Bratislava 28. júna 2021 (TASR/HSP/Foto:TASR – Jakub Kotian)
Národný register zdravotníckych pracovníkov sa má rozšíriť o ďalšie údaje a zároveň sa má vytvoriť Národný register prijímateľov zdravotnej starostlivosti. Vyplýva to z novely zákona o poskytovateľoch zdravotnej starostlivosti, ktorú v pondelok podpísala prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Novou legislatívou sa tiež určuje kompetencia Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vydávať digitálny COVID preukaz EÚ. Ľudia, hoci o ne ani nežiadali, už dnes tak začali dostávať prostredníctvom SMS správ svoje jedinečné kódy v tzv. COVID pasoch.
Svojím číslom sa pochválil na sociálnej sieti aj poslanec Ľuboš Blaha, no zároveň šokovaný uviedol, že obdržal tiež kód jemu úplne cudzieho človeka:
“Práve som od našej milovanej vlády dostal hneď dve sms-ky s kódom pre covid-pass. O nič také som nežiadal, ale zrejme túžili predviesť, ako úchvatne profesionálne im to celé funguje. A ja som od nadšenia stratil dych. Poprosím o jednu Nobelovku pre Hegera, Lengvarského aj Remišovú, toto je technologický unikát. Vitajte v 22. storočí
Funguje im to až tak skvele, že jeden “osobný” kód prišiel na moje meno a druhý “osobný” kód na niekoho úplne iného. Bravó!”, ironizuje Blaha.
Právna úprava, ktorú schválili poslanci Národnej rady SR 22. júna, má docieliť, aby údaje z Centrálneho registra zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní boli súčasťou Národného registra zdravotníckych pracovníkov, ktorého údaje spravuje a prevádzkuje NCZI.
“Keďže NCZI dlhodobo vedie údajovú základňu národného zdravotníckeho informačného systému, súčasťou ktorej je aj Národný register zdravotníckych pracovníkov obsahujúci údaje o zdravotníckych pracovníkoch, nejaví sa oddelené vedenie údajov z Centrálneho registra zdravotníckych pracovníkov v ďalšom vzdelávaní na MZ SR ako systémové,” vysvetlilo v materiáli Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR.
Súčasťou novely je aj vytvorenie Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti. Rezort to odôvodnil tým, že v praxi chýba dostatočné oddelenie administratívnych údajov pacienta ako prijímateľa zdravotnej starostlivosti od zdravotných údajov pacienta obsiahnutých v elektronickej zdravotnej knižke.
“To v praxi predstavuje vyňatie administratívnych údajov prijímateľa zdravotnej starostlivosti z elektronickej zdravotnej knižky a spracúvanie týchto údajov v rovnakom prostredí, ako sa spracúvajú ďalšie údaje v národných zdravotníckych administratívnych registroch Národného zdravotníckeho informačného systému,” spresnil.
Údaje z Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti
Elektronická zdravotná knižka má tak naďalej obsahovať administratívne údaje pacienta, tie však majú byť do elektronickej zdravotnej knižky poskytované z Národného registra prijímateľov zdravotnej starostlivosti ako údajovej základne.
Novou legislatívou sa tiež určuje kompetencia NCZI vydávať digitálny COVID preukaz EÚ v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. Zavádza sa tiež kompetencia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR poskytovať NCZI údaje v súvislosti s vydávaním digitálneho COVID preukazu EÚ.
Novelou sa tiež určuje oprávnenie NCZI zasielať osobe na základe jej žiadosti v elektronickej forme certifikát o vykonanom očkovaní proti chorobe COVID-19 v slovenskom a anglickom jazyku. Na účely overovania digitálneho COVID preukazu EÚ bude môcť tiež NCZI sprístupniť údaje Ministerstvu vnútra SR a ÚVZ “na zabezpečenie ich činnosti v aplikačnej praxi, teda vykonávania reálnej kontroly digitálnych COVID preukazov EÚ v teréne”.
NCZI má podľa novely po novom obsahovať aj informácie týkajúce sa ordinačných a doplnkových hodín lekárov. V súčasnosti podľa navrhovateľov chýba zákonná úprava pre poskytovanie týchto údajov.
“NCZI zároveň zabezpečí aj poskytnutie údajov o ordinačných hodinách a doplnkových hodinách, ktoré už boli schválené pred účinnosťou novej právnej úpravy,” dodalo ministerstvo. Novela tiež presadzuje novú povinnosť pre zdravotné poisťovne, aby poskytovali NCZI údaje o uzavretom zmluvnom vzťahu medzi zdravotnou poisťovňou a poistencom.
Legislatíva má tiež upraviť postup v osobitných situáciách, keď SR využíva pri výkone testovania aj prácu osôb, ktoré nie sú poistencami verejného zdravotného poistenia a nie sú preto ani v Centrálnom registri poistencov. Legislatívnou zmenou sa zároveň vytvára priestor zobrazovať poistencovi v elektronickej pobočke alebo mobilnej aplikácii jeho vlastné osobné údaje o zdraví, ktoré spracúva NCZI.
Nová legislatíva má nadobudnúť účinnosť 1. septembra 2021 okrem niektorých ustanovení, ktoré nadobudnú účinnosť 30. júna 2022.