Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
Včera 19:48
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.
Včera 18:43
Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.
Niekoľko náletov zasiahlo ciele v oblastiach Jemenu, ktoré spravujú povstalci – húsíovia. Izraelská armáda sa k útokom prihlásila vo vyhlásení.
Včera 17:26
Japonská automobilka Toyota plánuje postaviť v čínskom Šanghaji závod na výrobu elektromobilov. Ten by mal produkovať najmä luxusné autá značky Lexus. Informovali o tom japonský ekonomický denník Nikkei a agentúra AFP, ktoré sa odvolali na zdroje z automobilky. Najväčší výrobca áut na svete tak plánuje ďalšiu investíciu na trhu, na ktorom mnohé zahraničné automobilky zápasia s problémami a ťažkosti s predajom má aj samotná Toyota.
Včera 17:25
Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Paríž toto tvrdenie odmieta.
Včera 17:22
Európska únia musí zvážiť oficiálne prerušenie prístupového procesu Gruzínska vzhľadom na nepriateľský postoj tamojšej proruskej vládnucej strany k EÚ a oslabovanie demokracie v krajine. Vyhlásila to nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Včera 17:22
Ruský protivzdušný systém zapríčinil haváriu lietadla Azerbajdžanských aerolínií neďaleko mesta Aktau v Kazachstane. Pre agentúru Reuters to uviedli štyri zdroje z Azerbajdžanu, ktoré sú oboznámené s vyšetrovaním.
Včera 17:13
Fínske úrady zadržali ropný tanker plávajúci z Ruska pre podozrenie, že spôsobil prerušenie podmorského elektrického kábla a troch internetových spojení medzi Fínskom a Estónskom.
Poľský premiér Donald Tusk opäť skritizoval maďarského predsedu vlády Viktora Orbána za udržiavanie priateľských vzťahov s Ruskom a za udelenie azylu poľskému politikovi, na ktorého bol vydaný zatykač.
Včera 14:58
Dočasné sily OSN v Libanone vyjadrili znepokojenie nad ďalšími škodami, ktoré spôsobili izraelské sily na juhu Libanonu. Podľa agentúry AFP k tomu dochádza aj napriek dohodnutému prímeriu medzi Izraelom a libanonským militantným hnutím Hizballáh.
Pri pokuse dostať sa do Španielska po mori zahynulo alebo zmizlo v roku 2024 najmenej 10.457 migrantov, oznámila mimovládna organizácia. Ide o vyše 50-percentný nárast oproti predošlému roku a najviac od roku 2007, keď začala viesť evidenciu.
Včera 14:18
Všetky osoby, ktoré minulý týždeň utrpeli zranenia pri útoku v nemeckom meste Magdeburg, sú stabilizované. Predstaviteľ tamojšej nemocnice Robert Werdehausen pre noviny Süddeutsche Zeitung upresnil, že najčastejšími zraneniami boli zlomeniny a vnútorne krvácanie.
Včera 14:16
Ruská Federálna bezpečnostná služba (FSB) vo štvrtok uviedla, že prekazila plány ukrajinských tajných služieb na zlikvidovanie vysokopostavených ruských predstaviteľov a ich rodín. Útoky podľa jej vyjadrenia plánovali uskutočniť v Moskve prostredníctvom bômb zamaskovaných ako zložky na dokumenty či externé batérie tzv. powerbanky, informuje TASR podľa správy agentúry Reuters.
Včera 13:23
Ceny španielskych výrobcov v novembri vzrástli, prvýkrát za takmer dva roky. Podpísali sa pod to najmä ceny energií, ktoré sa vrátili k rastu. Uviedol to vo štvrtok španielsky štatistický úrad INE. Informovali o tom agentúra DPA a portál tradingeconomics.
Včera 13:22
Sýrske bezpečnostné sily začali vo štvrtok v západnej provincii Tartús zásah proti ozbrojencom podporujúcim zvrhnutého prezidenta Bašára Asada. Stalo sa tak deň po krvavých stretoch s militantmi napojenými na bývalú vládu, uviedla tamojšia tlačová agentúra SANA.
Situácia v provincii Tartús je podľa AFP v posledných dňoch napätá. V stredu tam v jednom z miest stúpenci zvrhnutého prezidenta zabili pri prepade 14 vojakov ministerstva vnútra.
Včera 13:22
Britský maloobchod, ktorý zaznamenal tento rok slabú predvianočnú nákupnú sezónu, potešili zákazníci aspoň v posledný deň pred vianočnými sviatkami. Počet nakupujúcich sa v tento deň zvýšil medziročne o takmer tretinu. Informovala o tom agentúra DPA.
Podľa údajov MRI Software bol počet nakupujúcich v britských obchodoch v utorok 24. decembra v dopoludňajších hodinách oproti rovnakému obdobiu minulého roka vyšší o 31,1 %.
Izraelský minister pre národnú bezpečnosť Itamar Ben Gvir sa modlil na spornom náboženskom mieste v Jeruzaleme, čím porušil dohody uzavreté s moslimskou komunitou. Za svoje konanie si tak vyslúžil odsúdenie verejnosti, píše TASR podľa štvrtkovej správy agentúry DPA.
“Išiel som sa pomodliť do našej svätyne za našich vojakov a tiež za rýchly návrat všetkých rukojemníkov a s božou pomocou i za víťazstvo (Izraela vo vojne s militantným hnutím Hamas v Pásme Gazy),” napísal Ben Gvir vo štvrtok v príspevku na sociálnej sieti X.
