Bratislava 15. novembra 2023 (TASR/HSP/Foto:Facebook/Zuzana Čaputová)
Aktualizované 15. novembra 2023
Právny systém na Slovensku nie je schopný efektívne reagovať na masívnu záplavu lží na sociálnych sieťach. Poukázala na to prezidentka SR Zuzana Čaputová, ktorá sa zúčastnila na stredajšej konferencii Pravda a lož na Paneurópskej vysokej škole v Bratislave. Tá je spojená s výročím Nežnej revolúcie a Medzinárodným dňom študentstva
“Medzi ľuďmi, medzi spoločenstvami sa postupne vytráca dialóg a vzájomné interakcie sa presúvajú do pásma konfliktu, ktorý už nie je tvorivým sporom,” skonštatovala hlava štátu. Pravda podľa nej prestáva byť dôležitá a lži sú povyšované na názor. “Ich záplava je vďaka sociálnym sieťam taká masívna, že ani náš právny systém na ňu nie je schopný efektívne reagovať. Pritom je jasné, že čo platí online, musí platiť aj offline. Ak nebudeme k vymožiteľnosti práva pristupovať dôsledne, môžeme ohroziť demokraciu samotnú,” doplnila.
Úpadok empatie či úcty však podľa nej nemožno napraviť len cez právne predpisy. “Tieto hodnoty sa musia prejaviť aj v tom, ako sa k sebe správame. Potrebujeme ich vrátiť do verejného života, do výkonu moci, do nášho vzdelávacieho systému a profesionálneho života,” podotkla. Ideu Nežnej revolúcie, že pravda a láska zvíťazia nad lžou a nenávisťou, si podľa nej treba pripomínať aj v súčasnosti. “Ak takéto vybavenie stačilo na víťazstvo demokracie, nepochybne nám efektívne pomôže aj pri jej ochrane. Musí sa však nájsť dostatočný počet nasledovníkov,” dodala prezidentka, ktorá v podstate v celom prejave brojila za väčšiu cenzúru na internete.
Prezidentka ako keby si neuvedomovala, že komunistický režim neumožňoval voľnú výmenu názorov. Že jedným z dôvodov, prečo ľudia volali po zmene, bola aj všade prítomná cenzúra režimu a že momentálne sa naša spoločnosť, aj vďaka takým názorom ako zastáva prezidentka, posúva práve k neslobode podobnej tej komunistickej.
Neustále opakované volanie Čaputovej a jej mimovládneho okolia po cenzúre môže obnoviť totalitné praktiky, ktorých, ako sme si naivne mysleli, sme sa 17. novembra navždy zbavili.
Nikto nepotrebuje, aby sa šírili o iných na internete lži, ale určiť čo je a čo nie je lož je niekedy problematické a už zo skúsenosti z minulosti vieme, že sa za to platí stratou slobody slova a demokracie.