepozná, je pripravený mu pomôcť zorientovať sa v aktuálnej agende. Mikulcove kroky smerujú do parlamentu. “V septembrových voľbách sa chcem uchádzať o dôveru voličov, ako člen OĽANO,” potvrdil.
Poslanci pôsobiaci v Republike nepodporia vládu odborníkov
Skupina nezaradených poslancov Národnej rady (NR) SR pôsobiacich v mimoparlamentnom hnutí Republika nepodporí vládu odborníkov, ktorej zloženie v piatok predstavila prezidentka Zuzana Čaputová.
“Prezidentka je spoluzodpovedná za predlžovanie chaosu, ktorý dnes na Slovensku panuje a to, čo ponúka, je len jeho pokračovaním. Nemyslíme si, že predstavení nominanti sú nezaujatí odborníci a hnutie Republika toto nebude podporovať,” reagovalo hnutie v stanovisku.
Sme rodina si chce počkať na program vlády odborníkov a stretnutie s premiérom
Podpora vláde odborníkov od poslancov hnutia Sme rodina závisí od jej programového vyhlásenia. Hnutie sa chce tiež stretnúť s budúcim premiérom Ľudovítom Ódorom.
“Hnutie Sme rodina si počká na programové vyhlásenie vlády, na jej priority a na stretnutie s budúcim premiérom. Následne sa budeme vedieť k tomu vyjadriť,” odpovedala Linda Tribusová z tlačového oddelenia hnutia na otázku, či jeho poslanci podporia vyslovenie dôvery novej vláde.
KDH verí, že vláda odborníkov upokojí politickú situáciu
Mimoparlamentné KDH verí, že vláda odborníkov upokojí politickú situáciu a dovedie Slovensko k predčasným voľbám. Stanovisko hnutia TASR poskytla jeho hovorkyňa Lenka Halamová.
“Dúfame, že vláda bude schopná prijímať odborné rozhodnutia bez snahy zaťahovať ľudí do ideologických či zbytočných politických zápasov,” uviedlo hnutie.
Prezidentka Zuzana Čaputová v piatok zverejnila zoznam ministrov, ktorí majú byť vo vláde odborníkov. Jej predsedom bude doterajší viceguvernér Národnej banky Slovenska Ľudovít Ódor. Vládu odborníkov hlava štátu vymenuje v pondelok (15. 5.).
SNS: Vláda odborníkov ide do rizika a dobrodružstva
Členovia vlády odborníkov idú do rizika a dobrodružstva. Každý minister môže počas nasledujúcich mesiacov maximálne “svietiť a kúriť”, ak nemá podporu Národnej rady (NR) SR. Skonštatovala to mimoparlamentná SNS.
“Ľudovít Ódor predložil po konzultácii s prezidentkou verejnosti zoznam mien, ktorý sa skladá jednak z osôb, ktoré sú lobisticky poprepájané na finančné skupiny, a súčasne osôb, ktoré sú historicky kariérni úradníci na jednotlivých ministerstvách,” tvrdí SNS, ktorej stanovisko zaslala hovorkyňa Zuzana Škopcová.
.
Strana tiež uviedla, že rozhodnutím prezidentky Zuzany Čaputovej na poslednú chvíľu sa len prehlbuje kríza, za ktorú nesie prezidentka plnú zodpovednosť. “Ak by prezidentka konala počas uplynulých troch rokov, chaos a anarchia na Slovensku nemuseli mať také rozmery, ako vidíme v súčasnosti,” doplnila SNS.
Za ľudí: Vláda odborníkov sa nedá označiť za nepolitickú
Strana Za ľudí nepovažuje za šťastné, ak sú vo vláde odborníkov mená ľudí, ktorí v minulých voľbách kandidovali za mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) a KDH. Nová vláda sa tak podľa strany nedá označiť za nepolitickú.
Za ľudí si myslí, že za činnosť vlády nesie plnú zodpovednosť prezidentka Zuzana Čaputová. “Prajeme novej vláde, aby sa jej darilo a pokračovala v riešení problémov, ktoré Slovensko má, najmä v pomoci ľuďom počas súčasnej inflačnej a energetickej krízy,” dodala v reakcii strana Za ľudí.
Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
19:48
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.
18:43
Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.
Niekoľko náletov zasiahlo ciele v oblastiach Jemenu, ktoré spravujú povstalci – húsíovia. Izraelská armáda sa k útokom prihlásila vo vyhlásení.
17:26
Japonská automobilka Toyota plánuje postaviť v čínskom Šanghaji závod na výrobu elektromobilov. Ten by mal produkovať najmä luxusné autá značky Lexus. Informovali o tom japonský ekonomický denník Nikkei a agentúra AFP, ktoré sa odvolali na zdroje z automobilky. Najväčší výrobca áut na svete tak plánuje ďalšiu investíciu na trhu, na ktorom mnohé zahraničné automobilky zápasia s problémami a ťažkosti s predajom má aj samotná Toyota.
17:25
Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Paríž toto tvrdenie odmieta.
17:22
Európska únia musí zvážiť oficiálne prerušenie prístupového procesu Gruzínska vzhľadom na nepriateľský postoj tamojšej proruskej vládnucej strany k EÚ a oslabovanie demokracie v krajine. Vyhlásila to nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell povedal, že vývoj rusko-čínskych vzťahov ohrozuje americké záujmy, píše „Huanqiu Shibao“. Takéto obavy…
26. 12. 2024 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
26. 12. 2024 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Egyptský futbalista Mohamed Salah opäť rozhneval svojich fanúšikov vyznávajúcich náboženstvo islam. Krídelník FC Liverpool zavesil na sociálnu sieť Instagram fotografiu…
Režim moldavskej prezidentky Sanduovej vážne zvažuje scenár násilného prevzatia moldavskej elektrárne v Podnestersku, uviedla na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných…
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Ukrajinská prezidentská kancelária naďalej zostruje svoju rétoriku voči Maďarsku a Slovensku. Vyzvali tam vedenie EÚ, aby tieto krajiny zbavilo hlasovacieho…
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
19:48
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.
18:43
Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.