עליתי הבוקר למקום מקדשנו, לתפילה לשלום חיילנו, להחזרת כל החטופים במהרה ולניצחון המוחלט בעזרת השם. pic.twitter.com/uSBQCk64aZ
Zväz pestovateľov cukrovej repy Slovenska považuje za pozitívne v roku 2024 dostatočné množstvo dažďových zrážok, a to v prvom polroku 2024, a tým aj optimálne podmienky pre osev a počiatočný rast cukrovej repy. Uviedla to pre TASR hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.
Na snímke sprava prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenovala vládu SR, ktorú povedie Robert Fico (Smer-SD) v Prezidentskom paláci
Bratislava 25. októbra (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)
Aktualizované 25. októbra 2023 o 20:26 h.
▶❚❚↻
.
Vládnu koalíciu vytvorili strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Posty vo vláde si rozdelili v pomere 7 : 7 : 3. Za Smer budú vo vláde Robert Kaliňák (podpredseda vlády, ministerstvo obrany), Ladislav Kamenický (ministerstvo financií), Richard Takáč (ministerstvo pôdohospodárstva), Juraj Blanár (ministerstvo zahraničných vecí), Boris Susko (ministerstvo spravodlivosti) a Jozef Ráž mladší (ministerstvo dopravy).
Za Hlas-SD bude vo vláde sedieť Erik Tomáš (ministerstvo práce), Zuzana Dolinková (ministerstvo zdravotníctva), Richard Raši (ministerstvo investícií a informatizácie), Peter Kmec (vicepremiér pre plán obnovy), Denisa Saková (podpredsedníčka vlády, ministerstvo hospodárstva), Tomáš Drucker (ministerstvo školstva) a Matúš Šutaj Eštok (ministerstvo vnútra).
Do ministerských kresiel za SNS zasadne Tomáš Taraba (podpredseda vlády, ministerstvo životného prostredia) a Martina Šimkovičová (ministerstvo kultúry). Obsadí aj nové ministerstvo športu a cestovného ruchu, ktoré má vzniknúť od januára 2024.
.
Premiér: Vláda bude vykonávať suverénnu zahraničnú politiku
Novovymenovaná vláda bude konštruktívna, nebude sa vyhýbať žiadnym výzvam a bude vykonávať suverénnu zahraničnú politiku. Z vlády a ministerstiev bude počuť suverénny slovenský hlas. Uviedol to Robert Fico (Smer-SD) vo svojom príhovore po vymenovaní za premiéra.
“Želám si, aby sme všetci spoločne mohli po skončení mandátu tejto vlády konštatovať nie čísla, ale to, že na Slovensku sa bude žiť lepšie a že Slovensko bude aj pokojnejšie. Tento sľub dávam pred celou slovenskou verejnosťou,” povedal Fico.
Pripomenul, že vláda nikdy v modernej histórii Slovenska nečelila tak zlým sociálno-ekonomickým ukazovateľom, chudobe a rozvráteným financiám. Fico sa zároveň teší, že Národná rada SR pri voľbe predsedu správne vykročila.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu SR, ktorú povedie Fico. Vládnu koalíciu vytvorili strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS. Posty vo vláde si rozdelili v pomere 7 : 7 : 3.
.
Prezidentka: Vláda by mala ukázať záujem reprezentovať všetkých občanov
Nová vláda by mala ukázať, že má záujem zastupovať a reprezentovať všetkých občanov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v príhovore po vymenovaní kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Za dôležité považuje jasné uistenie, že v dôstojnosti a právach sú silní aj príslušníci menšín a že výkon spravodlivosti má mať plynulý priechod. Ako zdôvodnila, ochrana demokracie a spoločenský zmier výrazne presahujú horizonty volieb aj volebných cyklov a prevyšujú rozdielnosť. Víta postoj vlády k členstvu v Európskej únii a NATO.
Hlavu štátu v prejave hovorila aj o potrebe posilniť spoločenskú súdržnosť.
“Dostali sme sa do situácie hlbokej nedôvery v spoločnosti. Nech by som dnes menovala akúkoľvek vládu, časť občanov by bola nielen sklamaná, ale dokonca v obavách z toho, čo bude,” vyhlásila.
Vidí v tom príležitosť komunikáciou a svojimi krokmi prispieť k vzájomnému rešpektu a k profesionálnej spolupráci. Želá si, aby každá vláda vrátane novovymenovanej bola úspešná, lebo vtedy bude prospešná ľuďom a celej krajine.
.
Prezidentka ocenila uistenie vlády, že za kontinuitu považuje aj členstvo v Európskej únii a NATO. Verí tiež v pokračovanie v dobrej susedskej politike.
“Či už voči nášmu južnému, severnému, západnému, ale aj ťažko skúšanému východnému susedovi,” podotkla.
Novú vládu podľa prezidentky čakajú výzvy, ako sú vysoké ceny energií, zlepšenie alebo ozdravenie verejných financií pri zachovaní sociálnych štandardov, potreba zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, úroveň školstva, zabezpečiť stabilitu financovania samospráv alebo napĺňanie míľnikov plánu obnovy. Ministrom pripomenula, že krajinu preberajú v 30. roku jej fungovania.
