Bratislava 16. februára 2023 (HSP/Foto: Facebook ZČ)
Ďalší zbytočný krok prezidentky. Tak možno nazvať jej dnešné vyhlásenie, ktorým sa snaží apelovať na poslancov Národnej rady. Už aj ona cíti, že je čas na alarm, otázne je, či ten pravý čas hrubo nezmeškala
Tí, ktorí po posledných voľbách zostavovali vládu sú ešte dnes opití mocou a správajú sa, akoby na nej boli závislí. Závislému človeku neslobodno dávať ultimáta, v ktorých nie je stopercentná ochota dodržať ich. Prezidentka sa tak z diania odstrelila sama tým, že netrvala na tom, aby bola dohoda o predčasných voľbách na stole do konca januára, ako pôvodne žiadala.
Nechávala Eduarda Hegera hrať sa s verejnosťou na schovávačku, keď napriek jej vyjadreniam venoval všetku energiu hľadaniu novej 76-ky. Dnes Čaputová hovorí: “Situácia v parlamente pripomína skôr chaos než zodpovednú správu vecí verejných. Žiadam politických lídrov, aby váhou svojej autority zastavili legislatívnu parlamentnú smršť ohrozujúcu ústavné princípy a verejné financie, pretože takáto situácia je pre Slovensko neúnosná a žiada si skorší termín predčasných volieb.”
Prvý, kto do týchto prázdnych slov kopol, bol Sulík (SaS). V podstate jej odkázal, aby ich len nechala sa pekne hrať na ich pieskovisku, veď ak nejaké vedierko rozbijú, ona má stále právo veta. Práve Sulík, ten stelesnený “zodpovedný” prístup k verejným financiám, si nedal do súvisu slová prezidentky a slová Matoviča o populistických jatkách. Každý, kto má štipku rozumu, už minulý týždeň prestal sledovať vyjadrenia politikov a jediný pozor má upätý na ukazovateľ štátneho dlhu. Predpokladať, že tohto si nie je vedomý práve Sulík, je naivné. Treba hľadať motiváciu, prečo je ochotný participovať na týchto populistických jatkách a sledovať, či sa k nim aktívne nepridá.
Naivita prehlásenia prezidentky je možno len divadielko pre občanov. Ak nie ona, tak jej poradcovia musia vedieť, že možné termíny volieb pred letnými prázdninami, ktoré poslancom štedro zaplatíme, sú len v júni a sú len tri (soboty): 10., 17. a 24. jún. Aká je potenciálna ochota dohodnúť sa na niektorom z nich? Niekto jej povedal, že Matovič hádže atómovky do špajzy tempom niekoľko denne? To ju zobudilo? Keď pred týmto varovala polovica komentátorov a kompletná opozícia, vtedy nepočula?
Čaputová kritizuje chaos, ktorý vlastnou nečinnosťou pripustila. Stačilo trvať na ultimáte, ktoré jediné bolo ako tak rozumným krokom hodným úradu prezidenta. Jej dnešné slová tak trochu pripomínajú snahu baróna Prášila vytiahnuť sa za vlastné vlasy z bahna. Už dávno malo byť buď po predčasných voľbách alebo po vymenovaní úradníckej vlády.
Ak už aj Rastislav Káčer (poverený riadením rezortu diplomacie) napíše: “Sledujúc tuposť, agresívnosť a bezkoncepčnosť politického diskurzu, nie je ľahké si udržať dobrú náladu,” potom medze rozumnosti boli dávno prekročené. Káčer ale kritizuje orgie populizmu, ktoré podľa neho prišli s Ficom. Nepravda. Tí starší si pamätajú, kto nám tu sľuboval dvojnásobné platy. A ešte pred cyklistom sme to mali jedného, ktorý Slovensko robil novým Švajčiarskom a na základe informačnej nerovnováhy dovolil celý národ okradnúť o majetok v kupónovej privatizácii.
A dá sa na to pozrieť aj z inej stránky, Slovač už dlho balansuje na strane chudoby a byť v takom sociálnom napätí populistickým politikom je náramne ľahké. Stačí ľudom sľúbiť také peniaze, ktoré im prinesú na stôl jeden súci obed do mesiaca a je vymaľované. Naozaj lacné. A také jednoduché! Stačí držať ľudí na okraji chudoby, aby pociťovali vďačnosť aj za almužnu.
To, že v tomto prípade už nejde o almužnu, ale o rozhadzovanie verejných peňazí bagrom, to má na svojom svedomí aj prezidentka. Veď už mala dosť priestoru presvedčiť sa, ako sa k verejným financiám stavajú tí, ktorým dala takú veľkorysú možnosť ostať pri moci aj takmer rok potom, čo im ich vlastný národ dal výpoveď.