Bratislava 9. júla 2021 (HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian, Martin Baumann)
Rozhodnutie Ústavného súdu o neústavnosti referenda označujú mnohí politici za nekompetentné rozhodnutie, ktoré pošliapáva práva občanov a devastuje Ústavu Slovenskej republiky. Výrok ústavného súdu vyvolal vlnu nevôle v opozícii, koalícii aj medzi mimoparlamentými stranami. K tejto téme sa na sociálnej sieti vyjadrili historik, aktivista a politický analytik Eduard Chmelár a bývala ministerka kultúry Ľubica Laššáková
Podľa politického analytika Eduard Chmelára je toto rozhodnutie súdu prelomové a bude mať pre demokratický systém ďalekosiahle následky. Ovplyvňuje nie len oblasť práva, ale zasiahlo aj oblasť politickej kultúry, politickej filozofie a najmä oblasť demokracie a jej základov. Vytvoril sa precedens, keď ústavný súd bude môcť v budúcnosti svojvoľným rozhodnutím zmiesť zo stola akékoľvek referendum a to len na základe subjektívneho výkladu Ústavy Slovenskej republiky.
Chmelár parafrázuje bývalého sudcu ústavného súdu Jána Drgonca, ktorý toto rozhodnutie označil za „šialenú blbosť,“ ktorá nedá občanom inú alternatívu, ako násilie. Chmelár dodáva, že rozhodnutie o protiústavnosti referenda môže časom zradikalizovať slovenskú spoločnosť a môže viesť k fašizmu. Ak ľudia totiž nebudú mať oporu v demokracii, začnú sa utiekať k extrémizmu.
K tomuto kroku však značne prispela aj prezidetnka Zuzana Čaputová.
„Prezidentka veľmi dobre vedela, čo robí. Od začiatku. Jej cieľ bol nedopustiť toto referendum, pretože prezidentka kope predovšetkým za Progresívne Slovensko, ktoré nie je pripravené na voľby,“ myslí si Chmelár.
Jej argument o tom, že chcela byť len strážkyňou ústavy je nezmyselný. Strážcom ústavy je predsa ústavný súd. „Prezidentka je súčasťou výkonnej moci. A tak má aj konať.“
Pod „konaním“ má analytik na mysli vyhlásenie referenda, a nie jeho zdržiavanie. Akékoľvek výhovorky o potrebe zmeny ústavy sú bezpredmetné. Práve jej neustálou novelizáciou a nekompetentným rozhodovaním ústavného súdu sa ústava stala bezcennou. Ako jedinú možnosť vidí vytvorenie úplne novej ústavy.
„ Je najvyšší čas začať sa zaoberať rozsahom právomocí ústavného súdu, ktorý môže vpisovať do ústavy podľa ľubovôle čokoľvek, čo v nej nebolo a čo jej tvorcovia ani nezamýšľali,“ myslí si Chmelár.
Laššáková zmenu ústavy očakáva
O obrovskom precedense v súvislosti so zmarením referenda hovorí aj exministerka kultúry Ľubica Laššáková.
„Preteky o novelu ústavy v súvislosti so zmareným referendom sa začali. Je zvláštne, že s tým prichádzajú aj strany vládnej koalície bez ohľadu na to, že nesedia termíny a nie je jasná dôvodová správa. Je každému zrejmé, že rozhodnutie Ústavného súdu nesie v sebe obrovský precedens, pretože postavilo mandát poslanca nad vôľu občana a to je pre demokraciu neprípustné,“ uviedla na sociálnej sieti.
Na rozdiel od Chmelára však v zmene ústavy vidí šancu na návrat moci do rúk ľudí.
„Očakávam, že sa pred politickou súťažou uprednostní zdravý rozum a nájde sa kompromisný návrh zmeny ústavy, ktorý s pomocou 90 poslancov vráti moc do rúk ľudí. Takmer 600 000 občanov, ktorí podpísali petíciu za vypísanie referenda si naplnenie svojej vôle zaslúži! Nastal čas rozumne a zodpovedne konať,“ uzavrela tému exministerka Laššáková.