Poslanci pokračujú v rokovaní, náhradníci za členov vlády zložili sľub
Poslanci Národnej rady (NR) SR pokračujú v rokovaní na ustanovujúcej schôdzi. Poslanecký sľub zložili náhradníci za členov vlády, ktorých vymenovala do funkcií prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Za členov vlády zo Smeru-SD nastúpili do parlamentu Andrej Sitkár (za Roberta Fica), Ivan Hazucha (za Roberta Kaliňáka), Michal Lukša (za Ladislava Kamenického), Igor Válek (za Richarda Takáča), Boleslav Lešo (za Juraja Blanára), Zuzana Plevíková (za Borisa Suska).
Nominantov Hlasu-SD nahradili Štefan Gašparovič (za Erika Tomáša), Miroslav Čellár za (za Zuzanu Dolinkovú), Jozef Cech (za Richarda Rašiho), Peter Slyško (za Petra Kmeca), Samuel Migaľ (za Denisu Sakovú), Ján Hrubý (za Tomáša Druckera) a Alena Nováková za (Matúša Šutaja Eštoka).
Ministrov zo SNS vystriedali v pléne Milan Garaj (za Tomáša Tarabu) a Adam Lučanský (za Martinu Šimkovičovú).
Poslancov ešte čaká na ustanovujúcej schôdzi voľba podpredsedov parlamentu. Kandidujú Ľuboš Blaha (Smer-SD), Peter Žiga (Hlas-SD), Andrej Danko (SNS) a Michal Šimečka (PS). Zvoliť by mali tiež predsedov a členov jednotlivých výborov.
.
Poslanci volia tajnou voľbou podpredsedov parlamentu
Poslanci Národnej rady SR volia v tajnom hlasovaní nových podpredsedov parlamentu. Kandidujú Ľuboš Blaha (Smer-SD), Peter Žiga (Hlas-SD), Andrej Danko (SNS) a Michal Šimečka (PS).
Ministri sa po menovaní a prevzatí agendy zišli na prvej schôdzi
Ministri novovymenovanej vlády SR si v stredu popoludní prevzali agendu na svojich úradoch. Z ministerstiev zamierili rovno na úrad vlády, kde sa zišli na prvom rokovaní kabinetu Roberta Fica (Smer-SD). Riešiť by podľa ministrov mali personálne otázky a výmeny na postoch štátnych tajomníkov, prípadne vedúcich služobných úradov. Rovnako by sa členovia vlády mali rozprávať o obsahu programového vyhlásenia vlády
Nový minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) sa po prevzatí agendy vyjadril, že má pomerne jasnú predstavu o tom, ako by mal rezort vyzerať. Za jednu z priorít označil ochranu obyvateľov Slovenska, migrácia je podľa neho nezvládnutá. K personálnym otázkam sa zatiaľ nechcel vyjadrovať.
“Prichádzam nastavený pracovne, už týždne mám hlavu plne nastavenú na oblasť vzdelávania a výskumu a vedy. S ministrom sme komunikovali priebežne, kultivovane preberiem úrad,” povedal nový šéf rezortu školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Minister spravodlivosti Boris Susko (Smer-SD) hovoril o viacerých výzvach, ktorým čelí rezort.
.
“Týkajú sa právneho štátu, trestného systému, možno aj rekodifikácie občianskeho práva, väzenstva, probačnej a mediačnej služby,” priblížil. Priority si chce nastaviť aj po konzultácii s odbornou verejnosťou.
Prioritou envirorezortu bude podľa jeho nového šéfa Tomáša Tarabu (nominant SNS) naštartovanie vecí, ktoré zanedbal exminister Ján Budaj.
“Nejdem s nikým bojovať. Podávam pomocnú ruku na to, aby sme sa starali o zdravý vzduch, vodu a pôdu, aby sme dali reálnu ochranu životného prostredia na najvyššiu úroveň,” poznamenal.
Zamerať sa chce na obnovu turbín na Vodnom diele Gabčíkovo či kanalizácie. Naďalej podľa Tarabu budú fungovať aj zásahové tímy pre medveďa. Na ministerstve chce vytvoriť platformu pre diskusiu medzi mimovládnymi organizáciami, neštátnymi majiteľmi a rôznymi inštitúciami.
Nová ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) priznala, že sa musí zorientovať na novej pozícii.
.
“Vzhľadom na to, že mám víziu, ktorú chcem pretaviť do praxe, potrebujeme mať čo najpodrobnejší prehľad o tom, v akom stave je rezort v súčasnosti. Urobím teda dôkladnú analýzu,” uviedla o jednom zo svojich prvých krokov.
Plánuje ostať pri dvoch štátnych tajomníkoch, s návrhmi personálnych zmien na týchto postoch prišla na rokovanie vlády.
Nová ministerka hospodárstva Denisa Saková (Hlas-SD) pripomenula, že už v minulosti ministerkou bola.
“Nastupovala som do ministerského kresla asi do najhorúcejšieho, aké kedy minister vnútra mal od vzniku Slovenskej republiky. Dnes to bolo o niečo pokojnejšie, ale, samozrejme, výzvy ktoré nás čakajú, nie sú ľahké a budeme musieť zabrať od prvého dňa,” uviedla Saková
Minister dopravy Jozef Ráž ml. (nominant Smeru-SD) zatiaľ nechcel svoje zámery špecifikovať. Vyjadril sa k odvolaniu šéfa Národnej diaľničnej spoločnosti Vladimíra Jacka svojím predchodcom Pavlom Lančaričom zo začiatku tohto týždňa. To nový minister schvaľuje a nemá s tým problém.
“Prvé, čo urobím, tak začnem pracovať,” uviedol nový šéf rezortu investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD).
