Bratislava 1. augusta 2020 (TASR/HSP/Foto:TASR-Martin Baumann, Pavol Zachar)
Predseda vlády SR Igor Matovič z OĽaNO pokračuje v nastolenom štýle komunikácie prostredníctvom sociálnej siete Facebook, kde sa v sobotu vyjadril k tomu, že prezidentka Zuzana Čaputová v piatok oznámila, že vracia do parlamentu tri zákony vrátane novej legislatívy o prokuratúre, ktorú chcú presadiť vládne strany.
“Prepotrebná očista generálnej prokuratúry sa, bohužiaľ, o minimálne mesiac odkladá… Ale verím, že sa napriek tomuto timeoutu hydre ďalšiu hlavu odseknúť podarí,” reagoval na sociálnej sieti Igor Matovič.
Komentoval tak včerajšie vyhlásenie hlavy štátu, že nepodpíše novely zákonov o prokuratúre, o komisárovi pre deti či komisárovi pre osoby so zdravotným postihnutím a tiež novelu o elektronických komunikáciách.
Novela zákona o prokuratúre mala umožniť kandidatúru na šéfa generálnej prokuratúry aj neprokurátorovi. NR SR by vďaka nej získala tiež možnosť odvolať generálneho prokurátora, ak by nevykonával svoju funkciu riadne či čestne. Práve to je dôvodom, pre ktorý Čaputová využila právo veta. Uvedené skutočnosti považuje za protiústavné a v prípade prelomenia veta podá podnet na Ústavný súd SR.
„Mojím cieľom je pomôcť, aby sa zmeny zákonov diali v súlade s ústavou a zákonmi a aby sa následne predchádzalo súdnym sporom alebo napadnutiu týchto zákonov. Dôvodom môjho veta je presvedčenie o protiústavnosti niektorých ustanovení, a to najmä tých, ktoré sa týkajú odvolávania generálneho prokurátora a špeciálneho prokurátora,“ uviedla Čaputová vo vyhlásení.
Podľa nej však takáto zmena siaha na ústavné právomoci ústavného súdu uvedené v ústave a posilňuje právomoci politikov v dôležitom procese. Prezidentka to nepovažuje za správne. „Považujem to za neustávané, ako som už povedala, ale aj za veľmi nevhodné v konkrétnom kontexte vývoja na Slovensku,“ zdôraznila (viac v článku).
Vetrák z OĽaNO: Vypočutie kandidátov na šéfa Generálnej prokuratúry môže byť najskôr začiatkom novembra
Vypočutie kandidátov na funkciu generálneho prokurátora by sa mohlo konať vzhľadom na zákonné lehoty najskôr začiatkom novembra. TASR to povedal predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO). Pripomienkami prezidentky Zuzany Čaputovej by sa mal parlament podľa Vetráka zaoberať na septembrovej schôdzi. Šéf Národnej rady (NR) SR Boris Kollár (Sme rodina) pripustil zvolanie schôdze ešte skôr, hovorí o prvom septembri.
„Vzhľadom na to, že pani prezidentka vyjadrila pripomienky voči novým pravidlám voľby generálneho prokurátora, budeme sa nimi musieť zaoberať na septembrovej parlamentnej schôdzi. Následne aj s prihliadnutím na lehoty, ktoré vyplývajú zo zákona, budeme môcť vypočutie kandidátov na generálneho prokurátora na ústavnoprávnom výbore uskutočniť najskôr začiatkom novembra,“ povedal pre TASR Vetrák. “ Slovensko pritom potrebuje pravý opak, a to je čo najskôr sfunkčniť prokuratúru a jej vedenie,“ dodal v tejto súvislosti.
Sedemročné funkčné obdobie doterajšieho šéfa prokurátorov Jaromíra Čižnára sa skončilo 17. júla. Jeho nástupcu parlament zatiaľ nevolil. Podľa zákona mohol Čižnár stáť na čele generálnej prokuratúry, kým nepríde jeho nástupca. Čižnár požiadal prezidentku o uvoľnenie z funkcie, ktoré akceptovala. Funkcia mu zanikne k 10. augustu. Až do zloženia sľubu novým generálnym prokurátorom ho nahradí prvá námestníčka generálneho prokurátora Viera Kováčiková.
Jaroslav Zajac