“Slobodný a nezávislý občiansky sektor považujem za jeden zo základných pilierov našej spoločnosti a ako prezidentka Slovenskej republiky chcem jasne deklarovať, že slobodnú občiansku spoločnosť budem chrániť a nikdy nepodporím zmeny, ktoré by ju ohrozovali alebo negatívne menili právny rámec jej fungovania,” uviedla vo štvrtok na sociálnej sieti.
Považuje tiež za dôležité udržať štandard legislatívneho aj finančného prostredia pre občianske a spoločenské iniciatívy.
“Aj keď si držíme vysoký legislatívny štandard, so znepokojením sledujem, ako sa niektoré extrémistické a populistické sily snažia v parlamente presadiť zmeny s cieľom zastrašiť aktívnych občanov a obmedziť činnosť občianskych iniciatív,” uviedla.
Na otvorení konferencie sa zúčastnila aj ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD), ktorá pripomenula, že tretí sektor má nezastupiteľnú úlohu vo svojej inovatívnej práci. “Úspešné nápady a odporúčania v malom môže vždy verejný sektor pretaviť do niečoho väčšieho a realizovať to plošne,” uviedla s tým, že mimovládne organizácie často suplujú a dopĺňajú úlohy štátnej správy a privátneho sektora.
Prezidentka poznamenala, že tretí sektor je pre ňu mimoriadne dôležitý, keďže v ňom 19 rokov pôsobila, a chce sa aj naďalej zaujímať o problémy, ktoré mimovládne organizácie trápia. Eviduje priveľkú byrokraciu, nejasnosti pravidiel pri čerpaní eurofondov a financií od štátu či diskrimináciu niektorých žiadateľov o grant. “O tieto problémy sa budem zaujímať u príslušných ministrov, predstaviteľov štátnej správy a samospráv,” skonštatovala Čaputová.
Útoky na donorov občianskej spoločnosti vytvárajú podľa prezidentky iba “fiktívny problém s financovaním aktivít tretieho sektora zo zahraničia”.
Hlava štátu je rada, že veci súvisiace s kauzou vychádzajú na povrch. “Sú to nepochybne závažné skutočnosti, ktoré boli publikované. Je nesmierne dôležité, aby vyšetrovanie prebehlo čo najskôr a efektívne, aby všetci vedeli, či došlo k spáchaniu trestných činov a kto sa ich dopustil,” povedala Čaputová.
Viaceré redakcie slovenských médií dostali mailom link na zvukovú nahrávku, na ktorej má byť údajne zachytená kauza Gorila. Skupina Penta, ktorej spolumajiteľ Jaroslav Haščák má byť jedným z aktérov na nahrávke, už avizovala, že podá v tejto súvislosti trestné oznámenie. Rovnako spochybňuje autenticitu nahrávky.
Nahrávka mala vzniknúť v byte na Vazovovej ulici v Bratislave. Spis Gorila zverejnil anonym v decembri 2011, má zachytávať rozhovor medzi spolumajiteľom Penty Jaroslavom Haščákom a politikmi o províziách v štátnych obchodoch v rokoch 2005 a 2006.