“Napriek tomu, že mnohí ministri vlády deklarovali, že je všetko pripravené a vyriešené, tak si myslím, že problémov bude na ministerstve veľmi veľa. Púšťame sa do toho, aby sa dočerpali eurofondy, aby sa začali čerpať nové eurofondy, aby sa rozbehla informatizácia a aby nám ľudia neodchádzali z regiónov,” priblížil.
.
Richard Takáč (Smer-SD) prevzal Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR po ministrovi úradníckej vlády Jozefovi Bírešovi. Takáč nastupuje na agrorezort “s veľkým rešpektom a s pokorou”.
“Každé ministerstvo je v katastrofálnom stave, nehovoriac o verejných financiách. Preto si myslím, že to budeme mať celá vláda veľmi náročné. Slovensko už potrebovalo veľmi dávno, aby sa občania SR nadýchli a aby sa to tu konečne zastabilizovalo a začali sa riešiť reálne problémy ľudí,” povedal.
Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude riadiť Erik Tomáš (Hlas-SD).
“Je to ťažký rezort, ktorý má veľmi širokú problematiku,” povedal nový minister.
Mám pocit, že nie je oblasť života, ktorá by sa nedotýkala tohto rezortu. Ideme tvrdou prácou. Niečo sme ľuďom pred voľbami hovorili a budeme sa snažiť čo najviac toho splniť,” vyjadril sa Tomáš.
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu SR, ktorú povedie Fico. Vládnu koalíciu vytvorili strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS.
.
Vláda prijala na svojom prvom rokovaní niekoľko personálnych zmien
Vláda prijala na svojom prvom rokovaní niekoľko personálnych zmien. Z funkcie vedúceho Úradu vlády (ÚV) SR odvolala Michala Luciaka na základe jeho vzájomnej dohody s premiérom. Zároveň do tejto funkcie vymenovala Juraja Gedru. Vyplýva to z predložených materiálov.
Ministri ďalej rozhodli o vymenovaní Marcely Virágovej do funkcie generálnej tajomníčky služobného úradu ÚV SR. Od štvrtka (26. 10.) nahradí v tejto funkcii Mareka Vandráka.
Vládny kabinet vymenoval aj novú štátnu tajomníčku podpredsedu vlády SR, stala sa ňou Alena Sabelová. Zároveň z pozície odvolal Editu Pfundtner.
Vláda vymenovala nových štátnych tajomníkov
Vláda Roberta Fica vymenovala na svojom prvom zasadnutí nových štátnych tajomníkov jednotlivých ministerstiev. Zároveň odvolala doterajších.
Igor Choma a Denisa Žiláková budú štátnymi tajomníkmi na Ministerstve dopravy SR. Na post generálneho tajomníka služobného úradu rezortu dopravy nastúpi Juraj Lovásik. Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva financií SR vymenovali Radovana Majerského.
Štátnym tajomníkom Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR bude Branislav Ondruš. Generálnym tajomníkom služobného úradu bude Peter Kostolný.
.
Na ministerstvo investícií a informatizácie vláda menovala ako štátneho tajomníka Michala Kaliňáka a generálneho tajomníka služobného úradu Jána Hrubého.
Štátnymi tajomníkmi Ministerstva hospodárstva SR budú Kamil Šaško a Vladimír Šimoňák. Zároveň vymenovala generálneho tajomníka služobného úradu na tomto ministerstve, a to Ondreja Varačku.
Ministerstva vnútra (MV) SR bude mať dvoch štátnych tajomníkov, a to Luciu Kurilovskú a Patrika Krauspeho. Igor Tkačivský bude zastávať post generálneho tajomníka služobného úradu MV.
Do funkcie štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR vláda vymenovala Igora Melichera. Generálnym tajomníkom služobného úradu rezortu obrany sa stane Peter Krajčírovič.
Do funkcie štátnych tajomníkov Ministerstva spravodlivosti (MS) SR vláda vymenovala Milana Hodása a Pavla Gašpara. Generálnym tajomníkom služobného úradu MS bude Andrej Holák. Vláda tiež vymenovala Mareka Eštoka za štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí.
Róbert Zsembera bude štátnym tajomníkom Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR. Štátnym tajomník pre oblasť športu sa stane Ján Krišanda. Vládny kabinet zároveň vymenoval generálneho tajomníka služobného úradu Miroslava Kočana.
Na Ministerstve kultúry (MK) SR bude ako štátny tajomník pôsobiť Štefan Kuffa. Generálnym tajomníkom služobného úradu MK bude Tibor Bernaťák. Na Ministerstve životného prostredia SR budú ako štátni tajomníci pôsobiť Filip Kuffa a Jozef Smatana. Na envirorezorte bude generálnym tajomníkom služobného úradu Marek Chovan.
.
Na agrorezorte bude štátnym tajomníkom Vladimír Vnuk. Generálnou tajomníčkou služobného úradu na tomto ministerstve sa stane Kristína Vavríková.
Profily členov novovymenovanej vlády Roberta Fica
Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu v Prezidentskom paláci vymenovala vládu SR. Povedie ju Robert Fico (Smer-SD). TASR prináša profily členov vymenovanej vlády SR.
Predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD)
Narodil sa 15. septembra 1964 v Topoľčanoch. Po skončení štúdia práva na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a postgraduálneho štúdia na Ústave štátu a práva Slovenskej akadémie vied pracoval na Právnickom inštitúte Ministerstva spravodlivosti SR. V rokoch 1994 – 2000 pôsobil ako agent pre zastupovanie SR pred Európskym súdom pre ľudské práva a Európskou komisiou pre ľudské práva.
Členom Komunistickej strany Slovenska bol v rokoch 1987 – 1990. V roku 1990 sa stal členom Strany demokratickej ľavice (SDĽ), v ktorej bol v rokoch 1996 – 1999 podpredsedom. Ako kandidát SDĽ sa prvý raz stal v roku 1992 poslancom Národnej rady (NR) SR. Predsedom strany Smer-SD je nepretržite od jej vzniku v roku 1999.
Trikrát stál na čele slovenských vlád, a to v rokoch 2006 – 2010, 2012 – 2016 a 2016 – 2018. Z pozície premiéra sa v roku 2014 neúspešne uchádzal o post prezidenta SR, porazil ho Andrej Kiska.
.
Po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej podal 15. marca 2018 demisiu. Na poste premiéra ho vystriedal Peter Pellegrini. Fico sa vrátil do parlamentu a stal sa predsedom poslaneckého klubu Smer-SD.
Vicepremiér a minister obrany SR Robert Kaliňák (Smer-SD)
Narodil sa 11. mája 1971 v Bratislave. V roku 1995 ukončil Právnickú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde absolvoval aj postgraduálne štúdium. Pracoval ako manažér vo vydavateľstve právnickej literatúry ACE Press, následne bol asistentom v Komerčno-právnej kancelárii. V rokoch 1995 – 2002 sa venoval advokátskej praxi. Najprv ako koncipient v advokátskej kancelárii Majeríková and Partners, potom ako advokát v advokátskej kancelárii MKKT.
V parlamentných voľbách v roku 2002 bol zvolený za poslanca Národnej rady (NR) SR, stál na čele Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.
V rokoch 2006 – 2010 pôsobil ako podpredseda vlády a minister vnútra.
.
Počas vlády Ivety Radičovej (2010 – 2012) bol členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť, predsedom Osobitného kontrolného výboru na kontrolu činnosti Slovenskej informačnej služby (SIS) a členom Stálej delegácie NR SR do Parlamentného zhromaždenia NATO.
Od predčasných parlamentných volieb v marci 2012 zastával post ministra vnútra a podpredsedu vlády. Tieto funkcie mu patrili aj po voľbách do NR SR, keď ho 23. marca 2016 vymenoval prezident Andrej Kiska za šéfa rezortu vnútra. Na tento post však 12. marca 2018, krátko po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej, rezignoval. Po návrate do parlamentu pôsobil ako člen Ústavnoprávneho výboru NR SR a Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť. Dňa 31. decembra 2018 sa vzdal mandátu poslanca NR SR.
Vicepremiér pre eurofondy a plán obnovy Peter Kmec (Hlas-SD)
Narodil sa 11. novembra 1966 v Nitre. Po skončení gymnaziálnych štúdií v Nitre a Banskej Štiavnici absolvoval v roku 1990 Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov. Právnický titul nadobudol na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.
V rokoch 1993 – 1997 pracoval v stálej misii SR pri OBSE vo Viedni. Politickým radcom misie OBSE v Gruzínsku bol v rokoch 1998 – 1999. Od roku 2000 do roku 2003 bol zástupcom veľvyslanca SR v Izraeli a v rokoch 2003 – 2005 zástupcom veľvyslanca SR v Spojených štátoch amerických (USA). Mimoriadnym a splnomocneným veľvyslancom SR vo Švédsku bol v rokoch 2007 – 2012. Ako mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR v USA pôsobil v rokoch 2012 – 2018. Poradcom premiéra Petra Pellegriniho pre zahraničnú politiku bol v rokoch 2018 – 2020.
Vo voľbách do NR SR v marci 2020 kandidoval za Smer-SD, stal sa poslancom a podpredsedom Výboru NR SR pre európske záležitosti. V júni 2020 oznámil odchod zo Smeru-SD, vstúpil do Hlasu-SD a pôsobil ako nezaradený poslanec.
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (Hlas-SD)
Narodila sa 17. apríla 1976 v Nitre. V rokoch 1994 – 1999 študovala na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave odbor finančná sústava, peňažníctvo. Medzi rokmi 1999 – 2006 si vzdelanie v odbore peňažníctvo doplnila doktorandským štúdiom.
Pracovala v akciovej spoločnosti DELTA E.S. či spoločnosti Cap Gemini Ernst & Young. V rokoch 2003 – 2007 bola riaditeľkou divízie aplikácií v E.ON IT Slovakia.
V rokoch 2007 – 2010 zastávala funkciu generálnej riaditeľky sekcie informatiky, telekomunikácií a bezpečnosti na Ministerstve vnútra SR. Po pôsobení vedúcej úseku koordinácie poskytovaných služieb v E.ON IT Slovakia (2011 – 2012) sa vrátila na Ministerstvo vnútra SR, kde bola v rokoch 2012 – 2016 vedúcou služobného úradu.
V roku 2016 sa stala štátnou tajomníčku na Ministerstve vnútra SR. Prezident SR Andrej Kiska ju za vlády Petra Pellegriniho vymenoval 26. apríla 2018 za ministerku vnútra. V parlamentných voľbách v roku 2020 kandidovala za stranu Smer-SD a stala sa poslankyňou Národnej rady SR. V júni 2020 oznámila odchod zo Smeru-SD a vstúpila do strany Hlas-SD, v ktorej zastáva post podpredsedníčky.
Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba (nominant SNS)
Narodil sa 13. februára 1980 v Modre. Po maturite na pezinskom gymnáziu študoval v rokoch 1998 – 2003 politológiu na Univerzite Komenského v Bratislave. Vysokoškolské vzdelanie nadobudol aj na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave.
Pracovnú kariéru začal v roku 2003 ako produktový manažér v spoločnosti European Investors. V rokoch 2004 – 2006 pôsobil na sekcii priamych zahraničných investícií v štátnej Slovenskej agentúre pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).
Politicky sa začal verejne angažovať od roku 2019, keď spoluzakladal stranu Kresťanská demokracia – Život a prosperita (KDŽP, dnes Život – Národná strana), v ktorej pôsobil aj ako predseda. Za poslanca do NR SR kandidoval vo februárových voľbách v roku 2020 na kandidátke strany Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS). Taraba pôsobil vo Výbore NR SR pre európske záležitosti a bol tiež členom Výboru NR SR pre hospodárske záležitosti.
.
Koncom mája 2020 odišiel z poslaneckého klubu ĽSNS. V predčasných septembrových voľbách v roku 2023 kandidoval na kandidátke SNS.
Minister financií SR Ladislav Kamenický (Smer-SD)
Narodil sa 4. októbra 1970. Je absolventom Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave. Pred nástupom do verejnej funkcie podnikal a založil viacero menších spoločností ako Eufinex, PoistnaKalkulacka.sk, Ixion, Gallery Slovakia a Arkturus.
Po voľbách v roku 2012 sa stal poslancom Národnej rady (NR) SR za Smer-SD a bol členom Mandátového a imunitného výboru NR SR. Do poslaneckej lavice zasadol aj po voľbách v roku 2016. Zastával aj post predsedu Výboru NR SR pre financie a rozpočet a bol členom Výboru NR SR pre európske záležitosti.
Od 7. mája 2019 do 20. marca 2020 pôsobil ako minister financií. Vo volebnom období 2020 – 2023 bol poslancom NR SR. Je členom predsedníctva strany Smer-SD.
Minister spravodlivosti SR Boris Susko (Smer-SD)
Narodil sa 26. mája 1970 a vyštudoval právo. Za Smer-SD kandidoval v parlamentných voľbách prvý raz v roku 2012. Po zvolení za poslanca sa stal členom Ústavnoprávneho výboru NR SR a podpredsedom Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
Vo volebnom období 2016 – 2020 bol štátnym tajomníkom na Ministerstve životného prostredia SR a v nasledujúcom volebnom období (2020 – 2023) členom Výboru NR SR na preskúmavanie rozhodnutí NBÚ a predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií.
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár (Smer-SD)
Narodil sa 19. mája 1966 v Žiline. Je absolventom Stavebnej fakulty Vysokej školy dopravy a spojov (dnes Žilinská univerzita) v Žiline. V rokoch 1993 – 1994 bol na študijnom pobyte na Aalborg Univerzity v Dánsku. Študijné pobyty v Spojenom kráľovstve na Aston Univerzity, Univerzity of Birmingham či vo firme WS Atkins Huntingdon absolvoval v roku 1996. Od roku 1994 pracoval na rôznych pozíciách v spoločnosti Váhostav, naposledy ako riaditeľ odboru marketingu a technického rozvoja.
Poslancom NR SR za Smer-SD je od roku 2002. V strane pôsobí v súčasnosti ako podpredseda. Vo volebnom období 2002 – 2006 bol členom Výboru NR SR pre životné prostredie a Výboru NR SR pre európske záležitosti.
Počas volebného obdobia 2010 – 2012 bol podpredsedom Zahraničného výboru NR SR. Po voľbách v roku 2016 sa stal členom Výboru NR SR pre zdravotníctvo a podpredsedom Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií. V marci 2018 ho zvolili za predsedu Mandátového a imunitného výboru NR SR. Od roku 2020 zastával post podpredsedu NR SR. V rokoch 2005 – 2017 bol tiež predsedom Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
Minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč (Smer-SD)
Narodil sa 10. mája 1982 v Prievidzi. Vyštudoval Slovenskú poľnohospodársku univerzitu v Nitre. Prvýkrát sa objavil na politickej scéne v roku 2014, keď úspešne kandidoval v komunálnych voľbách za Smer-SD na post poslanca v Prievidzi. V roku 2018 neúspešne kandidoval za primátora mesta Prievidza.
Poslancom NR SR sa stal po voľbách v roku 2020, v ktorých kandidoval za Smer-SD. V parlamente pôsobil ako člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie. Je podpredsedom Smeru-SD.
.
Minister dopravy SR Jozef Ráž ml. (nominant Smeru-SD)
Narodil sa 17. júla 1979 v Bratislave. Vyštudoval Obchodnú fakultu Ekonomickej univerzity v Bratislave a právo na Bratislavskej vysokej škole práva (v súčasnosti Paneurópska vysoká škola). Je synom lídra skupiny Elán Joža Ráža. V roku 1999 začal spolu s manželkou podnikať v oblasti gastronómie.
V štátnych štruktúrach začínal v roku 2005 na Ministerstve obrany SR u Martina Fedora (SDKÚ), kde vystriedal viacero riadiacich pozícií. Na ministerstve pôsobil aj počas prvej vlády Roberta Fica (Smer-SD). Po odchode z Ministerstva obrany v roku 2010 začal pracovať pre vtedajšieho predsedu Bratislavského samosprávneho kraja Pavla Freša (SDKÚ-DS) ako špecialista pre oblasť verejného obstarávania na Bratislavskom samosprávnom kraji.
Odtiaľ prestúpil v roku 2012 do Slovenskej pošty, a. s., ktorú viedol krízový manažér Tomáš Drucker. Od marca 2016 zastával post generálneho tajomníka služobného úradu na Ministerstve zdravotníctva SR. Na ministerstvo prišiel spolu s Druckerom, ktorý sa postavil na čelo rezortu. V marci 2018 navrhla strana Smer-SD Jozefa Ráža ml. na post ministra vnútra, ministrom vo vláde Petra Pellegriniho sa napokon nestal. Na ministerstve zdravotníctva pracoval do marca 2020.
Minister vnútra SR Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD)
Narodil sa 4. februára 1987 v Michalovciach. Vyštudoval Právnickú fakultu Univerzity Komenského (UK) v Bratislave. V rokoch 2011 – 2012 pôsobil na Rektoráte UK v Bratislave. Ako právnik pôsobil aj v Správe štátnych hmotných rezerv SR (2012 – 2014). Od roku 2014 do roku 2016 zastával funkciu riaditeľa odboru vnútornej správy na Ministerstve školstva, vedy, výskumu a športu SR.
V roku 2016 pôsobil na Úrade vlády SR ako poradca v Kancelárii podpredsedu vlády SR pre investície. Ako generálny tajomník Úradu podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu pracoval v rokoch 2016 – 2018. V období rokov 2018 – 2020, keď bol premiérom Peter Pellegrini, zastával funkciu vedúceho Úradu vlády SR.
Vo voľbách v roku 2020 kandidoval za Smer-SD a stal sa poslancom NR SR a členom Výboru NR SR pre európske záležitosti. V júni 2020 oznámil odchod zo Smeru-SD, vstúpil do strany Hlas-SD, v ktorej je generálnym manažérom.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Erik Tomáš (Hlas-SD)
Narodil sa 15. júna 1975 v Humennom. V roku 1998 absolvoval štúdium na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Do roku 2006, keď sa stal hovorcom vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD), pracoval ako redaktor v televízii Markíza. Od roku 2010 pokračoval ako hovorca strany Smer-SD. V rokoch 2012 – 2016 pôsobil ako šéf tlačového odboru na Úrade vlády SR, keď bol premiérom Robert Fico.
V parlamentných voľbách v roku 2016 kandidoval za Smer-SD. Po voľbách sa stal štátnym tajomníkom ministerstva školstva. Z rezortu školstva odišiel po necelých piatich mesiacoch, vrátil sa do poslaneckého kresla a zároveň bol poradcom premiéra Fica pre médiá. Členom Smeru-SD sa stal v auguste 2018. Do parlamentu za Smer-SD sa dostal aj po voľbách v roku 2020. Zastával funkciu predsedu Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti SIS a bol tiež členom Výboru NR SR pre sociálne veci.
V júni 2020 oznámil odchod zo Smeru-SD a vstúpil do strany Hlas-SD, v ktorej zastáva post podpredsedu.
Ministerka zdravotníctva SR Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
Narodila sa 20. januára 1983. V rokoch 2002 – 2007 študovala na Právnickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave a už počas štúdia pracovala ako asistentka v advokátskej kancelárii. V roku 2009 získala titul JUDr. Následne pôsobila ako advokátska koncipientka (2008 – 2015).
Od júla do decembra 2017 pracovala ako výkonná riaditeľka akciovej spoločnosti Lekár. Od roku 2015 zastávala funkciu výkonnej riaditeľky v Zväze ambulantných poskytovateľov, pričom od roku 2019 bola súčasne aj predsedníčkou predstavenstva a od roku 2020 sa stala prezidentkou zväzu. V parlamentných voľbách v roku 2020 neúspešne kandidovala za stranu Dobrá voľba. Od roku 2021 je podpredsedníčkou strany Hlas-SD.
.
Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Tomáš Drucker (Hlas-SD)
Narodil sa 20. júla 1978 v Bratislave. Vyštudoval Právnickú fakultu Trnavskej univerzity a odbor aplikovaná informatika a automatizácia v priemysle na Slovenskej technickej univerzite v Bratislave. V rokoch 1997 – 2006 pracoval v oblasti IT sektora.
Pôsobil tiež na manažérskych postoch v štátnych podnikoch ako napríklad Vojenský opravárenský podnik Nováky, Jadrová vyraďovacia spoločnosť – JAVYS, bol tiež podpredsedom predstavenstva v 1. župnej. Od roku 2012 bol generálnym riaditeľom a predsedom predstavenstva Slovenskej pošty.
Prezident SR Andrej Kiska vymenoval 23. marca 2016 ako nominanta strany Smer-SD Tomáša Druckera za ministra zdravotníctva. Počas vlády Petra Pellegriniho zastával necelý mesiac – od 22. marca do 17. apríla 2018 – post ministra vnútra. Pôsobil tiež ako zakladateľ a líder politickej strany Dobrá voľba, ktorá však zanikla a v predčasných parlamentných voľbách v septembri 2023 sa zlúčila so stranou Hlas-SD.
Minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Richard Raši (Hlas-SD)
Narodil sa 2. apríla 1971 v Košiciach. V roku 1995 absolvoval Lekársku fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika. Deväť rokov (1995 – 2004) pracoval na Klinike úrazovej chirurgie Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach, kde pôsobil aj ako námestník riaditeľa pre liečebno-preventívnu starostlivosť. Primátorom Košíc bol v rokoch 2010 – 2018. Ministrom zdravotníctva vo vláde Roberta Fica bol od roku 2008 do roku 2010.
Poslancom NR SR za stranu Smer-SD bol v rokoch 2012 – 2016. V parlamente pôsobil ako predseda Výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií a ako člen Výboru NR SR pre zdravotníctvo. V rokoch 2018 – 2020 bol v kabinete Petra Pellegriniho podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu.
V parlamentných voľbách v roku 2020 úspešne kandidoval za Smer-SD, ale v júni 2020 oznámil, že vstupuje do strany Hlasu-SD, v ktorej je podpredsedom.
Ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS)
Narodila sa 29. augusta 1971 v Modre. Vyštudovaná pedagogička nastúpila koncom 90. rokov na miesto moderátorky športového spravodajstva v súkromnej TV Markíza. Postupne sa prepracovala na moderátorku hlavného večerného spravodajstva. V Markíze pôsobila takmer 18 rokov až do roku 2015, keď odišla z televízie pre statusy o utečencoch. V posledných rokoch vystupovala hlavne ako moderátorka na obrazovkách alternatívnej internetovej televízie TV Slovan.
Vo voľbách 5. marca 2016 sa dostala do parlamentu na kandidátke novej strany Borisa Kollára Sme rodina. Začiatkom júna 2016 ju však hnutie Sme rodina spolu s ďalšími dvoma poslancami zo svojho klubu vylúčilo. V NR SR pôsobila ako nezaradená poslankyňa. Bola podpredsedníčkou Výboru NR SR pre ľudské práva a národnostné menšiny a necelé tri mesiace po nastúpení do parlamentu bola členkou Výboru NR SR pre európske záležitosti.
V roku 2019 neúspešne kandidovala vo voľbách do Európskeho parlamentu ako líderka kandidátnej listiny mimoparlamentnej strany Starostovia a nezávislí kandidáti. Vo februári 2020 viedla v parlamentných voľbách kandidátku strany Hlas ľudu, ktorá sa však do parlamentu nedostala. V predčasných septembrových voľbách v roku 2023 kandidovala za SNS.
Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
Včera 19:48
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.
Včera 18:43
Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.
Niekoľko náletov zasiahlo ciele v oblastiach Jemenu, ktoré spravujú povstalci – húsíovia. Izraelská armáda sa k útokom prihlásila vo vyhlásení.
Včera 17:26
Japonská automobilka Toyota plánuje postaviť v čínskom Šanghaji závod na výrobu elektromobilov. Ten by mal produkovať najmä luxusné autá značky Lexus. Informovali o tom japonský ekonomický denník Nikkei a agentúra AFP, ktoré sa odvolali na zdroje z automobilky. Najväčší výrobca áut na svete tak plánuje ďalšiu investíciu na trhu, na ktorom mnohé zahraničné automobilky zápasia s problémami a ťažkosti s predajom má aj samotná Toyota.
Včera 17:25
Francúzsko sa s Ruskom pokúsilo nadviazať dialóg o Ukrajine, no bez účasti Kyjeva, povedal ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov. Paríž toto tvrdenie odmieta.
Včera 17:22
Európska únia musí zvážiť oficiálne prerušenie prístupového procesu Gruzínska vzhľadom na nepriateľský postoj tamojšej proruskej vládnucej strany k EÚ a oslabovanie demokracie v krajine. Vyhlásila to nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
Námestník ministra zahraničných vecí USA Kurt Campbell povedal, že vývoj rusko-čínskych vzťahov ohrozuje americké záujmy, píše „Huanqiu Shibao“. Takéto obavy…
26. 12. 2024 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
26. 12. 2024 |Zo zahraničia|
4 min. čítania |0 komentárov
Egyptský futbalista Mohamed Salah opäť rozhneval svojich fanúšikov vyznávajúcich náboženstvo islam. Krídelník FC Liverpool zavesil na sociálnu sieť Instagram fotografiu…
Režim moldavskej prezidentky Sanduovej vážne zvažuje scenár násilného prevzatia moldavskej elektrárne v Podnestersku, uviedla na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných…
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
2 min. čítania |0 komentárov
Ukrajinská prezidentská kancelária naďalej zostruje svoju rétoriku voči Maďarsku a Slovensku. Vyzvali tam vedenie EÚ, aby tieto krajiny zbavilo hlasovacieho…
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
25. 12. 2024 |Zo zahraničia|
1 min. čítania |0 komentárov
Európska únia pohrozila ďalšími sankciami proti ruským plavidlám po tom, ako Fínsko oznámilo, že vyšetruje ropný tanker, ktorý vyplával z ruského prístavu, pre podozrenie zo sabotáže elektrického kábla spájajúceho krajinu s Estónskom.
Včera 19:48
Ruské firmy začali využívať v rámci zahraničných platieb bitcoiny a iné digitálne meny. Túto možnosť získali v dôsledku zmeny legislatívy, ktorej cieľom je bojovať proti západným sankciám.
Včera 18:43
Dvaja ľudia zahynuli pri lavíne, ktorá sa spustila v spolkovej krajine Tirolsko na západe Rakúska. Oboch zasypali masy snehu pod vrcholom hory Rosskopf mimo vyznačených lyžiarskych tratí.